Najúčinnejší liek na rakovinu? Prevencia.

Rakovina. Len ťažko by sme hľadali chorobu, ktorá je väčším strašiakom modernej doby. A to oprávnene. Každý rok zomrie na niektoré z rakovinových ochorení viac ako osem miliónov ľudí, pričom štatistiky hovoria jasne. Toto číslo bude ešte stúpať.

Existuje však postup, ktorý je v boji s rakovinou mimoriadne účinný – prevencia. Aj preto zdravotná poisťovňa Union odmeňuje klientov pravidelne absolvujúcich preventívne prehliadky s vyšetreniami, ktoré dokážu odhaliť onkologické ochorenia.

Čísla hovoria jasne – rakovina je všade a tak skoro nezmizne

V roku 2012 zomrelo na rakovinu viac ako 8,2 milióna ľudí a bolo diagnostikovaných viac ako 14 miliónov nových prípadov. Do roku 2030 sa predpokladá, že tieto čísla stúpnu na 13 miliónov mŕtvych a 21,7 miliónov nových prípadov. Či sa nám to páči, alebo nie, rakovina je téma, ktorá sa týka každého.

Životný štýl modernej doby je plný faktorov, ktoré napomáhajú vzniku rakoviny. Od sedavého zamestnania cez nezdravú stravu až po stres a nedostatok pohybu. Moderná veda robí, čo môže a v prípade zistenia rakoviny sú šance na vyliečenie oveľa vyššie ako v minulosti. Ich výška sa však odvíja v prvom rade od jedného, mimoriadne dôležitého faktora:  v akom štádiu sa podarilo rakovinu diagnostikovať. V diagnostike platí zlaté pravidlo: čím skôr, tým lepšie. Šance na záchranu s každým mesiacom dramaticky klesajú.

Zázračný liek neexistuje, ale prevencia dokáže zázraky

Opýtajte sa ktoréhokoľvek doktora, čo je najúčinnejším liekom na rakovinu a všetci sa zhodnú – prevencia. Dôsledkom je jednoducho lepšie predchádzať. Obzvlášť, ak sa bavíme o korekcii vo forme invazívnej chirurgie a chemoterapie. Aj preto je mimoriadne dôležité zaradiť do svojho života pravidelné preventívne prehliadky, ktoré dokážu odhaliť onkologické choroby v ich počiatočnom štádiu.

V zdravotnej poisťovni Union sme si vedomí obrovského významu preventívnych prehliadok, preto už od roku 2014 odmeňujeme klientov, ktorí sa starajú o svoje zdravie. Tento rok sme však pridali aj odmenu pre všetkých klientov od 45 rokov, ktorí absolvujú preventívne prehliadky spolu s vyšetreniami, ktoré dokážu odhaliť niektoré formy onkologických ochorení. Tieto vyšetrenia nie sú síce zo zákona povinné, ale máte na ne nárok a môžu vám zachrániť život.

Ktoré vyšetrenia a ako často?

Preventívne vyšetrenia sa absolvujú u všeobecného lekára a gynekológa alebo urológa, pričom frekvencia návštev sa drží jednoduchého pravidla 1-2-3:

Ani jedno z týchto vyšetrení nie je bolestivé, aj keď vyšetrenia u urológa a gynekológa pravdepodobne nebudú patriť medzi vaše najobľúbenejšie činnosti. Ich význam však ďaleko presahuje chvíľkové nepohodlie, ktoré je potrebné pretrpieť.

V rámci prevencie vzniku rakoviny sa dá urobiť mnoho – od zlepšenia životosprávy cez zvýšenie pohybovej aktivity až po vytvorenie denného rytmu, ktorý minimalizuje stres a dopraje dostatok odpočinku. Ale ako to už v živote býva, nič nie je ideálne a genetické predispozície niekedy zavážia oveľa viac ako správna životospráva.

Aj preto by význam preventívnych prehliadok a vyšetrení nemal ignorovať žiadny z nás. Prečítajte si viac o výhodách, ktoré zdravotná poisťovňa Union ponúka svojim poistencom. Prípadne nám zavolajte na telefónne číslo zákazníckej linky 0850 003 333  v pracovných dňoch v čase od 7.30 do 18.00 hod. alebo pošlite email na adresu union@union.sk.

Napriek medicínskym pokrokom je rakovina stále druhou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Jej liečba stojí postihnutých nielen obrovské množstvo síl, no i nemalé sumy peňazí. Union poisťovňa vám preto ako prvá na Slovensku prináša možnosť poistenia onkologickej choroby, ktoré vám v prípade najhoršieho pomôže zvládnuť nepriaznivý finančný dopad, ktorý je, bohužiaľ, často s dlhodobou liečbou spojený.

Financie môžete použiť na čokoľvek, čo nie je hradené z verejného zdravotného poistenia. Napríklad splátky hypotekárneho a spotrebného úveru, rekonvalescenčný pobyt pri mori alebo akékoľvek výdavky spojené s plnohodnotným životom počas boja s rakovinou. Poistenci Union zdravotnej poisťovne majú 20% zľavu na poistenie onkologických chorôb a mnoho ďalších výhod.

Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.