Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Detské zúbky – čo všetko by o nich mala vedieť každá mama?

bábätko s prvými zúbkami

Cinknutie prvého detského zúbka o kovovú lyžičku patrí k chvíľam, ktoré si mamy zapamätajú navždy. Aj vy ste plné nadšenia obvolali celú rodinu? „Máme zúbok!“ To je novina, z ktorej sa teší celé okolie.

bábätko s prvými zúbkami
V článku si prečítate:

Neraz je prerezanie zúbka odmenou za dlhé bezsenné noci, počas ktorých sme sa snažili utíšiť našu ubolenú ratolesť. Spoločne sa pozrime na starostlivosť z praktického aj z odborného hľadiska. Čo by o detských zúbkoch mala vedieť každá mama?

0
na zuby
Prispejeme vám 150 € na starostlivosť o zuby a ústnu dutinu
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.

Až kým nevykukne prvý zúbok

S dentálnou hygienou môžeme začať ešte pred prerezaním prvého mliečneho zubu. Mnohí rodičia si myslia, že dokiaľ nie je čo čistiť, starostlivosť o ďasná nie je potrebná. Je to však mýtus. Dieťatku by ste mali aspoň raz za deň vyčistiť ústočká po kŕmení. Jana Maťavková, dentálna hygienička z ambulancie dentálnej hygieny v Oslanoch, odporúča po dojčení povytierať navlhčenou gázou zvyšky materského mlieka pod vrchnou perou. Toto miesto je doslova živnou pôdou na kvasenie baktérií. Do podvedomia dieťatka sa po vytretí dostane pocit čistých ústočiek.

Dôkladná prevencia môže zabrániť vzniku zubného kazu. Ten, ako si všetci pamätáme z detstva, vzniká predovšetkým v dôsledku nadmerného príjmu cukru v potrave, zlej životosprávy, či nesprávnej techniky čistenia zubov. Aby ste u dieťatka aj v takomto skorom veku znížili riziko vzniku kazu na minimum (áno, aj prvé mliečne zúbky sa môžu kaziť), nenechávajte ho zaspávať s fľaškou alebo piť sladený čaj tesne pred spaním (ideálne je, aby ho dieťa nepilo vôbec). Najlepšie je vyčistiť mu ďasienka ešte predtým, než ho uložíte na večerný spánok. 

Konečne je tu!

Prerezávanie zúbkov je veľmi individuálne. Väčšinou sa objavujú okolo 4. až 7. mesiaca, aj keď je, samozrejme, veľa detičiek, ktoré sú výnimkou z tohto pravidla. Na to, že sa niečo „deje“, nás upozornia opuchnuté a červená ďasná, nadmerná produkcia slín a neraz aj samotné uplakané bábätko. Ako prvé sa zvyčajne prerezávajú spodné rezáky, horné rezáky sa objavujú trošičku neskôr (okolo 8. až 12. mesiaca). Kompletný mliečny chrup sa u väčšiny detí prereže približne do 30. mesiaca.

Dieťatku môžu pomôcť špeciálne gély z lekárne určené práve na prerezávanie zúbkov, či hryzadlá, ktoré môžete schladiť v chladničke. Chlad im pomôže aspoň trošku uľaviť od bolesti. S návštevou u stomatológa a dentálnej hygieničky nemusíte otáľať. Bábätko môžete vziať na prvú návštevu už ako polročné. Tak si na ňu postupne zvykne a zistí, že teta, ktorá sa mu pozerá do ústočiek, nie je žiaden nepriateľ.

Dieťatku by ste mali začať čistiť zuby dvakrát denne už po prerezaní prvého zúbka. Použite kefku s mäkšími štetinami a jemne mu ich vyčistite čistou vodou. Pastu s obsahom fluoridu môžete začať používať približne od 24. mesiaca života dieťaťa. Na to, aby zúbky boli naozaj čisté, jej stačí naozaj málo. Upozornite svoju ratolesť že pasta sa nemá prehĺtať, ale musí sa poriadne povyplachovať. Urobte si s dieťaťom každodenný rituál, ktorý bude vnímať ako samozrejmosť.

Pozor na zlozvyky!

Ak sa objaví kaz, nemusí to byť len výlučne chyba dieťatka. Za to, čo je, či pije, nesú zodpovednosť jeho rodičia. Mnohé zlozvyky môžu narobiť veľké škody. Olizovanie lyžičky či cumlíka pre ústnu dutinu bábätka nie je práve najšťastnejším riešením. Kaz je infekčné ochorenie. Ak máte kaz vy, môžete ho preniesť aj na vaše bábätko.

