Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Poistenie do hôr: čo vám uhradí poisťovňa?

čo kryje poistenie do hôr?
Čo ak sa vám stane počas turistiky niečo nepredvídateľné a budete potrebovať zásah horských záchranárov? Treba sa poistiť, alebo je to zbytočné?
čo kryje poistenie do hôr?
V článku si prečítate:

Pokiaľ idete na dlhšiu prechádzku do ľahkého terénu, riziko vážneho úrazu je minimálne a ak by k nemu aj prišlo, na pomoc vám prídu záchranári. V prípade menej dostupného terénu hasiči alebo leteckí záchranári.

Ak však plánujete turistiku v niektorej z horských oblastí Slovenska, v ktorých pôsobí Horská záchranná služba, (vo Vysokých Tatrách, Nízkych Tatrách, Belianskych a Západných Tatrách, v Slovenskom raji, Veľkej alebo Malej Fatre, Pieninách, v Bukovských vrchoch, Kremnických vrchoch, na Kysuciach, v Javorníkoch, alebo v Stredných Beskydách či v Moravsko-sliezskych Beskydách), nemali by ste zabudnúť na poistenie do hôr.

Pretože, ako sa hovorí, nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch a v prípade horskej turistiky to platí dvojnásobne.

V roku 2019 musela Horská záchranná služba pomáhať 2886-krát a v roku 2020 mali 2456 zásahov.

Čo uhradí poisťovňa?

Dobrou správou je, že pokiaľ uzavriete poistenie do hôr (pár kliknutí, pár centov, dokonca aj cez sms), tak ste pri potrebe pomoci plne krytí.

Pokiaľ ide o poskytnutie zdravotnej starostlivosti horskými profesionálmi, tú naďalej pokrýva vaše zdravotné poistenie.

Druhou zložkou ich pomoci je technický zásah, v ktorom sa vyčísľujú náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti, t.j. s pátraním, vyhľadávaniam a vyslobodzovaním osôb v tiesni, náklady na prepravu do zdravotníckeho zariadenia, respektíve k vozidlu záchrannej zdravotnej služby a pri tragických udalostiach aj prevoz telesných pozostatkov.

„Ak nemal turista uzatvorené poistenie na hory, technický zásah si musí zaplatiť sám,. Nestačí len skutočnosť, či sa riadil alebo neriadil vydanými bezpečnostnými pokynmi Horskej záchrannej služby,“ upozorňuje Marcela Kukučková, vedúca oddelenia vývoja produktov cestovného poistenia v poisťovni Union.

Cena jedného technického zásahu horských profesionálov sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 300 až 600 eur, bolo tak v 75 percentách prípadov, avšak v dvadsiatich percentách prípadov sa cena za zásah pohybuje v rozmedzí tisíc až šesťtisíc eur a zvyšných päť percent je nad šesťtisíc eur. 

Ako je to so zásahom leteckých záchranárov?

A čo v prípade, keď vás museli transportovať vrtuľníkom leteckej záchrannej služby Mnohí sa obávajú, že práve prevoz ich bude stáť nepredstaviteľnú sumu.

Dobrou správou je, že leteckí záchranári majú uzatvorené zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami na Slovensku.

Pre všetkých poistencov je teda transport plne hradený z verejného zdravotného poistenia.

Lenže leteckí záchranári pomáhajú Horskej záchrannej službe nielen pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ale aj pri technickej pomoci, kam patrí napríklad pátranie po osobách alebo vyprosťovanie osôb v horskej oblasti.

„Keďže nedošlo k zraneniam, nie je zásah možné hradiť z verejného zdravotného poistenia, a v takom prípade vám môže Horská záchranná služba vystaviť za technický zásah nie malý účet,“ uzatvára hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_do_hor-80

Vyrazte do hôr poistení

Na vybrané dni alebo celý rok. Pre rekreačných turistov aj adrenalínových športovcov. Zásah horskej záchrannej služby, poistenie úrazu, batožiny a iné. 

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.