Zdieľať

Ako zvládnuť zimu za volantom?

Vianočné a novoročné obdobie nie je iba časom romantického pozerania z okna na zasneženú krajinu, ale aj cestovaním za vzdialenou rodinou či na lyžovačku. Prečítajte si tipy a rady od Union poisťovne, aby ste zvládli zimu za volantom čo najlepšie aj vy, aj vaše autíčko.

Aj keď farebná jeseň už skončila, na cestách sa pomaly ale isto začína objavovať aj ľad a sneh. Pevne veríme, že všetci už máte za sebou zimné prezúvanie vašich autíčiek. 🙂 Mnohí si myslia, že tam končí zimná údržba motorového vozidla, nie je to však pravda. Ako sa pripraviť na mrazy, posypovú soľ, štrk a sťažené podmienky na cestách si prečítajte v našom článku.

Prezutie je nutnosť

To, že prezuť na zimné pneumatiky nám síce neprikazuje zákon, ale aj tak by sme na to nemali zabudnúť, asi nemusíme nikomu pripomínať. Letné gumy je vhodné odložiť, ak priemerná teplota klesne pod 7 °C, hoci by to bolo aj v októbri. Je lepšie byť pripravený skôr, než riešiť prezutie na poslednú chvíľu pred lyžovačkou. Pri prezúvaní treba dať pozor na vyváženie pneumatík, aby sa opotrebovali rovnomerne, odporúčame preto navštíviť pneuservis, kde vám vedia vyváženie správne nastaviť.  

Brzdový systém

O bezpečnosti na cestách sa bez správne nastavených bŕzd nemôžeme rozprávať. V zime hrozí aj nebezpečenstvo šmyku, ktorému sa môžete vyhnúť tak, že jazdu prispôsobíte stavu vozovky, ale aj kontrolou rovnomernosti brzdného účinku na valcoch. Pri nesúmernom brzdnom účinku na pravej a ľavej strane vozidla vám totiž šmyk naozaj hrozí. Okrem brzdného účinku určite skontrolujte aj hrúbku brzdového obloženia a bod varu brzdovej kvapaliny.

Ostrekovače a stierače

Najmä v zime treba dbať na dobrú viditeľnosť za volantom a bez zimnej zmesi do ostrekovačov a kvalitných stieračov ste v chladnom období vo veľmi zlej situácii. Odporúčame mať vždy pri sebe dostatočnú zásobu nemrznúcej kvapaliny do ostrekovačov. Napríklad môžete mať v aute koncentrát, ktorý je priestorovo úsporný a stačí ho doliať vodou. Na zimu sa oplatí investovať aj do kvalitnejších stieračov (resp. gumičiek), aby po stieraní neostávali na čelnom skle nezotreté plochy a vy ste mali dostatočný výhľad na cestu.

Motor a batéria

Motor aj akumulátor dostanú v zime poriadne zabrať, nezabudnite preto na kontrolu nemrznúcej zmesi v chladiacej sústave. Pre batériu sú nízke teploty veľmi nepríjemné, preto je vhodné batériu skontrolovať, očistiť a prípadne vymeniť za novú. Pomôže aj konzervácia pólových vývodov.  

Podvozok a nápravy

Podvozok vášho auta tiež v zime nikto nešetrí a posypové soli a odletujúci štrk z vozovky si na ňom poriadne zgustnú. Skontrolujte si teda radšej ochranný náter podvozku a vyhnete sa tak korózii a prípadnej nákladnejšej oprave poškodených častí podvozku. Nápravy si zimnú jazdu tiež užijú, preto si spolu s prezutím na zimné pneumatiky dajte v servise nastaviť aj geometriu.

Ako sa popasovať s jazdou v zime

Naozaj odporúčame mať všetko pripravené na nepríjemné zimné podmienky, takže okrem kvapaliny do ostrekovačov (aby ste nemali špinavé čelné sklo, cez ktoré nie je najlepšie vidieť), by ste mali mať v aute pripravenú aj škrabku na námrazu a metličku na sneh. Pred jazdou nezabudnite dôkladne očistiť auto od námrazy a snehu, nestačí iba čelné sklo a predné okná. Počas jazdy vám môže totiž nasnežená vrstva (ktorá môže byť aj zamrznutá) odletieť z auta a ohroziť ostatných vodičov, ktorým zabráni vo výhľade.

Počas jazdy myslite na to, že treba jazdiť pomalšie, ale nie príliš pomaly, dodržujte dostatočný odstup od ostatných vozidiel a odporúča sa jazdiť v nižších otáčkach, kedy je nižšie riziko šmyku. Zlaté pravidlo je jazdiť plynulo, bez prudkých vybočení z trasy a prudkého brzdenia či pridávania. Nezabudnite, že vaša brzdná dráha je na zimnej vozovke dlhšia ako v lete.

A posledný tip? Ak sa chcete vyhnúť rannej rozcvičke pri oškrabávaní námrazy z čelného skla, prekryte ho na noc napríklad igelitovou plachtou. Ušetríte si čas pred cestou do práce a tento zimný ranný rituál parkovísk nebudete musieť absolvovať.

Nezabudli ste na poistenie?

Ak hľadáte pre svoje auto výhodné povinné zmluvné poistenie, ste na správnom mieste. K PZP od Union Poisťovne si totiž viete uzatvoriť aj užitočné pripoistenia – rozbitie čelného skla, stret so zverou, výtlky, úraz vodiča alebo živly. Prečítajte si viac o PZP od Union poisťovne.

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.
0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Tieto články by ťa mohli zaujímať

Tieto články
by ťa mohli zaujímať

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia