Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Výhody a nevýhody látkových plienok, ktoré treba poznať predtým, ako začnete "látkovať"

látková plienka pre bábätko

Nekonečné pranie, vyváranie a žehlenie látkových plienok v minulosti maminám zabralo nemálo času. Našťastie vývoj postúpil dopredu a vy si dnes môžete vyberať z rôznych druhov látkových plienok, ktoré netreba žehliť, ani vyvárať.

látková plienka pre bábätko
V článku si prečítate:

Aké sú teda plusy a mínusy používania látkových plienok?

Sú ekologickejšie

Používanie „jednorazoviek“ je síce pohodlné, avšak prináša so sebou horu odpadu. Ročne končí na skládkach približne 24,7 miliárd jednorazových plienok. Môžete si síce vybrať aj z ekologickejších variantov jednorazových plienok, no aj tie však látkové plienky tromfnú na celej čiare. Látkovky môžete používať aj pri ďalšom dieťati, či deťoch, čo má priaznivý vplyv na prírodu.

Šetria peniaze

Počiatočná investícia do látkových plienok oproti jednorazovkám je síce vyššia, avšak pri spočítaní všetkých výdavkov na nich môžete pekne ušetriť. Moderné látkové plienky sú dnes už cenovo oveľa dostupnejšie než pred pár rokmi. Zásobu plienok máte stále po ruke, a preto nemusíte číhať na zľavy v obchodoch. Okrem toho, väčšina druhov látkových plienok rastie spolu s dieťatkom. Stačí ich len prispôsobiť pomocou patentov a vy ich tak môžete používať až do odplienkovania.

Dieťatko motivujú k rýchlejšiemu odplienkovaniu

Nie je to síce pravidlo, no mnohé mamy, ktoré majú s nimi skúsenosti, si všimli, že dieťatku nerobí dobre pocit vlhka: „Keď dcérka začala aktívne behať, sama si častejšie sadala na nočník. Mokrá plienka jej vadila. V jednorazových plienkach majú deti pocit sucha, čo môže proces odplienkovania značne oddialiť,“ tvrdí Katka, ktorá používala látkové plienky pri všetkých troch deťoch.

Šetrnejšie voči citlivej detskej pokožke

Má vaše bábätko neustále zapareniny? Plienková dermatitída sa častejšie vyskytuje pri používaní jednorazových plienok. Pri látkových plienkach sa zapareniny vyskytujú skôr výnimočne. Väčšina látkových plienok, ktoré sú na trhu, sú vyrábané z kvalitnej biobavlny, ktorá nedráždi pokožku a zabezpečuje potrebnú vzdušnosť. V porovnaní s jednorazovkami je potrebné látkové plienky meniť častejšie, čo je pre zdravie bábätka veľké plus.

Sú rozkošné

Videli ste moderné látkové plienky? Majú nádherný dizajn a naozaj je si z čoho vyberať. V letných mesiacoch môžete dieťa pokojne nechať behať po dvore v rozkošnej látkovej plienke, ktorá rozhodne zaujme.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Praktickejšie ako ich predchodcovia

Dnešné látkové plienky nemusíte vyvárať, ani žehliť. Teda v prípade, že sa nerozhodnete používať tie, ktoré používala vaša mama. Stačí ich skladovať vo vedierku s uzáverom, následne oprať šetrným detským pracím práškom. Aviváži sa radšej vyhnite. Mohla by poškodiť PUL vrstvu a plienky by začali pretekať. Plienky môžete sušiť voľne na vzduchu, ale aj v sušičke.

Mnohé mamy od používania látkoviek odrádza manipulácia s detskou stolicou. Tej sa nemusíte obávať. Môžete používať separačné celulózové plienky, ktoré jednoducho zachytia hovienko. Ako bábätko rastie, má tuhšiu stolicu, ktorá sa dá z plienky ľahšie vytriasť rovno do záchoda. Nie je to žiadna veda!

Pri používaní látkoviek sa stretnete aj s drobnými nevýhodami, ktoré sa však dajú ľahko prekonať. Najčastejšie sú to:

Ak dáte „látkovkám“ šancu, je veľká pravdepodobnosť, že pri nich aj ostanete a budete pokukovať po nových kúskoch do vašej výbavy.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.