Zdieľať

Očkovanie počas tehotenstva chráni matky aj novorodencov. Výber covid noviniek za apríl

očkovanie tehotnej ženy proti covidu
Je očkovanie proti covidu bezpečné pre tehotné ženy? Môžete sa zaočkovať aj v prípade, že podstupujete IVF? Ako chráni vakcína novorodencov?
očkovanie tehotnej ženy proti covidu
V článku si prečítate:

Očkovanie tehotných proti covidu

Tehotným ženám síce nehrozí covid-19 viac, ako netehotným ženám v rovnakom veku, ale ak sa ochorením nakazia, majú vyššie riziko predčasného pôrodu a môžu mať aj komplikovanejší priebeh ochorenia.
Prenos ochorenia z tehotnej ženy na dieťa je pomerne zriedkavý, ale už bol viackrát zaznamenaný.

Nové štúdie uverejnené vo vedeckých časopisoch American Journal of obstetrics and gynecology a The New England Journal of Medicine naznačili, že očkovanie proti covidu je účinné a bezpečné aj pre tehotné a dojčiace ženy.

Napriek tomu, že vakcíny proti covid-19 neboli v klinických štúdiách testované na tehotných a dojčiacich ženách, výskum u žien zaočkovaných od decembra do marca 2021 ukázal, že očkovanie je pre ne bezpečné a účinné.

Hladinu protilátok vytvorených v krvi po vakcinácii pritom podľa tejto štúdie nijako neovplyvňovalo obdobie tehotenstva, v ktorom boli tehotné ženy proti covidu zaočkované.

0
Príspevok
Na bábätko vám prispejeme až 100 €. Bezplatne vám požičiame monitor dychu, pošleme poukážku na nákup novorodeneckých potrieb a prispejeme na kurz plávania.

Protilátky z placenty a materského mlieka

Výskum dokonca ukázal, že protilátky, ktoré sa vytvorili u zaočkovanej tehotnej ženy sa prostredníctvom placenty preniesli aj do tela novorodenca.

Podobne to bolo aj v prípade dojčiacich žien, kedy sa protilátky vytvorené vďaka vakcíne, dostali k dojčaťu cez materské mlieko.

Hladina protilátok bola u bábätiek zaočkovaných matiek dokonca vyššia, ako u novorodencov a dojčiat, ktorých matky covid-19 prekonali.

Očkovanie pred otehotnením a počas umelého oplodnenia

Ako je to v prípade, že sa pokúšate otehotnieť? Americká asociácia pre reprodukčnú medicínu (ASRM) očkovanie žien, ktoré sa snažia alebo plánujú otehotnieť, odporúča. Platí to aj pre ženy, ktoré sú v procese umelého oplodnenia.

Momentálne neexistuje žiadny dôkaz, že očkovanie nejakým spôsobom ovplyvňuje liečbu súvisiacu s výkonmi asistovanej reprodukcie (napríklad IVF a pod.).

Vakcíny proti covid-19 neobsahujú nový koronavírus a podľa medzinárodných zdravotníckych organizácií nie je dokázané, že by mali akýkoľvek vplyv na plodnosť.

Nižšie riziko prenosu po prvej dávke vakcíny

Ďalší z výskumov spojených s očkovaním proti koronavírusu ukázal, že už prvá dávka vakcíny Pfizer (Comirnaty) a AstraZeneca znižujú riziko prenosu nákazy v rámci domácnosti až o 50 percent.

Anglický úrad na ochranu zdravia (PHE) zverejnil štúdiu, podľa ktorej ľudia nakazení covidom tri týždne po zaočkovaní prvou dávkou, menej pravdepodobne nakazia svoje najbližšie kontakty – v rámci domácnosti o 38 až 49 percent.
Práve najbližšie kontakty, teda zvyčajne osoby v jednej domácnosti, sú v rámci šírenia covidu najohrozenejšie.

Vakcíny nielen výrazne ovplyvňujú riziko úmrtia, ťažkého priebehu covid-19 a hospitalizácie, ale sú efektívne aj v znižovaní rizika šírenia ochorenia.

Aktualizácia k 11. 5. 2021: Bratislavský samosprávny kraj oznámil, že uprednostní pri očkovaní okrem chronicky chorých pacientov či darcov krvi, aj tehotné ženy, ktoré sa doborovoľne rozhodnú pre vakcináciu. 

Zdroje: 

https://www.theguardian.com/world/2021/apr/16/pregnant-women-offered-covid-vaccine-uk
https://www.ajog.org/article/S0002-9378(21)00187-3/fulltex
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2104983
thttps://extendfertility.com/covid-19-vaccine-trying-to-conceive-fertility-pregnancy/
https://www.teraz.sk/zahranicie/uz-prva-davka-vakciny-proti-covid-19/544981-clanok.html
https://www.nationalgeographic.com/science/article/pfizer-and-moderna-vaccines-safe-for-pregnant-people-major-study-confirms

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Martina Harsanyiova

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?