Zdieľať

Bruxizmus: škrípanie zubov patrí do rúk stomatológa a zvyčajne aj psychológa

zatínanie a škrípanie zubami
Bruxizmus, teda škrípanie zubami alebo silné zatínanie zubov, je pojem známy pre zhruba osem až desať percent populácie a týka sa všetkých vekových kategórií. Najčastejšie k nemu dochádza počas spánku, pritom si vôbec nemusíte uvedomovať, že niečo také robíte. Vzniká v dôsledku psychického napätia, stresu, prežitej traumy, ale aj primárnych ochorení alebo užívania liekov.
zatínanie a škrípanie zubami
V článku si prečítate:

Článok bol aktualizovaný v apríli 2024 z dôvodu zrušenia zubného benefitu Ministerstvom zdravotníctva SR.

O škrípaní zubami hovoríme, keď trieme o seba zuby pohybom, akoby sme žuli potravu. Zatínanie zubov zase znamená tlačenie spodnej a hornej čeľuste dokopy bez toho, aby sme zubami hýbali tam a späť.

Bruxizmus v spánku

Spánkový bruxizmus je typ poruchy spánku. Škrípanie zubami v noci si najčastejšie všimne druhá osoba, ktorá je v rovnakej miestnosti. Ľudia s bruxizmom počas spánku zvyčajne necítia, že zatínajú zuby alebo nimi škrípu. Ak by ste pri nich spali, budete počuť typické zvuky.

Príznaky bruxizmu zahŕňajú:

TIP

Zriedkavá nie je ani bolesť ucha, pretože kĺb, ktorý umožňuje otváranie a zatváranie čeľuste, je veľmi blízko ucha. Ak máte spánkový bruxizmus, tieto problémy cítite najintenzívnejšie po prebudení.

0
na zuby
Prispejeme vám 150 € na starostlivosť o zuby a ústnu dutinu
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.

Bruxizmus ako nevedomý zvyk počas dňa

Škrípanie zubami počas dňa nie je poruchou, ale nevedomým zvykom. Cez deň častejšie zatíname zuby, čo je pohyb spojený s napínaním svalov okolo čeľuste. Aj tento typ bruxizmu vyvoláva bolesť okolo čeľuste, tupé bolesti hlavy a stuhnutosť. Avšak samotné zuby tak výrazne ako škrípanie neovplyvňuje.

Prečo vzniká škrípanie a zatínanie zubov?

Bruxizmus takmer nikdy nemá jedinú jasnú príčinu. Vyplýva z množstva faktorov, ktoré sa líšia v závislosti od typu bruxizmu.

Primárny bruxizmus

Primárny bruxizmus nie je výsledkom iného zdravotného problému. 

Škrípanie zubami u detí. Škrípanie zubami či zatínanie čeľustí je bežné u malých detí. Až štyridsať percent detí tento stav zažíva, keď im rastú zuby. Problém so škrípaním v tomto veku zvyčajne liečbu nepotrebuje a vyrieši sa sám bez toho, aby spôsobil trvalé poškodenie. Jednou z príčin škrípania u detí môžu byť aj zväčšené nosové mandle. Preto pri škrípaní zubov je vhodné aj vyšetrenie u ORL lekára kvôli vylúčeniu tejto príčiny.

Nesprávny zhryz. Ak máte nesprávny zhryz alebo vám chýbajú zuby, cítite v ústach podráždenie, ktoré prispieva ku škrípaniu zubmi alebo zvieraniu čeľuste.

Stres. Hlavnou príčinou bruxizmu u dospelých bez ohľadu na to, či ide o denný alebo nočný, je stres.

Fajčenie, alkohol a kofeín. Štúdia z roku 2016 ukázala, že aj užívanie týchto látok súvisí s bruxizmom. Pravidelní fajčiari a alkoholici mali približne dvakrát vyššiu pravdepodobnosť bruxizmu. U kávičkárov, ktorí vypili viac ako osem šálok kávy denne, sa riziko bruxizmu znásobilo 1,5-krát.

Zdroj: Adobe Stock

Sekundárny bruxizmus

O sekundárnom bruxizme hovoríme vtedy, keď vznikne ako dôsledok iného zdravotného stavu alebo iných základných okolností.

