Zdieľať

Tipy na splavovanie po Slovensku či v zahraničí

splav rieky
Zážitok, adrenalín, spoznávanie prírody a histórie, ale neraz aj spoznávanie samého seba. To všetko so sebou prináša splavovanie. Ponorte pomyselne pádlo do vody a vydajte sa spolu s nami na tie najkrajšie aj nadravšie miesta na Slovensku aj v okolitých krajinách.
splav rieky
V článku si prečítate:

Splavovanie si buď obľúbite, alebo sa k tejto aktivite už viac nevrátite. Lebo ten, kto sa raz vydá po prúde rieky, ihneď pocíti aj jej moc. Voda je totiž silný živel. Netreba zabúdať na to, že okrem pekných zážitkov vám môže priniesť aj rôzne úskalia. A to doslova.

Stačí však dodržať zopár jednoduchých praktických rád a z vášho pobytu na vode sa môže stať láska na celý život.

Plavba s nádychom histórie

Že je Slovensko výnimočne krásna krajina, o tom netreba ani debatovať. A spoznávať našu rodnú hrudu môžeme aj z vodnej hladiny. Jeden z najkrajších zážitkov poskytuje rieka Váh, ktorá je obklopená zrúcaninami stredovekých kamenných hradov.

Príjemnú plavbu s nádychom histórie si môžete vychutnať najmä pod Strečnom. No plavba týmto úsekom nebola vždy taká ružová ako dnes. V minulosti tu totiž stáli obávané skaly Margita a Besná, ktoré zvrátili množstvo ľudských osudov. Dnes však po nich niet (takmer) žiadnej stopy a pltnícki faktori vám o nich budú rozprávať už len povesti.

Ak vás historická plavba po rieke oslovila, mali by ste vyraziť aj na sever našej krajiny. Turisticky obľúbený je najmä prielom rieky Dunajec, ktorý sa nachádza v pohorí Pienin. Z plte si vychutnáte pohľad na starobylý Červený kláštor i na ikonické Tri koruny. Netreba však zabudnúť na jednu kľúčovú vec. Prielom Dunajca leží na slovensko-poľskom pohraničí a plavba sa zväčša končí pri poľskom meste Szczawnica.

Vybaviť by ste si preto mali aj cestovné poistenie. Svoje by o tom vedeli porozprávať aj dve poľské turistky, ktoré sa v roku 2013 prevrátili do vody. Ich plť totiž narazila na plytčinu a rozpadla sa na niekoľko častí. Našťastie, na pomoc im prišli horskí záchranári a všetko napokon dobre dopadlo.

Plavba po Dunajci je zväčša pokojná, no, ako sa vraví, vždy je lepšie byť pripravení. Oplatí sa preto vybaviť si vopred cestovné poistenie online, nech už sa chystáte kamkoľvek do zahraničia. A to najdôležitejšie: vždy majte na sebe záchrannú vestu či ochrannú prilbu!

Atoms/icons/80/grey-red/hory-80

Cestujte poistení doma aj v zahraničí.

Cestovné poistenie si u nás vyskladáte podľa seba. Pribaľte si poistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti za škodu a iné. Rýchlo a jednoducho online

Výzva a dobrodružstvo

Tajomná a dravá, taká je horská rieka Belá, ktorá sa nachádza na Liptove. Splavovanie tejto rieky nie je zatiaľ také turisticky vychytené, no ak túžite po adrenalíne a poznaní samej či samého seba v zápase s vodou, vaše plte a rafty by mali smerovať práve sem.

Ideálne obdobie na splav je koncom jari, keď sa topí sneh z okolitých štítov. Táto rieka však určite nie je vhodná pre úplných nováčikov. Belá často mení svoj tok, má množstvo ramien a meandrov, a tak je jej splav pomerne náročný, a to najmä v hornom úseku rieky. Splavovanie Belej si tak určite vyžaduje väčšie zručnosti a skúsenosti.

A hoci Belá sa nachádza v samom srdci Slovenska, oplatí sa pouvažovať nad pripoistením. Rieka Belá je totiž veľmi fotogenická, no v období po intenzívnych dažďoch aj pomerne dravá. Nezabudnite preto na online poistenie osobných vecí, ako sú fotoaparát či mobil, lebo prúd vody vie byť niekedy naozaj neúprosný.

Predsa len však jedna praktická rada: zaobstarajte si pod tričko tajnú „ľadvinku“ s uzatváreteľným vreckom proti vode, do ktorého si uschováte peniaze, doklady a najmä kľúče do auta. Svoje veci tak budete mať vždy pri sebe a najmä za každých okolností chránené.

Za vodou do zahraničia

Ak vám splavovanie po Slovensku nestačí, môžete sa za dobrodružstvom vybrať aj za naše hranice. A netreba chodiť ani veľmi ďaleko, lebo naši bratia Česi sú známi tým, že milujú splavy. Kamkoľvek sa teda na vodu vyberiete, je vysoko pravdepodobné, že natrafíte na nadšencov „vodáctva“.

Veľmi obľúbená je plavba po rieke Morava, ale aj po Vltave, pričom čerešničkou na torte býva zastávka v starobylom meste Český Krumlov. Pohľad na tento architektonický skvost uprostred krásnej prírody južných Čiech si tak môžete dosýta užiť aj takýmto nevšedným spôsobom.

No pre nadšencov splavovania zostáva najväčšou výzvou Slovinsko, ktoré je v tomto smere jednoznačnou európskou veľmocou. Lákadlom je predovšetkým rieka Soča, ktorá je považovaná za perlu Julských Álp.

„Smaragdová kráska“ vás očarí jednoliatou farbou naprieč celým svojím tokom aj svojou nespútanou divokosťou. Niet teda divu, že o nej vznikla báseň s názvom Soči, ktorá je oprávnene považovaná za vrchol slovinskej poézie.

Ak teda chcete zažiť TOP adrenalínový zážitok na našom starom kontinente, vyberte sa práve sem. Svoju voľbu určite neoľutujete!

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.