Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

7 jednoduchých spôsobov, ako si úplne zadarmo zlepšiť náladu

tipy na zlepšenie nálady
V modernom, uponáhľanom a postcovidovom svete nie je núdza o úzkostné a depresívne stavy či jednoducho „iba“ zlú náladu. Každý deň sa k nám dostáva množstvo informácií, ktoré dokážu s našou mysľou poriadne zamávať. Stačí si pozrieť alebo vypočuť správy. Našťastie existuje niekoľko dostupných trikov, ako sa môžete postarať o to, aby ste sa cítili lepšie – zadarmo a v priebehu pár minút.
tipy na zlepšenie nálady
V článku si prečítate:

Nielen veľké udalosti, ale aj menšie sklamania a frustrácie majú silu mnohých z nás vykoľajiť z každodenného rytmu. Zrazu sa premeníte na nešťastnú, nevrlú osobu bez záujmu o veci, ktoré by ste mali bežne riešiť, a s nechuťou ráno vstať. Je jasné, že v takomto momente potrebujete povzbudenie, aby ste deň či týždeň v pohode zvládli. Môžete sa o to pričiniť aj sami.

Pravdou je, že ak nebudete riešiť depresívnu náladu, postupne vás začne viac a viac požierať. Neoplatí sa jej zdroj ignorovať, pretože takto nezmizne. Naopak, oplatí sa presvedčiť samých seba a zamerať sa na aktivitu, z ktorej zvyknete mať dobrý pocit. Ponúkame vám sedem nápadov, ktoré vám môžu zlepšiť náladu. A čo je najlepšie – za žiadny z nich nemusíte platiť.

1. Prepadla vás zlá nálada? Prejdite sa

Krátke prechádzky v parku či ešte lepšie v lese sú silným dobíjačom pozitívnej energie. Chôdza samotná ako telesná aktivita zvyšuje produkciu hormónov šťastia, poslov, ktorí v mozgu pomáhajú regulovať náladu.

Ak teda pocítite popoludňajší útlm alebo máte dlhý smutný večer, vďaka svižnej prechádzke v prostredí prírody zvýšite prietok krvi do mozgu a získate novú energiu. Zároveň nebudete tak intenzívne pociťovať únavu a malátnosť.

Pohyb znižuje hladinu stresových hormónov v tele a urýchľuje uvoľňovanie endorfínov – hormónov, ktoré zmierňujú stres, bolesť a nepohodlie. Neuveríte, na túto pozitívnu zmenu stačí 10 až 20 minút.

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

2. Doprajte si chvíľu na slnku

O slnečnom žiarení dnes počúvame skôr v negatívnom zmysle a hovorí sa, že je nebezpečné. Avšak slnečné svetlo má aj svoje výhody. Stačí, ak denne pobudnete na slnku 10 alebo 15 minút a zvýšite hladinu serotonínu i endorfínov, teda látok, ktoré súvisia s dobrou náladou. Vďaka prirodzenému svetlu sa budete cítiť nabití energiou a bdelší, najmä ak ste predtým sedeli v tmavej miestnosti.

 

3. Vyrazte do prírody

Vedecké štúdie a výskumy naznačujú, že v čase, keď ľudia nemôžu ísť von alebo sú v interiéri a pozerajú obrázky či videá z prírody, cítia sa lepšie. Je to preto, že už len pohľad na krásy prírody má silu zvýšiť pocity šťastia a znížiť stres. Taktiež je známe, že zeleň zlepšuje schopnosť sústrediť sa.

Všetky prvé tri tipy môžete ľahko spojiť do jedného benefitu, ktorým ešte ľahšie zabojujete proti zlej nálade či smútku.

4. Smejte sa

Všimli ste si, že dobrí rečníci používajú na upútanie pozornosti humor alebo vtipnú poznámku? Smiech v skupine zmierňuje napätie a podporuje pocit pozitívnej energie i chuť do práce.

Avšak funguje aj na individuálnej úrovni. Takže ak máte z niečoho úzkosť alebo stres, humor vám môže pomôcť zbaviť sa napätia a hneď sa budete cítiť lepšie. Ako si pomôcť, keď vám práve nie je do smiechu?

Pozrite si na internete vtipné videá. Napríklad na YouTube nájdete kompilácie krátkych videí vytvorené za účelom rýchleho pozdvihnutia nálady. Označujú sa slovíčkom „vines“. Povzbudia vás aj televízne komédie, zbierky vtipov, humorné knihy, debata s vtipným kamarátom/kamarátkou či výlet za rodinou.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia. 

5. Vyskúšajte arómoterapiu

Čuch dokáže komunikovať priamo s časťou mozgu, ktorá pomáha regulovať emócie. To je dôvod, prečo vône vyvolávajúce pozitívne alebo nostalgické spomienky často pomáhajú zmierniť napätie a úzkosť. Na tento účel nemusíte nevyhnutne kupovať esenciálne oleje.

Stačí použiť obľúbené voňavé mydlo alebo krém. Ak sa cítite zle, pretože vám chýba niekto, koho máte radi, privoňajte k niečomu, čo vám ho pripomína. Aj záhrada je zdrojom mnohých príjemných vôní, dokonca stačí pár byliniek na kuchynskom okne. Alebo si pripravte šálku mätového či harmančekového čaju.

6. Objímajte sa

Ak sa cítite zle, je úplne prirodzené požiadať o podporu tých najbližších. Už aj obyčajné vrúcne objatie spôsobí hotovú mágiu. Je to vďaka uvoľneniu oxytocínu. Podporné objatia fungujú aj medzi kamarátmi/kamarátkami či kolegami/kolegyňami.

Ak skutočne nie je nik, s kým by ste sa v ťažkej chvíli mohli objať, použite vlastné ruky a objímte seba samého/samu. Skutočne to funguje!

7. Pustite si hudbu

Možno ste už aj vy prišli na to, že keď vykonávate činnosť, ktorá vás až tak veľmi nebaví, napríklad upratujete, žehlíte či triedite papiere, hudba pustená v pozadí dokáže tieto aktivity výrazne spríjemniť.

Pripravte si zoznam s obľúbenými skladbami, ktoré vás vždy potešia, nabudia, navodia vám príjemné spomienky. Pokojne si zaspievajte z plného hrdla alebo zatancujte a hneď vám bude lepšie.

Čo dokáže hudba?

Nebuďte na depresívnu náladu sami

Každý z nás má horšie a lepšie dni a tiež životné obdobia, ktoré prinášajú viac smútku ako radosti. Našťastie zvyčajne prejdú bez odbornej pomoci. Ak však trpíte depresiami alebo strachmi dlhšie, neviete si s nimi pomôcť a nedokážete normálne fungovať, určite je namieste čo najskôr vyhľadať psychoterapeutickú alebo psychiatrickú pomoc.

Požiadať o pomoc nie je slabosť, práve naopak. Depresívny človek totiž negatívne ovplyvňuje nielen svoj vlastný život po všetkých stránkach, ale aj životy najbližších.

Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.

Autorka: Bc. Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia – klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

Zdroje: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6064756

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/exercising-to-relax

https://www.apa.org/monitor/2020/04/nurtured-nature

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3734071https://www.uhhospitals.org/Healthy-at-UH/articles/2020/10/the-science-behind-kindness

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.