……………

Opaľovanie v tehotenstve: 4 dôležité pravidlá

opaľovanie v tehotensktve, tehotná žena ležiaca v plavkách na slnku

Pobyt na slnku si môžete dopriať aj v tehotenstve. Doplníte si ním vitamín D, zvýšite si imunitu a načerpáte novú energiu. Aby opaľovanie bolo naozaj bezpečné, treba dodržiavať niekoľko dôležitých pravidiel.

opaľovanie v tehotensktve, tehotná žena ležiaca v plavkách na slnku

1. Nastavte si časový limit

To, ako dlho by ste sa mali v tehotenstve vystavovať priamym slnečným lúčom, závisí od fenotypu vašej pokožky, čistoty ovzdušia či ochranného faktoru pred slnečným žiarením. Odborníci odporúčajú budúcim mamám opaľovať sa maximálne 20 minút.

Tento interval si môžete počas dňa rozdeliť do menších časových úsekov. Znížite tým riziko vzniku spálenín aj melanómu, pretože v tehotenstve môžete mať predsa len citlivejšiu pokožku. V čase najväčších horúčav od 12. do 15. hodiny zostaňte radšej doma a užite si siestu.

2. Dbajte na dostatočný prísun tekutín

Dostatočná hydratácia je základ. Ak sa chcete trošku opáliť, nezabudnite si so sebou pribaliť dostatok vody. Pite priebežne po malých dúškoch. Zabránite tým dehydratácii, ktorá môže ohroziť aj vás, aj bábätko.

3. Natierajte sa opaľovacím krémom

Používanie opaľovacieho krému nielen v tehotenstve je nevyhnutnosť. Aplikujte si ho aj vtedy, keď je slnko pod mrakom. Vyberajte si prípravky, ktoré obsahujú oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý s ochranným faktorom SPF 30 a viac. Lepšie je siahnuť po širokospektrálnych prípravkoch, ktoré vás ochránia nielen pred UVB lúčmi, ale aj UVA lúčmi, ktoré v tehotenstve môžu spôsobiť zmenu pigmentácie.

Prípravok na opaľovanie aplikujte aspoň 30 minút pred odchodom a ak ste vonku celý deň, pravidelne sa natierajte každé dve hodiny. Pokiaľ sa nemôžete ísť schovať do interiéru, nájdite si aspoň tieň.

V tehotenstve sa neodporúčajú opaľovacie prípravky s obsahom oxybenzónu, pretože ten sa ľahko vstrebáva do pokožky a môže viesť k viacerým zdravotným komplikáciám.

4. Zakryte sa

V prvom rade si zahaľte bruško. Nie preto, že by ste sa zaň mali hanbiť, ale kvôli bezpečnosti. Pokiaľ túžite po zaujímavých tehotenských fotkách v bikinách, doprajte si ich. Avšak v ostatných prípadoch dajte radšej prednosť typu plaviek, ktoré vám prekryjú bruško. Nezabudnite si so sebou vziať klobúk a slnečné okuliare. Dostatočná ochrana pred nežiaducimi účinkami slnka je teraz vašou hlavnou prioritou.

Výhody opaľovania

Pri dodržiavaní zásad môže byť krátkodobé opaľovanie prospešné pre vás, aj pre bábätko. Toto sú jeho hlavné výhody:

Používanie samoopaľovacích prípravkov počas tehotenstva vo väčšom množstve sa neodporúča, pretože dihydroxyacetón, ktorý je ich hlavnou zložkou, sa cez pokožku môže dostať do placenty.

Prečítajte si aj rozhovor s imunoalergiologičkou o význame vitamínu D Vitamín D: Imunoalergiologička radí, ako ho správne doplniť.

COBB, Cynthia. Sunbathing Good for You? Benefits, Side Effects, and Precautions [online]. 12.09.2019 [cit. 2020-05-12]. Dostupné z: www.healthline.com

FETTERS, Aleisha. The Ultimate Sun Protection Guide for Pregnancy [online]. [cit. 2020-05-12]. Dostupné z: www.parents.com

WEISS, Robin Elise. Safety of Sunbathing While Pregnant. Very Well Family [online]. 29. 9. 2019 [cit. 2020-05-12]. Dostupné z: www.verywellfamily.com

Pregnancy and sunbathing: how to face summer with your bump. Nescens Swiss Stem Cell Science [online]. 28. 06. 2019 [cit. 2020-05-12]. Dostupné z: www.nescensswissstemcellscience.ch

Pregnancy and Tanning [online]. [cit. 2020-05-12]. Dostupné z: https://americanpregnancy.org/

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.