Očkovanie proti meningokokom

Na preventívne očkovanie proti meningokokom nad rámec zákona vám Union zdravotná poisťovňa prispeje vo výške 50 % z ceny očkovacej látky
Ockovanie proti meningokokom

Union zdravotná poisťovňa poskytuje svojim poistencom 50 % príspevok na obe očkovacie látky NIMENRIX aj BEXSERO, ak boli predpísané na lekársky predpis a vydané poskytovateľom lekárenskej starostlivosti.

Atoms/illustrations/green/vakciny

Meningokok (Neisseria meningitidis) patrí medzi výlučne ľudské baktérie a môže  spôsobiť akútne infekčné ochorenie – meningokokovú meningitídu. Inkubačný čas je 1 – 8 dní. Prameňom nákazy je chorý človek alebo nosič baktérie, prenos sa uskutočňuje kvapôčkami vzdušnou cestou.

Ochorenie začína rýchlo, je sprevádzané vysokou horúčkou, silnými bolesťami hlavy a kĺbov, pokračuje postihnutím mozgových blán sprevádzaných zvracaním a septikémiou. Na tele sa objavujú červenofialové škvrny v dôsledku krvácania malých ciev do kože. Pri dostatočne rýchlom zásahu lekárov, udržiavaní vitálnych funkcií a včasnom podávaní antibiotík sa pacient v priebehu niekoľkých dní zotaví – bolesti a kŕče ustúpia. Ak však ochorenie vyústi do sepsy (otrava krvi), môže zanechať trvalé zdravotné následky. Najohrozenejšou skupinou sú malé deti.

Existuje viacero séroskupín Neisserie meningitidis, v Európe sú najčastejším pôvodcom ochorenia meningokoky skupiny B a C, skupiny Y a W  spôsobujú ochorenie v menšom rozsahu.  

Najvhodnejšou prevenciou proti tomuto ochoreniu je očkovanie. Na Slovensku sú aktuálne dostupné 2 druhy vakcín. Nimenrix chráni pred meningokokmi skupiny A, C, W-135, Y a Bexsero chráni proti meningokokmi skupiny B. Dávkovanie očkovacích látok je podľa vakcinačnej schémy uvedenej v súhrne charakteristických vlastností lieku.

Union zdravotná poisťovňa, a.s. si vyhradzuje právo na zmeny poskytovaných výhod.

Postup pri očkovaní

Novinka: Od 1. 1. 2022 zvyšujeme príspevky na zuby a oči. Spolu vám dáme až 300 €

Na ošetrenie u zubára 100 € a ďalších 50 € na dentálnu hygienu. Je na vás, či využijete príspevok naraz alebo po častiach.
Atoms/icons/80/grey-green/zub-80
Na okuliarové rámy pre deti 70 € a ďalších 80 € na vyšetrenia očí.