Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Psychické zdravie a trávenie: ako súvisia?

psychika a jedlo
Ak trpíte depresiami, úzkosťami alebo máte iné psychické problémy, zrejme neuvažujete nad tým, že môžu byť prepojené aj so zdravím čriev. Trávenie a psychika skutočne navzájom súvisia a toto spojenie je logicky vysvetliteľné. Nakoniec – ľudský mozog udržiava kontakt s každou časťou tela, takže na „debatách“ medzi črevami a mozgom nie je nič zvláštne. Ako sa tieto orgány vzájomne ovplyvňujú?
psychika a jedlo
V článku si prečítate:

Črevá ako druhý mozog

Vedecké štúdie potvrdzujú, že črevá majú v porovnaní s inými orgánmi ľudského tela obzvlášť dôverný vzťah s mozgom. Nečudo, že za posledné roky sa často o tráviacej sústave hovorí ako o druhom mozgu. Napriek tomu, že oba orgány sú od seba pomerne vzdialené, komunikujú na vysokej úrovni. Je to preto, že mozog obsahuje približne 100 miliárd a črevá asi 500 miliónov neurónov (nervových buniek). Keď si uvedomíme, že srdce má iba 40 000 neurónov, je to skutočne pôsobivé. Takže komunikáciu medzi mozgom a črevami môžeme bez nadsadenia prirovnať informačnej superdiaľnici, cez ktorú neustále prúdi tok informácií tam aj späť.

Čo to znamená? Zjednodušene: to, čo sa deje vo vašom mozgu (ak ste napríklad šťastná, smutný, úzkostná alebo unavený), má vplyv na to, čo sa deje vo vašich črevách. Platí to aj opačne – čo sa deje vo vašich črevách, ovplyvňuje dianie vo vašom mozgu. Prepojenie medzi týmito dvoma orgánmi tvoria tri hlavné komunikačné kanály: nervový systém, imunitný systém a hormonálny (endokrinný) systém.

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Nervový systém, imunita a hormóny

Psychický stres, úzkosť, strach, hnev, ale aj fyzické podnety, ako je bolesť, ovplyvňujú fungovanie čriev. Tieto nervové signály môžu buď zvýšiť črevnú motilitu, čo môže viesť k hnačke, alebo spomalia vyprázdňovanie žalúdka, čo vedie k nevoľnosti. Komunikáciou medzi mozgom a trávením sú zapríčinené aj „motýle“ v bruchu, ktoré ste mohli zažiť pred pracovným pohovorom alebo prvým rande. Imunitný a hormonálny systém pracujú pomalšie ako nervový, to však neznamená, že ich úloha je pre zdravie tela a duše menej dôležitá.

Črevná mikroflóra a psychické zdravie

V procese spolupráce medzi mozgom a trávením zohrávajú mimoriadnu úlohu črevné baktérie. Zdravý črevný mikrobióm môže pozitívne ovplyvniť váš celkový zdravotný stav, ale tiež znížiť riziko depresií a podobne. Naopak, ak sa staráte o vlastné duševné zdravie, ventilujete negatívnu energiu, dobíjate sa pozitívnou, doprajete si oddych, poteší sa tomu aj vaše trávenie.

Zdraviu prospešná črevná mikroflóra tvorí množstvo látok nazývaných mastné kyseliny s krátkym reťazcom. Tieto látky majú v tele viacero dôležitých funkcií, napríklad pôsobia ako neurotransmiter v dráhach bolesti v čreve. Niektoré črevné mikroorganizmy premieňajú tryptofán, aminokyselinu prítomnú v potravinách, na sérotonín. Sérotonín hrá dôležitú úlohu v celkovom duševnom zdraví (jeho nedostatok zvyšuje riziko depresívnych a úzkostných stavov, ako aj iných psychických problémov).

Taktiež je dokázané, že stres a úzkosť majú negatívny vplyv na tráviaci systém a pohodu a môžu spustiť vzplanutie Crohnovej choroby alebo ulceróznej kolitídy.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia. 

Súvisia vaše črevné problémy so psychikou?

Neexistuje žiadny spôsob, ako zistiť, či sú príznaky nejakého stavu čisto fyzické alebo či sú založené na psychickom zdraví. Pokiaľ ide o tráviace problémy, často sú kombináciou oboch faktorov. Niektoré príznaky však naznačujú, že problém je prevažne fyzický alebo „organický“. Medzi ne patria:

Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, porozprávajte sa s vaším praktickým lekárom.

 

Stres z jedla

Niektorí ľudia majú skúsenosti s nepríjemnými príznakmi vždy, keď jedia istý druh jedla alebo musia jesť v spoločnosti či v nejakom prostredí, ktoré im nevyhovuje. Žiaľ, aj stres z jedla alebo samotnej konzumácie môže vyvolať nechutenstvo, hnačky či zhoršiť črevné problémy a tiež znásobiť sociálnu izoláciu.

Alebo tiež môžete mať obavy, že keď začnete jesť, prídu problémy, s akými ste už mali skúsenosti. Stres spojený s očakávaním nepríjemných symptómov ovplyvní komunikáciu medzi mozgom a trávením – zvýšená úzkosť môže zhoršiť črevné problémy.

Ako podporiť zdravý mikrobióm?

O zdravie čriev sa môžete postarať viacerými spôsobmi – výberom stravy, dostatkom pohybu, obmedzením alkoholu, ale aj ventilovaním negatívnych emócií a zmiernením stresu.

Zásadnými sú tieto úpravy:

Stravovanie. Doprajte si veľa rastlinných potravín bohatých na vlákninu, ktorá vyživuje zdraviu prospešnú črevnú mikroflóru a má tiež priaznivý vplyv na duševné zdravie.
Štúdia s názvom SMILES trial ukázala, že konzumácia stredomorskej stravy (o ktorej je známe, že obsahuje množstvo rastlinnej vlákniny a zdravé tuky) má pozitívny vplyv na duševné zdravie ľudí, ktorí trpeli chronickou depresiou a úzkosťou.

Cvičenie.
Pravidelné cvičenie 30 minút štyri až päťkrát týždenne podporuje zdravie čriev a psychiku.

Alkohol.
Negatívne ovplyvňuje črevný mikrobióm a zhoršuje úzkosti a depresívne stavy.

Spánok.
Nezabúdajte na to, že dostatočný, kvalitný, regeneračný spánok, optimálne 7 až 8 hodín denne, je priam životne dôležitý.

Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.

Autorka: Bc. Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečil MUDr. Jarolím Šutka, gastroenterológ so špecializáciami gastroenterológia, vnútorné lekárstvo, s atestáciou z gastroenterológie a z internej medicíny, pôsobiaci v gastroenterologickej ambulancii v poliklinike MEDANTE.

Zdroje: healthista.com, news.llu.edu, npr.org, ncbi.nlm.nih.gov

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.