Zdieľať

Zaujímavé miesta na západnom Slovensku, ktoré by ste nemali obísť

Nemusíte chodiť ďaleko, zaujímavé miesta sú aj na západnom Slovensku. Presvedčte sa, či ich poznáte všetky. Napríklad Haluzickú tiesňavu pozná málokto.

 

Hrad Červený kameň

Výborná poloha v blízkosti nášho hlavného mesta, ale i Maďarska, Rakúska a Čiech, robí z tohto čarovného miesta vyhľadávanú destináciu nielen pre Slovákov, ale aj pre turistov z celého sveta.  V minulosti sa tu natáčalo niekoľko filmov, možno si pamätáte napríklad rozprávku o princeznej Fantagíro. Atmosférou dávnej minulosti dýcha celé okolie hradu a vy sa v priebehu krátkej chvíle ocitnete v období stredoveku. Nachádzajú sa tu rozsiahle zbierky starých obrazov či nábytku a veľkou zaujímavosťou sú i jedinečné podzemné pivnice dlhé až 75 m a vysoké 9 m.

Zážitkom pre vás, ale aj pre drobcov, bude návšteva miestneho sokoliarskeho dvora Astur, ktorý je známy najväčšou kolekciou dravcov na Slovensku. Inštruktori vám ochotne predvedú ukážky z histórie sokoliarstva, ale aj jeho súčasnosti.

Občerstviť sa môžete v príjemnom prostredí miestnej reštaurácie Taverna pod Baštou, ale aj v Zámockom Libresse, nachádzajúcom sa priamo v hradnom paláci. Deti určite ocenia aj možnosť hier na lúkach zámockého parku, kde sa môžu previezť na koňoch alebo poníkoch.

 

Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle

Tento obrovský monument, ktorý je miestom posledného odpočinku generála M. R. Štefánika, je častou a obľúbenou výletnou lokalitou turistov z blízkeho i ďalekého okolia. Mohyla sa nachádza na kopci Bradlo, ktorý sa týči medzi mestom Brezová pod Bradlom a obcou Košariská.   

Samotná stavba je 90 m dlhá a 70 m široká a na jej hornej terase sú umiestnené štyri obelisky, ktoré symbolizujú počet obetí leteckého nešťastia, pri ktorom Štefánik zahynul a tiež štyri krajiny, v ktorých pôsobil.K mohyle sa dostanete veľmi jednoducho aj autom, vedie k nej približne 3,5 km dlhá, kľukatá asfaltka, ktorou sa dostanete až na záchytné parkovisko kúsok od monumentu.

Rovnakou cestou sa sem viete dostať aj na bicykli.Milovníkov cyklistiky by sme radi upozornili aj na zaujímavú cyklotrasu s príznačným názvom „Štefániková trasa“. Ide o 88 km dlhú cyklotrasu strednej náročnosti, ktorá vedie od Štefánikovej mohyly v Ivanke pri Dunaji k mohyle na Bradle. Kúsok od mohyly je aj možnosť občerstvenia a vonkajšieho posedenia v bufete.

Ak ste zástancom teórie, kto si to nevyšliape, ten si to nezaslúži, na vrchol kopca vedú aj dva turistické chodníky. Jeden vedie z mesta Brezová pod Bradlom (červená značka) a druhý z obce Košariská (žltá a potom zelená turistická značka). Prekrásny výhľad na okolie, ktorý sa vám naskytne hneď po výstupe, si istotne vychutnáte o to viac.

 

Topoľčianky

Obec Topoľčianky sa nachádza len kúsok od Zlatých Moraviec v údolí rieky Žitava. Nájdete tu aj rovnomenný zámok z 15. – 16. storočia s bohatou históriou. Ten bol v priebehu dlhých rokov niekoľkokrát prestavaný až do súčasnej podoby.

Z jeho klasicistického krídla sa časom stalo múzeum, kde môžete obdivovať knižnicu s viac ako 14.000 zväzkami, vzácny dobový nábytok, prekrásne obrazy, či zbierky keramiky a porcelánu. Zámok obkolesuje rozľahlý park, ktorý len dotvára romantickú atmosféru tohto čarovného miesta. V zámku sa nachádza aj hotel a reštaurácia.

