Atoms/icons/24/grey/info-24

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Dentálna hygiena pomáha udržať zdravú ústnu dutinu

Dentalna hygiena
Správna dentálna hygiena zabraňuje vzniku ochorení ústnej dutine a vedie k zachovaniu celkovému zdraviu zubov po celý život.
Dentalna hygiena
V článku si prečítate:

Nikto z nás si v dnešnej dobe asi nevie predstaviť život bez každodennej hygieny. Časté a pravidelné umývanie rúk, sprchovanie, umývanie vlasov a celého tela. Zdá sa, že máme v otázke hygieny jasno. Ale čo napríklad také zuby?

Ústna hygiena by tiež mala byť neoddeliteľnou súčasťou každodenného života každého z nás.

Správna dentálna hygiena totiž zabraňuje vzniku ochorení tvrdých a mäkkých tkanív v ústnej dutine a vedie tak k zachovaniu zdravej ústnej dutiny a vlastných zubov po celý náš život.

Pravdou však je, že veľa ľudí nemá dostatok informácií a vedomostí o tom, ako ústnu hygienu vykonávať správne.

0
na zuby

Prispejeme vám až 300 € na zuby ročne –⁠ na ošetrenie u zubára, na dentálnu hygienu, zubné strojčeky a na inovatívne zubné kefky Oral-B iO či ďalšie produkty značky Oral-B.

Individuálna dentálna hygiena

Individuálna dentálna hygiena, teda každodenné čistenie zubov, je tou najlacnejšou a najúčinnejšou prevenciou voči ochoreniam ústnej dutiny. Jej cieľom je odstránenie zvyškov potravy. Pri čistení zubov je dôležitá najmä správna technika čistenia a pozornosť venovaná medzizubným priestorom. Zuby a medzizubné priestory je možné čistiť rôznymi spôsobmi:

Pýtate sa, prečo žuvačka? Určite sa neodporúča iba kvôli chuti a eliminovaniu zápachu z úst. Žuvačka napomáha čisteniu medzizubných priestorov a taktiež tvorbe slín, ktoré sú veľmi dôležité. Znížená tvorba slín môže totiž narušiť rovnováhu baktérií v ústach a poškodiť ochrannú bariéru, čo môže viesť k ochoreniam nielen ústnej dutiny, ale aj celého organizmu.
Veľakrát ani netušíte, že zanedbaná dentálna hygiena môže byť príčinou rôznych ochorení, ktorými trpíte. Preto individuálnu dentálnu hygienu určite nepodceňujte.

Problémy a ochorenia ústnej dutiny. Ako ich vzniku zabrániť?

Jedným z najrozšírenejších problémov ústnej dutiny je zubný mikrobiálny povlak. Ten je najčastejšou príčinou vzniku zubného kazu a zápalov celého aparátu zubov. V povlaku sa ukladajú baktérie, ktoré sa pri nedostatočnom odstraňovaní povlaku hromadia a môžu tak spôsobiť zubné kazy a zápal ďasien.

Zubný mikrobiálny povlak je možné odstrániť len mechanicky, a to pomôckami pre ústnu hygienu. Medzi tieto patria zubné kefky, pomôcky na čistenie medzizubných priestorov, pomôcky na čistenie zubných náhrad a chemické prostriedky ovplyvňujúce tvorbu povlaku.

Zápal ďasien a parodontitída

Zápal ďasna (gingivitída) je spôsobený nahromadením povlaku a baktérií. Spočiatku sa prejavuje nenápadným opuchom, citlivosťou a občasným krvácaním ďasien. Pri neliečenom zápale ďasna, t.j. ak sa neodstráni povlak a zubný kameň, však dochádza k poškodzovaniu kosti a tkanív okolo zuba (parodontu).

Poškodenie kostí a parodontu (parodontitída) má za následok zápach z úst, krvácanie, ústup ďasna a kývanie zubov. Tým, že ďasná sú zapálené a cievy krehké, baktérie majú uľahčený priechod do krvi a dokážu tak vo vzdialených orgánoch ľudského tela vyvolať sekundárnu infekciu a systémové ochorenia, akými sú:

V boji proti zápalu ďasien obyčajné čistenie kefkou nestačí. Najúčinnejší spôsob, ktorým je možné zabrániť nahromadeniu povlaku a baktérií, je ich mechanické odstránenie.

Profesionálna dentálna hygiena

Aj napriek tomu, že pravidelné a dôkladné čistenie zubov a medzizubných priestorov pomáha zabraňovať vzniku kazov a iných ochorení ústnej dutiny, pravidelné návštevy dentálneho hygienika sú rovnako dôležité.

Dentálny hygienik je totiž kvalifikovaný odborník stomatologického tímu, ktorého úlohou je pomáhať ochoreniam predchádzať profesionálnou hygienou, chemickou liečbou ako aj informáciami o tom, ako sa správne starať o zdravie vašej ústnej dutiny. K dentálnemu hygienikovi môžete ísť na odporúčanie svojho lekára alebo aj z vlastnej iniciatívy.

Dentálny hygienik vykonáva profesionálnu dentálnu hygienu nielen u jednotlivcov, ale aj u skupín. Preto sa môžete s ním stretnúť aj v škôlkach, školách, detských domovoch, ústavoch a zariadeniach pre handicapovaných, najmä však v zubných ambulanciách.

Čo vás čaká u dentálneho hygienika

U dentálneho hygienika môžete byť pripravení na základné vyšetrenia, akými sú:

Pri vyšetrení používa rôzne pomôcky ako ultrazvuk, škrabky a kyrety, leštiace pasty, kefky, kališteky, pieskovač a iné.

Okrem dôkladného vyšetrenia vás dentálny hygienik informuje, v akom stave je vaša ústna dutina. V prípade ochorení vám poradí, ako najlepšie zabrániť ich opätovnému vzniku v budúcnosti. Odporučí najlepšie pomôcky a techniky čistenia zubov a medzizubných priestorov.

Ak nemáte žiadne vážnejšie problémy, návšteva dentálneho hygienika vás pravdepodobne vôbec nebude bolieť. V prípade vážnejších problémov vás dentálny hygienik pripraví na ošetrenie u stomatológa.

Kedy a ako často navštevovať špecialistu

Aby sme predchádzali vzniku ochorení ústnej dutiny, návšteva dentálneho hygienika či zubného lekára nesmie byť jednorazovou záležitosťou. Ako často by ste však mali navštevovať špecialistu?

V prípade nečakaných problémov a ochorení ústnej dutiny je potrebné absolvovať návštevu zubného lekára čo najskôr.

Prečítajte si viac o dentálnej hygiene

Základom zdravého a šťastného úsmevu je predovšetkým prevencia, no potrebné je dbať aj na správne a pravidelné čistenie zubov.
Dentálna hygiena v tehotenstve Dentálna hygiena novorodenci Dentálna hygiena deti a tínedžeri

Adela Kumorová

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.