Kedy volať horskú záchrannú službu?

horskí záchranári
Tak ako v zimných aj v letných mesiacoch dostáva prvá pomoc v horách zabrať. Častokrát sa stáva, že horská záchranná služba je privolaná zbytočne alebo naopak, až príliš neskoro.
horskí záchranári

Tento fakt, žiaľ, ovplyvňuje ďalší sled udalostí, a tak kvôli zle alebo zbytočne zavolanej službe môžu vyhasnúť mnohé životy.  Preto sme pre vás pripravili niekoľko užitočných informácií. Ako sa správať pri úraze na horách a ako postupovať pri volaní horskej služby?

Obdivuhodná činnosť horských záchranárov

Hory sú nádherné prostredie, ktoré vám dodáva pocit slobody. Zároveň sú ale rizikovým prostredím pre nešťastné úrazy.

V prípade, že sa stanete svedkom vážneho zranenia vo vysokohorskom prostredí, snažte sa v prvom rade zachovať chladnú hlavu.
Skôr, ako sa bezhlavo pustíte do volania horskej služby, postarajte sa o zraneného. Komunikujte s ním, zistite čo najviac informácii o jeho zdravotnom stave. Nezabudnite skontrolovať vedomie a stav dychu. V prípade, že dotyčný nedýcha, neodkladne začnite s oživovaním.

Prvá pomoc v horách býva častokrát náročná a úrazy bývajú vážne. Preto existuje horská záchranná služba.

Je to služba, ktorá poskytuje a vykonáva záchrannú činnosť a transport zranených v horských oblastiach. Jej tím tvoria skúsení zdravotníci, ktorí majú so zachraňovaním bohaté skúsenosti.

Na vás zostáva zachovať chladnú hlavu a túto službu privolať. Horskú záchrannú službu si môžete zavolať na tiesňovej linke 18 300. Je možné, že stres vám zablokuje myslenie a na číslo horskej služby si nespomeniete.

V tom prípade vždy môžete volať na linku 112. Alebo využite modernú aplikáciu horskej záchrannej služby.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_do_hor-80

Vyrazte do hôr poistení

Na vybrané dni alebo celý rok. Pre rekreačných turistov aj adrenalínových športovcov. Zásah horskej záchrannej služby, poistenie úrazu, batožiny a iné.

Aplikácia horská záchranná služba zachraňuje životy

Smartfóny sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov a aj vďaka nim vieme zachrániť stovky životov. To si uvedomuje i horská záchranná služba, ktorá ponúkla verejnosti modernú aplikáciu.

S aplikáciou zavoláte prvú pomoc v horách len jedným dotykom. Okrem jednoduchého privolania prvej pomoci vďaka aplikácii zdieľate záchranárom svoju polohu. A tak nemusíte strácať čas zbytočným vysvetľovaním, kde sa nachádzate. Miesto toho môžete vašu pozornosť venovať zranenému, udržiavať s ním kontakt a upokojovať ho.

Aplikácia horská záchranná služba je užitočná aj vďaka tomu, že vás detailne informuje o počasí. Sleduje aktuálne zmeny a v prípade nebezpečnej zmeny počasia vám odošle výstrahu a varovanie. Okrem iného vás vie upozorniť aj na dôležité miesta, ktoré sa v horách nachádzajú a jej súčasťou je aj elektronická kniha vychádzok. Elektronickú knihu vychádzok oceníte, najmä ak sa na turistiku vyberiete osamote. Ide vlastne o virtuálnu knihu, v ktorej si môžete zadať cieľ a čas návratu. Aplikácia vie vyhodnotiť údaje a v prípade, že sa jej nepozdáva vaša aktivita, oboznámi s problémami vašu blízku osobu alebo horskú službu.

Nezabudnite na poistenie, ktoré vám prináša istotu

Technický výjazd horskej záchrannej služby stojí nemalé peniaze. Preto by ste mali myslieť na adekvátne poistenie. Poisťovňa Union vám prináša výhodné poistenie do hôr, s ktorým sa môžete na turistike cítiť bezpečnejšie. Pretože viete, že v prípade nešťastia, bude o vás postarané. Toto poistenie je výhodné pre horolezcov, skialpinistov aj adrenalínových športovcov.

S nami získate poistenie nákladov na zásah Horskej záchrannej služby až do päťdesiattisíc eur. Je len na vás, či sa poistíte na krátke časové obdobie alebo to spravíte jedným razom na celý rok.

Tak, ako je dôležité poistenie do hôr, rovnako by ste nemali zabudnúť aj na havarijné poistenie. Vďaka havarijnému poisteniu ste na vašej ceste krytý. Havarijné poistenie chráni vaše vozidlo pri zrážke s iným vozidlom alebo pri zrážke so zverou, ktorá sa v horských oblastiach môže pritrafiť. Vďaka poisteniu ste chránení aj pred vandalmi, a tak sa pokojne môžete vybrať na horskú výpravu.

Či už ste skúsení horolezci alebo turisti začiatočníci, buďte opatrní a v prvom rade dbajte na vaše zdravie. Aby ste sa cítili na horách bezpečnejšie, nezabudnite na poistenie do hôr a aplikáciu horskej záchrannej služby, ktorá vám vie ľahko pomôcť pri nebezpečnom úraze.