Zaujímavou zastávkou môže byť i návšteva miestnych vinárskych závodov. Topoľčianky sú známe produkciou vína, ktoré si počas svojich návštev obľúbil aj prvý prezident ČSR T. G. Masaryk.

Miesto, ktoré určite ocenia malí aj veľkí návštevníci, je Národný žrebčín. Ideálne ak si návštevu dohodnete deň vopred a môžete absolvovať prehliadku jazdiarne, predvedenie jednotlivých plemien, návštevu múzea chovu koní, prehliadku chovateľských objektov a tiež jazdu na koni, či koči.

 

Krásavica na Dunaji

Myslíte si správne, hovoríme o našom hlavnom meste. Bratislava sa síce veľkosťou nemôže porovnávať so svetovými metropolami, avšak množstvo pamiatok a neveľké historické centrum, ktoré prejdete v priebehu niekoľkých hodín poľahky peši, z nej robí ideálnu destináciu na príjemný výlet.

Jednou z najvýraznejších mestských pamiatok, ktoré nemáte šancu prehliadnuť, je Dóm svätého Martina. Tento trojloďový gotický kostol je zároveň najvýznamnejšou sakrálnou stavbou mesta a za návštevu stojí, aj keď nepatríte medzi veriacich. Prítomnosť svätoštefanskej koruny značí, že v minulosti išlo o významné dejisko korunovácií. V roku 1741 v ňom bola korunovaná i samotná Mária Terézia.

Keď sa povie Bratislava, väčšina z vás si určite predstaví Bratislavský hrad. A niet divu. Táto mohutná, štvorvežová stavba je neodmysliteľnou miestnou dominantou a na svojom mieste stojí už od obdobia Keltov a Rimanov. V polovici 16. storočia sa Bratislava stala korunovačným mestom Uhorska.

V tom období sa tu konali zasadnutia Uhorského snemu a takisto tu boli umiestnené korunovačné klenoty uhorských kráľov. Po rozsiahlom požiari v roku 1811 sa uskutočnila dôkladná rekonštrukcia až v priebehu šesťdesiatych rokov tohto storočia. Dnes si môžete na hrade vychutnať expozície Slovenského národného múzea a tiež jeden z najkrajších výhľadov na naše hlavné mesto.

V prípade, že sa chystáte podniknúť tento výlet s deťmi, vezmite ich do ZOO! Takýto nápad neodmietne žiadne. Areál bratislavskej ZOO sa nachádza v Mlynskej doline a okrem prehliadky 150 najrôznejších druhov zvierat ponúka aj DinoPark s 3D kinom, detské komplexy s preliezkami alebo ZOO shop.

Čo by to bolo za návštevu Bratislavy bez plavby po Dunaji? A čo by to bol za výlet bez absolvovania aspoň jedného múzea? Jedinečná, hodinová plavba vyhliadkovou loďou z Bratislavy do Čunova vám prinesie zážitok nielen z plavby, ale aj z návštevy galérie moderného umenia Danubiana Meulensteen Art v Čunove.

 

Haluzická tiesňava

Že ste o tomto mieste nikdy nepočuli? Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť! Kúsok za obcou Haluzice v okrese Nové Mesto nad Váhom, vznikla eróznou hĺbkovou činnosťou Haluzického potoka doslova pár metrov od rodinných domov prekrásna tiesňava.

Je asi kilometer dlhá, 200 m široká, 50 m hlboká a vplyvom divokej vegetácie stále rastie. Vďaka tunajšej prírode a krásnym vodopádom sa budete cítiť ako v tropickom pralese. Cez tiesňavu vedie náučný chodník a trasa nie je náročná, takže výlet s vami bez problémov zvládnu aj mladší členovia rodiny.

V blízkosti tiesňavy nájdete zrúcaninu románskeho kostolíka z 13. storočia a určite stojí za to odbočiť na rozhľadňu vrchu Hájnica. Ak ste milovníci prírody, turistiky a prekrásnych výhľadov, nebudete ľutovať.

Miest, ktoré stoja za návštevu je (nielen) v západoslovenskom kraji neúrekom. Veríme, že vás niektorý z našich tipov inšpiroval a že krásne miesta na Slovensku postupne všetky navštívite.

Rovnako ako do zahraničia, nezabudnite sa poistiť aj na Slovensko, kde máte v rámci cestovného poistenia poistenú napríklad batožinu, zdpovednosť za škodu či úraz.

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.