Zdieľať

Očkovanie proti covid-19 je pre deti bezpečné

očkovanie proti covid-19
Spočiatku sme si mysleli, že pandémia spôsobená novým koronavírusom SARS-CoV-2 nepotrvá dlho. Je tu však s nami už tretí rok a má milióny obetí. Ako ochrana pred ťažkými stavmi slúži očkovanie vakcínami proti covidu.
očkovanie proti covid-19
V článku si prečítate:

Očkovanie proti ochoreniu covid-19 sa v štúdiách schválených vakcín ukázalo ako bezpečné a účinné – na rozdiel od samotného covidu, ktorý rozhodne bezpečný nie je.

Aktuálne je okrem tehotných žien na Slovensku zavedené aj očkovanie detí od 5 do 11 rokov (vrátane).

Ako funguje vakcína proti koronavírusu?

Žiadna z vakcín dostupných na Slovensku neobsahuje živý koronavírus SARS-CoV-2. Nemôžete z nich dostať covid. Do bunky sa dostáva iba gén charakteristický pre bielkovinu koronavírusu.

Bunka si gén „prečíta“ a podľa tohto „receptu“ začne vytvárať bielkovinu vírusu. Imunitný systém ju rozpoznáva ako cudzorodú a vytvára proti nej protilátky. Ak sa neskôr stretne s kompletným vírusom, rýchlo reaguje a včas vírus zneškodní.

Vakcíny proti covidu sa delia na vakcíny mRNA (Pfizer, Moderna) alebo vektorové vakcíny (Astra Zeneca, Johnson & Johnson, Sputnik V).

Vakcíny mRNA dopravia do bunky samotné gény vírusu vo forme mRNA. Pri vektorových vakcínach sú gény koronavírusu „prilepené“ na iný, neškodný vírus. Ten nedokáže spôsobiť ochorenie a do bunky prináša potrebnú informáciu na „výrobu“ koronavírusovej bielkoviny.

Vakcíny obsahujú gény koronavírusu, avšak nemôžu zmeniť našu genetickú informáciu. Naše gény sú uložené v bunkovom jadre, gény koronavírusu zostávajú mimo jadra.

Gény vo vakcíne, podľa vedcov, nepredstavujú riziko. Rizikom je nakaziť sa samotným koronavírusom, pretože vtedy idú do našej bunky všetky jeho gény, kým pri vakcíne je to len ich neživotaschopná časť.

Ako sa na Slovensku aktuálne očkuje?

Požiadať o očkovanie môžu všetci obyvatelia Slovenska starší ako 5 rokov (vrátane). V prípade detí od 5 do 17 rokov podávajú žiadosť ich zákonní zástupcovia.

Deti vo veku 5 až 17 rokov (vrátane) sú očkované vakcínami – Comirnaty (Pfizer/BioNTech).

Dospelým vo veku 18 rokov (vrátane) a starším sú prideľované vakcíny – Comirnaty (Pfizer/BioNTech), Spikevax (Moderna), Janssen (Johnson & Johnson).

Union zdravotná poisťovňa prepláca očkovanie všetkými dostupnými vakcínami v plnej výške a podporuje očkovanie, ktoré je bezpečné.

0 %
Zľava

Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratóriách na Slovensku.

Čo treba vedieť o registrácii na očkovanie?

Oproti roku 2021 nastalo niekoľko zmien. Registráciu využite len pri prvej a tretej dávke. Termín na podanie druhej dávky dostanete automaticky SMS správou a e-mailom. Pri registrácii cez web si už môžete vybrať po zvolení kraja a okresu aj konkrétne vakcinačné centrum, dátum a čas očkovania.

Deti nie sú očkované vo všetkých očkovacích centrách, zoznam aktuálne platných nájdete na tejto stránke.

Ministerstvo zdravotníctva zároveň upozorňuje rodičov, že posilňovacia (booster) dávka vakcíny proti covidu je aktuálne určená len pre osoby od 18 rokov (vrátane). Deťom sa nepodáva.

Viac k téme, ako sa prihlásiť na očkovanie, sa dozviete tu. Na očkovanie proti COVID-19 si môžete vybrať aj jedno z mnohých miest, kde sa očkuje bez registrácie.

Tretia – posilňujúca dávka vakcíny proti covidu

Očkovanie treťou dávkou proti ochoreniu covid-19, o ktorej sa hovorí ako o posilňujúcej dávke, je odporúčané každému vo veku nad 55 rokov (očkovať tretou dávkou sa však, samozrejme, môžu aj mladší ľudia nad 18 rokov). Podmienkou je, aby od podania druhej dávky uplynuli tri mesiace.

Každý, kto má nárok na tretiu dávku, zároveň dostane iniciačnú SMS s prideleným PIN kódom.

Akou vakcínou vás budú očkovať tretíkrát?

Očkovaní vakcínou Vaxzevria (predtým AstraZeneca) a vakcínou od spoločnosti Pfizer&BioNTech dostanú ako tretiu dávku vakcínu Comirnaty od spoločností Pfizer&BioNTech.

Ak ste mali prvé dve dávky vakcínou Spikevax (predtým Moderna), dostanete tretiu dávku tej istej očkovacej látky od toho istého výrobcu.

Očkovaní Sputnikom V a jednodávkovou vakcínou Janssen dostanú posilňujúcu dávku od spoločností Pfizer&BioNTech.