Najčastejšie sú primárnym faktorom rôzne psychické a neurologické stavy vyvolávajúce nepohodlie:

Škrípanie zubami v noci je jedným z príznakov spánkového apnoe – nebezpečného stavu, pre ktorý je typické chrápanie, ale najmä dočasné zastavenie dýchania počas spánku. Znižuje kvalitu spánku častým budením. Narušenie spánku podporuje škrípanie alebo zatínanie zubov.

Čo vás čaká po rokoch škrípania zubami?

Dlhoročné škrípanie zubami je viditeľné na stave vášho chrupu.

Ďalšie časté následky bruxizmu sú:

 

Diagnostika a liečba bruxizmu

Veľmi často na bruxizmus upozorní práve zubný lekár v rámci preventívnych vyšetrení, a to u detí i dospelých.
Ako zistí, že máte problém so škrípaním zubov? Jednoducho, dokonca na to nepotrebuje ani RTG.

Všimne si opotrebovanú zubnú sklovinu, zlomené či vylomené zuby, poškodené korunky či plomby alebo tiež zväčšené svaly čeľuste. Opotrebenie zubov môže byť tiež výsledkom príliš intenzívneho čistenia zubov, abrazív v zubnej paste, kyslých nealkoholických nápojov a tvrdých potravín.

Zubný lekár alebo lekárka vám podľa stavu chrupu navrhne liečbu alebo ochranu. Chránič chrupu a ústna dlaha počas spánku sú najčastejšie pomôcky na ochranu zubov pred ničením zapríčineným bruxizmom. Chrániče sú z pružnej gumy alebo plastu, vyrobené presne na mieru. Ústne dlahy sú zvyčajne vyrobené z tvrdšieho plastu a priliehajú priamo na zuby.

Existujú lieky, ktoré uľavia pri bruxizme

Proti bolestiam, ktoré vyplynuli zo škrípania zubmi, pomôžu nesteroidné protizápalové lieky. Zároveň fungujú aj na zmiernenie opuchov čeľuste. Pri vážnejších stavoch vám lekárka či lekár môže odporučiť aj krátkodobé užívanie lieku na uvoľnenie svalov a zastavenie cyklu škrípania zubov. Zároveň si svaly čeľustí odpočinú.

V závažných prípadoch bruxizmu je neraz vhodné paralyzovať svaly, ktoré ho vyvolávajú. Na tento účel sa používa botulotoxín. Negatívom je cena ošetrenia. Navyše na udržanie efektu potrebujete pravidelné injekcie.

Liečba základných stavov

V prípade, že máte sekundárny bruxizmus, liečba spočíva v riešení základného ochorenia alebo stavu. Ak máte stres, úzkosť alebo depresiu, vyhľadajte odbornú psychologickú pomoc. Najlepším pomocníkom pri týchto stavoch je kombinácia psychoterapie a liekov, ktoré vám predpíše odborný lekár alebo lekárka.

TIP

Máte podozrenie na spánkové apnoe? Vyhľadajte odbornú pomoc, na posúdenie vášho stavu a stanovenie ďalšie vyšetrení. Pomocníkom v týchto prípadoch je konštantný pretlak vzduchu v dýchacích cestách, ktorý zabezpečí, aby boli dýchacie cesty počas celého spánku otvorené.

Dá sa bruxizmu predísť?

Určite, aspoň do istej miery. Predpoklad primárneho bruxizmu znížite abstinenciou, a to nielen od alkoholu, ale aj od tabaku a kofeínu.

Myslite na to, že aj žuvačky zvyšujú opotrebovanie zubov. Snažte sa ventilovať dlhodobý stres, ktorému sa vyhnúť nedá, a oddychovať, keď cítite preťaženie.

Sekundárnemu bruxizmu sa vyhnete pravidelnými preventívnymi prehliadkami a včasnou liečbou základných ochorení.

Stiahnite si e-book Preventívna prehliadka u všeobecného lekára, gastroeneterológa a stomatológa

V e-booku si prečítate aj o tom, čo všetko zahŕňa preventívna prehliadka v zubnej ambulancii a ako často je potrebné ju absolvovať.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Vladimíra Balogová-Kasajová, stomatologička – zubná lekárka, primárka Stomatologického centra MySmile v Bratislave.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/190180
https://www.sleepfoundation.org/bruxism
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bruxism/symptoms-causes/syc-20356095
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6361306/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7793806/
https://jada.ada.org/article/S0002-8177(16)30541-4/fulltext
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5914744/

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.