Škôlkarské obdobie

V mnohých škôlkach deti dostávajú za odmenu rôzne sladkosti, čo sa, samozrejme, môže negatívne podpísať na stave ich zúbkov. Aj v tomto období zohráva starostlivosť o zúbky kľúčovú úlohu. Katka, zdravotná sestra, ktorá pracuje v zubnej ambulancii, sa delí so zaujímavým príbehom: „Jedna mama bola presvedčená, že o mliečne zúbky sa netreba starať, pretože aj tak vypadnú. Jej syn mal chrup v skutočne katastrofálnom stave. Čistá voda mu nechutila, pil výlučne len sladený čaj a nápoje. Lenže jeho mamina nepočítala s tým, že pokazené zuby bolia aj vtedy, keď sú „iba“ mliečne. Nakoniec s Marekom predsa len prišla k nám. Chlapec si veľa vytrpel, v dôsledku čoho má z návštevy zubára strach. Keby aspoň trochu času venovala starostlivosti o zuby, mohli tomu predísť. Marek mal 5 rokov a poriadne ani len netušil, ako sa drží zubná kefka,“ dodáva. Táto skúsenosť však nie je až taká ojedinelá:

„Mnoho rodičov si ešte aj v dnešnej dobe myslí, že zubný kaz u malých detí nie je veľkým zdravotným problémom, pretože mliečne zuby im aj tak vypadnú. Toto tvrdenie však vôbec nie je pravdivé. Dôkladnou starostlivosťou o mliečne zuby predídeme problémom kazivosti na trvalých zuboch,“ tvrdí Jana Maťavková, ktorá vyvracia najčastejší mýtus spojený so zubnou starostlivosťou. V tomto období by mal zúbky čistiť predovšetkým rodič, ktorý to urobí predsa len dôkladnejšie ako malé dieťa, no ani to nemusí pri čistení zohrávať pasívnu úlohu. Môže si skúšať vyčistiť zuby. A najmä mu treba poriadne vysvetliť, prečo to robíme. Deti sú veľmi chápavé. Väčšinou odmietajú to, čo im nedáva zmysel. Je teda našou úlohou, aby sme im to primerane vysvetlili. Pomôcť môžu aj spomínané pravidelné návštevy u dentálnej hygieničky.

Prvá trieda a prvé „dospelácke“ zúbky

Vypadnutie prvého zúbka (najčastejšie je to spodný rezák), je tiež často rodinnou udalosťou. Niektorým deťom vypadne už v škôlke, iným v prvej triede. Svoj zúbok si schovajú pod vankúš, pričom čakajú na „zúbkovú vílu“ či aspoň uznanlivé slová od rodičov. Tu je dôležité deťom pripomínať, že trvalý chrup je už na celý život. Ak sa pokazí, stopa po kaze bude trvalá. Ak im vypadne tento zub, nový už nenarastie.

Od šiestich rokov môžu deti používať zubnú pastu určenú pre juniorský vek. A ktorá kefka je tá „naj“? Jana Maťavková nám vie poradiť: „Na čistenie je potrebná mäkká až stredne tvrdá zubná kefka. Tvrdou si môžeme posunúť ďasná na zuboch, rovnako ako príliš mäkkou. Po odhalení zubných krčkov môžu byť zuby citlivé a ďasná sa nám už späť neposunú.“ Rovnako je dobré nezabúdať na pravidelnú návštevu dentálnej hygieny, ako aj pravidelné stomatologické prehliadky, ktoré by naše dieťa malo absolvovať aspoň raz do polroka. Väčšina detí si uvedomí, že oveľa lepšia je bezbolestná pravidelná kontrola zúbkov ako nepríjemné vŕtanie.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si aj rozhovor s detskou lekárkou o tom, ako sa správne starať o detské zúbky.

Ako prekonať strach zo zubára?

Mnohí z nás nemajú z detstva na zubárske kreslo príjemné spomienky. Pred pár desaťročiami sa dentálnej hygiene nevenovala dostatočná pozornosť, hoci práve tá je podľa Jany Maťavkovej najúčinnejšou a zároveň najlacnejšou formou prevencie proti vzniku zubného kazu aj parodontitíde. Ak nezanedbáme prevenciu, naša ratolesť nemusí mať zo zubárskeho kresla strach. Ak má však za sebou predsa len negatívnu skúsenosť, aj tá sa dá postupne prekonať:

„Pravidelnou návštevou u zubného lekára a dentálnej hygieničky deti strach zo zubárskeho kresla postupne odbúrajú. Zo začiatku sú dôležité častejšie sedenia. Deti si tak zapamätajú, že sa obávajú zbytočne, a tým pádom svoj strach postupne prekonajú. Pokiaľ má dieťa za sebou už bolestivú skúsenosť zo stomatologického zákroku, pristupujeme k dieťaťu s citom. Ak má dieťa veľký strach, sedenie môže trvať len pár minút. Dlhšie termíny strach dieťaťa viacej prehlbujú,“ dodáva.

Pri návšteve dentálnej hygieničky sa rodič naučí, ako správne dieťaťu dočisťovať zúbky, pretože v tomto veku je to kľúčové. Dieťa si odtiaľ neodnesie len dobrý pocit z dôkladne vyčistených zúbkov, ale aj návyk, že starať sa o svoje zúbky je dôležité. A vtedy sa návšteva stomatológa môže spájať iba s pravidelnou prehliadkou a nie zbytočnou bolesťou. A to je cieľ.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.