Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Očkovanie počas tehotenstva chráni matky aj novorodencov. Výber covid noviniek za apríl

očkovanie tehotnej ženy proti covidu
Je očkovanie proti covidu bezpečné pre tehotné ženy? Môžete sa zaočkovať aj v prípade, že podstupujete IVF? Ako chráni vakcína novorodencov?
očkovanie tehotnej ženy proti covidu
V článku si prečítate:

Očkovanie tehotných proti covidu

Tehotným ženám síce nehrozí covid-19 viac, ako netehotným ženám v rovnakom veku, ale ak sa ochorením nakazia, majú vyššie riziko predčasného pôrodu a môžu mať aj komplikovanejší priebeh ochorenia.
Prenos ochorenia z tehotnej ženy na dieťa je pomerne zriedkavý, ale už bol viackrát zaznamenaný.

Nové štúdie uverejnené vo vedeckých časopisoch American Journal of obstetrics and gynecology a The New England Journal of Medicine naznačili, že očkovanie proti covidu je účinné a bezpečné aj pre tehotné a dojčiace ženy.

Napriek tomu, že vakcíny proti covid-19 neboli v klinických štúdiách testované na tehotných a dojčiacich ženách, výskum u žien zaočkovaných od decembra do marca 2021 ukázal, že očkovanie je pre ne bezpečné a účinné.

Hladinu protilátok vytvorených v krvi po vakcinácii pritom podľa tejto štúdie nijako neovplyvňovalo obdobie tehotenstva, v ktorom boli tehotné ženy proti covidu zaočkované.

0
Príspevok

Na bábätko vám prispejeme až 300 €. Získajte príspevok na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.

Protilátky z placenty a materského mlieka

Výskum dokonca ukázal, že protilátky, ktoré sa vytvorili u zaočkovanej tehotnej ženy sa prostredníctvom placenty preniesli aj do tela novorodenca.

Podobne to bolo aj v prípade dojčiacich žien, kedy sa protilátky vytvorené vďaka vakcíne, dostali k dojčaťu cez materské mlieko.

Hladina protilátok bola u bábätiek zaočkovaných matiek dokonca vyššia, ako u novorodencov a dojčiat, ktorých matky covid-19 prekonali.

Očkovanie pred otehotnením a počas umelého oplodnenia

Ako je to v prípade, že sa pokúšate otehotnieť? Americká asociácia pre reprodukčnú medicínu (ASRM) očkovanie žien, ktoré sa snažia alebo plánujú otehotnieť, odporúča. Platí to aj pre ženy, ktoré sú v procese umelého oplodnenia.

Momentálne neexistuje žiadny dôkaz, že očkovanie nejakým spôsobom ovplyvňuje liečbu súvisiacu s výkonmi asistovanej reprodukcie (napríklad IVF a pod.).

Vakcíny proti covid-19 neobsahujú nový koronavírus a podľa medzinárodných zdravotníckych organizácií nie je dokázané, že by mali akýkoľvek vplyv na plodnosť.

Nižšie riziko prenosu po prvej dávke vakcíny

Ďalší z výskumov spojených s očkovaním proti koronavírusu ukázal, že už prvá dávka vakcíny Pfizer (Comirnaty) a AstraZeneca znižujú riziko prenosu nákazy v rámci domácnosti až o 50 percent.

Anglický úrad na ochranu zdravia (PHE) zverejnil štúdiu, podľa ktorej ľudia nakazení covidom tri týždne po zaočkovaní prvou dávkou, menej pravdepodobne nakazia svoje najbližšie kontakty – v rámci domácnosti o 38 až 49 percent.
Práve najbližšie kontakty, teda zvyčajne osoby v jednej domácnosti, sú v rámci šírenia covidu najohrozenejšie.

Vakcíny nielen výrazne ovplyvňujú riziko úmrtia, ťažkého priebehu covid-19 a hospitalizácie, ale sú efektívne aj v znižovaní rizika šírenia ochorenia.

Aktualizácia k 11. 5. 2021: Bratislavský samosprávny kraj oznámil, že uprednostní pri očkovaní okrem chronicky chorých pacientov či darcov krvi, aj tehotné ženy, ktoré sa doborovoľne rozhodnú pre vakcináciu. 

Dôležité informácie a novinky o covid-19

Zdroje: 

https://www.theguardian.com/world/2021/apr/16/pregnant-women-offered-covid-vaccine-uk
https://www.ajog.org/article/S0002-9378(21)00187-3/fulltex
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2104983
thttps://extendfertility.com/covid-19-vaccine-trying-to-conceive-fertility-pregnancy/
https://www.teraz.sk/zahranicie/uz-prva-davka-vakciny-proti-covid-19/544981-clanok.html
https://www.nationalgeographic.com/science/article/pfizer-and-moderna-vaccines-safe-for-pregnant-people-major-study-confirms

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.