Zdieľať

Pobaltie: Nádherné postkomunistické krajiny

Niektorí ľudia stále pozerajú na pobaltské krajiny s určitými predsudkami. Je dobré si však pripomenúť, že Litva, Lotyšsko a Estónsko už dávno nie sú tie schátrané socialistické štáty, kde zastal čas. Tieto krajiny, ktoré zaznamenali v posledných rokoch obdivuhodný ekonomický nárast, majú naozaj čo ponúknuť.

Estónsko

I keď sa tento štát nemôže chváliť majestátnymi vrchmi a pohoriami, na čare mu to rozhodne neuberá. Jej príroda je (pre nás) možno trochu nevšedná, no o nič menej lákavá. Zaujímavosťou je, že tu leží najvyšší vrch Pobaltia – Suur Munamägi, vysoký 318 m. Čo je pre nás milý malý kopček, je pre Estóncov národná pýcha. No nie je to rozkošné? 🙂

Na čo sú však domáci právom hrdí, je množstvo jazier, ktorými je Estónsko doslova posiate. Niet divu, že rybačka je v týchto končinách tak nesmierne obľúbená! Nájdete tu aj krásne pobrežia, zaujímavé ostrovy a husté lesy, kde natrafiť na losa alebo vlka nie je nič nevídané.

V prípade, že obľubujete skôr mestskú turistiku v podobe návštevy historických pamiatok či obdivovania lokálnej architektúry, nezabudnite zablúdiť do hlavného mesta. Tallinn je často nazývaný aj stredovekou perlou Pobaltia a nie bezdôvodne. Môže sa pýšiť naozaj čarovným historickým jadrom, ktoré figuruje aj na zozname UNESCO.  Je o niečo menší ako Bratislava a napriek tomu, že je veľmi vyhľadávaný pre svoju stredovekú atmosféru, neustále sa rozvíja.

Za zmienku určite stojí aj Múzeum estónskeho námorníctva, nachádzajúce sa na brehu mora. Dozviete sa tu veľa zaujímavostí z dejín. Najväčším lákadlom je, samozrejme, návšteva bojovej ponorky Lembit, ktorá sa zachovala z čias druhej svetovej vojny. Nebudete ľutovať. 🙂

 

Litva

O Litovčanoch sa traduje, že sú veľmi pohostinný národ, to však nie je ani zďaleka jediný dôvod, prečo do tejto milej krajiny zavítať.

Vychýrenou prírodnou destináciou je národný park Trakai, ktorý leží približne 30 kilometrov západne od Vilniusu. Nájdete tu rozkošné drevené domčeky, lemujúce breh Galveského jazera, malé ostrovčeky navzájom pospájané drevenými mostami, ale aj turistami obľúbený Trakajský hrad s múzeom. Nezáleží na tom, či toto čarovné miesto navštívite v lete alebo v zime, budete uchvátení!

Miestnou kuriozitou je tiež polostrov Kurská kosa, kde nájdete obrovské piesočné duny. Nachádzajú sa na východnej strane polostrova a veľmi pomaly sa premiestňujú. Môžete sa medzi nimi dokonca i poprechádzať, no je to možné len na vyznačených úsekoch.

Medzi tzv. povinné jazdy by mala patriť aj návšteva hlavného mesta. Vilnius je miestom mnohých tvárí a získa si takmer každého. Jeho centrom sa tiahne mnoho úzkych, kamenných uličiek, dýchajúcich príjemnou atmosférou. Natrafíte tu na veľa kostolov a chrámov z rôznych historických období. Vilnius je mesto parkov a mnohé sú v lete dejiskom koncertov či rôznych kultúrnych akcií.

Národným kameňom Litvy je jantár a obchodíky s jantárovými šperkami nájdete na každom rohu. Pre naozajstných nadšencov je v centre situované i múzeum venované tomuto obľúbenému polodrahokamu.

 

Lotyšsko

Táto krajina ponúka napriek svojej neveľkej rozlohe toľko zaujímavostí, že stihnúť všetko počas jednej dovolenky je priam nemožné. Poďme si teda vyzdvihnúť aspoň zopár zaručených tipov.

Pre nadšencov náročnejšej, ale i menej náročnej turistiky určite odporúčame navštíviť mestečko Sigulda a jeho okolie. Nachádza sa 53 kilometrov od Rigy a svojimi prírodnými krásami vyráža dych snáď v každom ročnom období. Nájdete tu aj jednu z mála lotyšských lyžiarskych zjazdoviek, ale tiež jedinú bobovú dráhu v krajine. Čiže ak milujete zimné športy, v celom Lotyšsku len ťažko nájdete lepšie miesto na ich realizáciu.

V lete si tu, naopak, môžete vychutnať rybolov, kanoistiku a tí odvážnejší napríklad bungee jumping.

Do čias dávno minulých vás svojou atmosférou zavedie Siguldský hrad z 13. storočia, kde sa v lete konajú operné festivaly, ktoré sú obľúbené medzi miestnymi i turistami.

Tunajší národný park Gauja je najstarším a zároveň najpopulárnejším chráneným parkom v Lotyšsku. V parku sú oblasti, kde sa môžete bez problémov ubytovať a dopriať si tak ničím nerušený pobyt v príjemnom prostredí. Nudiť sa tu rozhodne nebudete. Nájdete tu kopec cyklotrás a náučných chodníkov, môžete navštíviť miestne jaskyne, kostoly, farmy alebo veterné mlyny. V prípade, že by ste sa rozhodli stráviť celú dovolenku na tomto mieste, určite by ste nemali ľutovať.

Ďalším prírodným unikátom sú vodopády nachádzajúce sa na rieke Venta. Zároveň hovoríme o najdivokejších vodopádoch, ktoré sa nachádzajú nielen v samotnom Lotyšsku, ale i v Európe. Sú takmer dva metre vysoké a ich šírka sa mení v závislosti od obdobia a prietoku vody. Jeho okolité vody sú priam rajom pre rôzne druhy rýb, a preto je toto miesto vyhľadávanou destináciou rybárov.

Samozrejme, nemôžeme zabudnúť na hlavné mesto, Rigu. Tu vás určite uchváti miestne historické centrum s množstvom zaujímavých budov, poväčšine secesného štýlu, množstvo pamiatok a živá energia, ktorá vládne v uliciach. Celé centrum je pamiatkou UNESCO a takmer s každou budovou sa spája nejaký zaujímavý a pútavý príbeh.

Určite si nenechajte ujsť ani miestny trh, ktorý je najväčším v celej Európe. Nájdete tu pestrú ponuku potravinárskych výrobkov, syrov, mäsa, čerstvej zeleniny a najmä tradičných miestnych špecialít.

Neďaleko hlavného mesta sa nachádza populárna piesočná pláž Jurmala, ktorá sa rozprestiera v dĺžke 33 kilometrov. V jej okolí je vybudovaných viacero ihrísk pre detí i dospelých a môžete si tu zahrať basketbal či volejbal. Voda na pobreží nie je veľmi hlboká, a preto sa nemusíte obávať návštevy s vašimi ratolesťami.

Veríme, že sme vás našimi tipmi inšpirovali a vychutnáte si dovolenku, ktorá bude možno menej tradičná, no o to viac bohatá na zážitky.

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.