Zdroj: Adobe Stock

Očkovanie proti covidu v tehotenstve

Tehotenstvo do istej miery tlmí imunitu a spôsobuje, že budúce matky sú zraniteľnejšie voči infekciám všeobecne.

Ak sa tehotná žena nakazí covidom, rastie riziko predčasného pôrodu a ťažšieho priebehu ochorenia. Štúdie uverejnené vo vedeckých časopisoch American Journal of obstetrics and gynecology a The New England Journal of Medicine naznačili, že očkovanie proti covidu počas tehotenstva je účinné a bezpečné aj pre tehotné a dojčiace ženy.

Štúdie tiež ukázali, že tehotenstvo nijako neovplyvňuje hladinu protilátok, ktoré sa u budúcich matiek vytvoria v krvi po vakcíne.

Očkovanie počas tehotenstva zabezpečuje ochranu pred infekciou nielen samotnej žene, ale zároveň sa ochranné látky dostávajú cez placentu či materské mlieko k dieťaťu.

Vakcinácia proti covidu-19 je všeobecne odporúčaná aj ženám, ktoré ešte len plánujú otehotnieť alebo sa chystajú podstúpiť liečbu neplodnosti.

Niektorí odborníci sú s vyhláseniami opatrnejší a neodporúčajú očkovanie proti covidu v prvom trimestri tehotenstva, ktoré je najcitlivejším obdobím z hľadiska vývoja plodu. 

Očkovanie detí od 5 do 11 rokov vrátane

Na základe schválenia Európskej liekovej agentúry (EMA) je vakcína Comirnaty (Pfizer/BioNTech) dnes už dostupná aj pre túto vekovú kategóriu bez obmedzenia (bez odporúčania lekára).

Deti vo veku 5 až 11 rokov sú očkované vakcínou Comirnaty (Pfizer/BioNTech). Dostávajú typ vakcíny špeciálne schválený a určený pre vekovú kategóriu 5 až 11 rokov, ktorý predstavuje 1/3 dávky oproti štandardnej dávke pre dospelého človeka.

Ministerstvo zdravotníctva plánuje rozšíriť očkovanie aj do ambulancií pediatrov.

Nežiaduce účinky očkovania proti covidu

Doposiaľ popisované nežiaduce účinky bývajú v drvivej väčšine prípadov mierne a prechodné. Najčastejšie sú:

Vážnym nežiaducim účinkom, ktorý sa môže objaviť pri hocijakom lieku či vakcíne, je alergická reakcia až anafylaktický šok. Vyžaduje okamžitý lekársky zásah.

K ďalším vážnym, hoci zriedkavým vedľajším účinkom podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv patria: pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi (zväčša u pacientov liečených na hypertenziu), prekolapsový stav, kolaps, strata vedomia, trombóza, alergické reakcie, paréza tvárového nervu, zlyhanie očkovania, flebotrombóza, pľúcna embólia, náhla cievna mozgová príhoda, trombocytopénia, fibrilácia, myokarditída, infarkt myokardu, artritída, perikarditída, hypertenzná kríza, porucha sluchu, polyneuropatia, hyperpyrexia, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu.

Vedľajšie účinky môžete hlásiť na tejto stránke.

Omikron, preočkovanie a nové vakcíny

Omikron prekvapil lekárov aj vedcov. Nie tým, že sa objavil, ale tým, ako sa správa. Niektorí o ňom hovoria ako o lepšom variante, ktorý je síce veľmi nákazlivý, ale ani zďaleka nie je taký smrteľný ako delta. Vidia v ňom dokonca cestu von z tmavého tunela.

Iní zase tvrdia, že omikron dá celému svetu poriadne zabrať – okrem zdravotníctva najmä ekonomike.

Výsledky doterajších štúdií ukazujú, že účinnosť vakcín proti symptomatickému priebehu ochorenia covid-19 je pri variante omikron nižšia a časom klesá. Lepšiu ochranu má poskytovať „booster“, teda 3. dávka.

Nové varianty koronavírusu: Čo bude ďalej?

Oficiálne zdravotné organizácie, ako je WHO, však v ostatných dňoch avizujú, že zrejme bude  zmeniť taktiku a vyvinúť nové vakcíny s dlhšou imunitnou odozvou.

Odborníci v tejto súvislosti odporučili vyvinúť také vakcíny, ktoré nielenže ľudí ochránia pred vážnym priebehom covidu, ale dokážu lepšie predchádzať samotnej nákaze a jej šíreniu.

Takéto očkovacie látky by podľa expertov znížili takzvaný komunitný prenos nákazy aj potrebu rozsiahlych obmedzení verejného života. Podľa informácií WHO sa v súčasnosti vyvíja na celom svete 331 proticovidových vakcín.

Dôležité informácie a novinky o covid-19

Spracovali: (sz) a (kk)

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

https://www.ajog.org/article/S0002-9378(21)00187-3/fulltext
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2104983
https://www.bmj.com/content/372/bmj.n743
https://korona.gov.sk/vakcinacia/
https://vakcinacia.nczisk.sk/
https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2021_12/Ockovanie_tehotnych_zien_proti_COVID-19.aspx?did=6&sdid=81&tuid=0&
www.health.gov.sk

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.