Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Cestovanie v tehotenstve – na čo si dať pozor?

cestovanie v tehotenstve počas letných dní

Rastúce bruško nemusí byť prekážkou pri cestovaní v horúcich letných dňoch. Ak dodržíte základné odporúčania bezpečného cestovania, môžete si aj počas tehotenstva vychutnať peknú letnú dovolenku či výlet.

cestovanie v tehotenstve počas letných dní

Najlepším obdobím na cestovanie v tehotenstve je druhý trimester. Vtedy má už väčšina tehuliek ranné nevoľnosti za sebou a bruško nie je ešte také veľké, aby spôsobovalo nepohodlie. Samozrejme, druhý trimester sa nie vždy dá vtesnať do letných mesiacov. Niekedy to jednoducho vyjde inak.

Zbaľte si repelent

K horúcim letným nociam neodmysliteľne patria aj komáre či iný hmyz. V tehotenstve môžete smelo používať repelenty proti hmyzu. Pri ich výbere sa sústreďte na produkty s minimálne 30-percentným obsahom DEET, širokospektrálnej látky, ktorá odpudzuje hmyz. Viac o repelentoch, ale aj o ochrane pred kliešťami počas tehotenstva si môžete prečítať v našom článku.

Vyberte správnu destináciu

Tento rok to vyšlo trochu inak a nad príliš vzdialenými exotickými destináciami ani netreba uvažovať s ohľadom na svetovú koronavírusovú pandémiu.

Všeobecne však platí, že časový posun, vlhké podnebie a vysoké teploty môžu tehotnú ženu poriadne vyčerpať.

Ani únavné celodenné výlety nemusia byť v tehotenstve to pravé orechové. Vyhľadajte miesta, na ktorých si môžete skutočne oddýchnuť, aj na Slovensku je ich neúrekom.

Používajte opaľovací krém

A to aj vtedy, keď je pod mrakom. Počas tehotenstva je pokožka citlivejšia na spálenie, a preto sa pravidelne natierajte opaľovacím prípravkom. Ten by mal mať SPF faktor minimálne 30. Nezabúdajte ani na ďalšie dôležité pravidlá opaľovania v tehotenstve!

Chráňte sa!

Aby ste sa vyhli nežiaducim žalúdočným problémom, na dovolenke pite len kvalitnú (v zahraničí radšej balenú) vodu a skúšanie miestnych špecialít si radšej nechajte na inokedy (na Slovensku pozor najmä na nepasterizované produkty z mlieka!). Slnečné lúče si môžete vychutnať, no s pobytom na slnku to radšej nepreháňajte. Opaľovacím krémom sa pokojne natierajte aj každé dve hodiny. Taktiež dbajte na dostatočný prísun tekutín. Správna hydratácia je v tehotenstve obzvlášť dôležitá.

Nezabudnite si zbaliť...

Výhodou letného obdobia je, že si so sebou nepotrebujete brať množstvo vecí. Batožinu si určite prispôsobíte miestu dovolenky. V kufri si nechajte trošku miesta na tieto nevyhnutnosti:

Ak predsa len aj tento rok cestujete lietadlom, overte si u leteckej spoločnosti, do ktorého týždňa tehotenstva je možné letieť. Niektoré spoločnosti umožňujú lietanie do 28. týždňa tehotenstva, po tomto týždni budete pravdepodobne potrebovať lekárske potvrdenie. Taktiež si skontrolujte zdravotné poistenie. Ak vás čaká dlhší let, pokojne sa poprechádzajte po palube. Palubný personál to určite pochopí.

Poraďte sa s lekárom

A to ešte predtým, než sa vyberiete na dovolenku. Samozrejme, váš gynekológ nemusí vedieť, že sa chystáte navštíviť starých rodičov bývajúcich v susednej dedine. Pokiaľ sa však chystáte do zahraničia alebo na výlet, ktorý môže byť fyzicky náročnejší, radšej mu o tom povedzte. Zváži váš zdravotný stav a zhodnotí riziká. Predsa len, najlepšie pozná priebeh vášho tehotenstva. Užite si leto a načerpajte energiu na zvyšné mesiace tehotenstva!

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.