Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Kedy sa budú očkovať deti a čo je to liečba protilátkami? Výber covid noviniek za marec.

covid-ockovanie
Ako to bude s očkovaním proti ochoreniu covid-19 u detí? Aký vplyv má očkovanie na šírenie covidu a ako ďaleko je výskum liekov proti covid-19? Na Slovensko prišla aj ďalšia vakcína.
covid-ockovanie
V článku si prečítate

Odborných informácií o boji s vírusom SARS-CoV-2 a ochorením covid-19, pribúdajú denne stovky. Každý mesiac pre vás budeme vyberať tie, ktoré by nemali ujsť vašej pozornosti. Za mesiac marec sú to tieto:

Očkovanie detí proti covid-19

Napriek tomu, že deti sa zdali byť dlho pomerne dobre chránené pred ochorením covid-19, bolo jasné, že sú často bezpríznakovými prenášačmi koronavírusu.

Neskôr sa ukázalo, že môžu byť ohrozené zápalovými syndrómami. Ohrozuje ich tzv . Pediatrický multisystémový inflamačný syndróm (PIMS). Ide o závažné, život ohrozujúce ochorenie, vyžadujúce si pediatrickú intenzívnu starostlivosť.
Rizikom sú aj objavujúce sa nové mutácie koronavírusu, pri britskej mutácií sa jasne ukázalo, že je nákazlivejšia aj u detí.

Výrobcovia vakcín, ktoré sú alebo čoskoro budú na Slovensku dostupné, už tému koronavírus a deti do klinických štúdií zahrnuli. Comirnaty (Pfizer/BioNTech), Moderna, AstraZeneca aj Johnson & Johnson teda už začali, prípadne v najbližšom čase začnú porovnávať účinky vakcín proti covid-19 na deťoch oproti účinkom, ktoré už zistili u dospelých ľudí. Kedy však reálne dôjde k očkovaniu detí, zatiaľ nie je jasné.

VEDELI SE, ŽE ...

Očkovanie je dôležitou prevenciou pred ťažkými priebehmi ochorenia, hospitalizáciou a úmrtím. Pred úmrtím v dôsledku ochorenia covid-19 vás všetky vakcíny stopercentne ochránia.

Vakcíny účinne bránia šíreniu vírusu

To, že očkovanie ľudí chráni pred úmrtím na ochorenie covid-19 sa ukázalo už pri klinických štúdiách vakcín pred spustením vakcinácie.

Rovnako sa všetky u nás dostupné a schválené vakcíny ukázali ako účinné v ochrane pred závažným priebehom covidu a nutnosťou hospitalizácie.

Teraz majú už vedci odpoveď aj na otázku, či môžu zaočkovaní ľudia koronavírus ďalej šíriť. Zistili, že vakcíny znižujú riziko bezpríznakovej infekcie, takže pokiaľ ste zaočkovaní, výrazne klesá riziko toho, že sa infikujete, ale nebudete mať príznaky, a teda nemôžete šíriť infekciu ďalej.

0 %
Zľava

Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratóriách na Slovensku.

Liečba protilátkami?

Popri vývoji vakcín sa vedci stále intenzívne zaoberajú aj hľadaním účinných liečiv proti ochoreniu covid-19.
V ostatnom čase upútali pozornosť najmä priaznivými výsledkami pri použití tzv. monoklonálnych protilátok. Tie dokážu extrahovať z krvnej plazmy ľudí, ktorí covid prekonali a namiešať z nich liečivá brániace ťažkým stavom a úmrtiam na covid-19. Niektoré sa síce ukázali ako menej účinné pri boji s niektorými mutáciami koronavírusu, iné však boli účinné aj proti mutáciám. Ich výskum bude naďalej pokračovať.

Monoklonálne protilátky fungujú tak, že dokážu identifikovať a zachytiť sa na tzv. spike proteíne koronavírusu, prostredníctvom ktorého sa vírus dostáva do buniek. Keď sa na tento proteín protilátky prichytia, dokážu mu zabrániť preniknúť do buniek a šíriť sa. Európska lieková agentúra niektoré z týchto látok momentálne posudzuje.

Jednodávková vakcína Johnson & Johnson

Vakcína Johnson & Johnson, ktorá prišla na Slovensko v druhej polovici apríla, je prvou z u nás dostupných a schválených vakcín, ktoré sa budú očkovať v jednej dávke. Jej výhodou je aj nenáročnosť na skladovanie oproti ostatným vakcínam. Znesie totiž aj niekoľkomesačné uskladnenie v chladničke.

Podobne ako AstraZeneca, aj vakcína Johnson & Johnson je tzv. vektorovou vakcínou. Obsahuje upravený adenovírus s génom na tvorbu spike proteínu, ktorým sa koronavírus dokáže uchytiť na bunke.

Po vakcinácii sa gén dostane do ľudského tela, vytvorí spike proteín a následne ho imunitný systém identifikuje a vytvorí proti nemu protilátky. Nedôjde pritom k infekcii, adenovírus z vakcíny sa nemôže množiť a nespôsobuje ochorenia.
Nežiaduce účinky sú aj pri tejto vakcíne iba mierne a veľmi podobné tým, aké sa objavili pri ostatných vakcínach.

Aktualizácia k 13. 4. 2021: 
Momentálne nie je známe, kedy vakcína na Slovensko príde, keďže spoločnosť Johnson & Johnson posunula distribúciu v Európe kvôli vyšetrovaniu zriedkavých prípadov krvných zrazenín v Spojených štátoch amerických. 
Aktualizácia k 23. 4. 2021:
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský potvrdil, že vakcína Johnson & Johnson je už na Slovensku.

Dôležité informácie a novinky o covid-19

Lucia Papanova

Lucia Papanova

Tento text sa doťahuje z profilu: - vo wordpresse mouse over na svoje meno vpravo hore, - click "upraviť profil - scroll do sekcie "životopis" - vyplniť

Lucia Papanova

Tento text sa doťahuje z profilu: - vo wordpresse mouse over na svoje meno vpravo hore, - click "upraviť profil - scroll do sekcie "životopis" - vyplniť

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.