Zdieľať

Cestná premávka v zime – nebezpečné a rizikové situácie na cestách

šoférovanie auta v zime
Počas zimných mesiacov môžu byť niektoré bežné situácie v cestnej premávke rizikové. Ako sa na ne pripraviť.
šoférovanie auta v zime
V článku si prečítate:

Auto je váš najlepší kamarát a ročne v ňom strávite stovky hodín? Potom sami dobre viete, že cestná premávka býva niekedy naozaj nevyspytateľná. Môžete sa stretnúť so situáciami, ktoré sú naozaj nepredvídateľné. No na niektoré sa dá pripraviť. 

Leto aj zima  ponúkajú množstvo nástrah na cestách, a preto by ste mali jazdiť so sviežou mysľou a venovať pozornosť vozovke. Avšak zima je oveľa nebezpečnejším obdobím a prináša so sebou niekoľko násobne viac rizikovejších situácií.

Jazda autom v zime si preto vyžaduje viac pozornosti, nepodceňujte premávku a nepreceňujte svoje šoférske schopnosti. Pripravte sa na rozličné nástrahy na cestách.

Najrizikovejšie situácie na cestách

Kolízie, autonehody a iné nepríjemnosti na cestách často narobia veľké problémy aj skúseným šoférom.

Pripravili sme pre vás niekoľko nepríjemných situácií, s ktorými sa na cestách môžete stretnúť, aby ste sa im vyvarovali. Úplne sa riziku nehody nedá vyhnúť, preto je dôležité mať kvalitné PZP a havarijné poistenie.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Nevhodná vzdialenosť medzi vozidlami

V letných aj zimných mesiacoch treba dodržať dostatočnú vzdialenosť medzi vozidlami. Počas zimy si toto pravidlo však pamätajte o to výraznejšie.

Mokrá cesta so snehom a námrazou vyžaduje oveľa dlhšiu brzdnú dráhu. Zachovávajte si dostatočný odstup, nikdy neviete, čo šofér pred vami urobí.

V prípade, že sa rozhodne prudko brzdiť, vy musíte mať dostatok času a priestoru, aby ste zvládli zareagovať. Pamätajte na to, že nie je problém s autom ľahko zrýchľovať, ale spomaľovať.

Únava, nepozornosť a stres

Toto riziko na ceste vytvárate vy za volantom. Ak ste unavení, vaša pozornosť je sústredená na problémy v práci alebo ste v strese a v tomto stave sadáte za volant, ohrozujete seba aj ostatných účastníkov na ceste.

Vaše reakčné schopnosti sú v tomto momente značne spomalené. V zimných mesiacoch je skoro tma, počasie je tmavé a pochmúrne aj počas dňa, viditeľnosť na ceste je menšia.

V kombinácii s únavou a stresom je riziko vzniku dopravnej nehody naozaj veľké. Nezabúdajte na hydratáciu organizmu, ktorá vám pomôže pri únave za volantom.

Stret so zverou

Nejeden vodič si počas zimnej sezóny to zažil. Pokojná cesta, nikto nikde a zrazu sa objaví lesná zver na ceste. V tomto momente je naozaj ťažké reagovať. Pokiaľ sa často pohybujete na území, kde vám hrozí migrácia zvierat, mali by ste uvažovať, či by nebolo vhodné k vašej PZP aj pripoistenie na stret so zverou.

Online poistenie od Unionu vám ponúka výhodné podmienky a rýchle, bezproblémové zjednanie poistky. Zver dokáže spôsobiť naozaj veľké škody, preto je dobré byť chránený predom. Pripoistenie vám pomôže s vašimi finančnými záväzkami ohľadom vzniknutej škody.

Je množstvo situácií, ktoré sa vám počas jazdy môžu naskytnúť a preto treba byť za volantom naozaj pozorní. Treba dávať pozor na cyklistov, ktorí brázdia cesty aj počas zimných mesiacov a obiehať ich opatrne. 

Vaša pozornosť by mala byť sústredená na vozovku, nie na vašich spolupasažierov. Nepreceňujte svoje šoférske schopnosti, v prípade, že ste unavení, oddýchnite si na pumpe či odpočívadle.

Aby sa vám jazdilo pohodovo a bez stresu, nezabúdajte na kvalitné poistenie vozidla. Kvalitné PZP, havarijné poistenie alebo iné benefity od Union zdravotnej poisťovne vám pomôžu v akejkoľvek situácii aj na cestách. Myslite na tieto nepríjemné situácie vopred.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.