Zdieľať

Nepriechodnosť vajíčkovodov ako príčina neplodnosti u žien

neplodnosť ženy kvôli nepriechodnosti vajcovodov
Ak chceme poznať odpoveď na otázku, ako ovplyvnia nepriechodné vajíčkovody plodnosť ženy, potrebujeme poznať čo-to z anatómie aj z procesu otehotnenia. Ak vám zistia nepriechodnosť vajcovodov, nemusí to hneď znamenať, že vás čaká život bez detí. Na druhej strane upchaté vajcovody sú dosť často stavom, ktorý spôsobí neplodnosť.
neplodnosť ženy kvôli nepriechodnosti vajcovodov
V článku si prečítate:

Odpoveďou môže byť umelé oplodnenie. Pozrite sa, čo znamená diagnóza nepriechodný vajíčkovod a aké máte možnosti liečby.

Čo sú to vajcovody a aká je ich funkcia?

Vajcovody sú dve tenké rúrky po stranách maternice. Fungujú ako tunely, cez ktoré sa zrelé vajíčko uvoľnené z vaječníkov bezpečne dopraví do maternice. Ak je v nich prekážka, ktorá bráni vajíčku v pohybe dolu do maternice, hovoríme o zablokovanom alebo nepriechodnom vajíčkovode.

Keďže sa často vyskytuje len na jednej strane, žena nie je považovaná za neplodnú – vajíčko z druhého vaječníka môže prejsť do maternice bez problémov, pretože na tej strane blokáda nie je. Sú však prípady obojstrannej nepriechodnosti vajíčkovodov.

Štúdie hovoria o tom, že blokáda vajíčkovodov je príčinou neplodnosti až u tridsať percent neplodných žien.

0
Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

Ovulácia a proces otehotnenia

Každý mesiac, keď dôjde k ovulácii, sa z jedného z vaječníkov uvoľní vajíčko. Putuje z vaječníka cez vajíčkovod do maternice. Keďže k oplodneniu dochádza často práve vo vajíčkovode, aj spermie sa potrebujú dostať od krčka maternice cez maternicu až do vajíčkovodov, kde sa stretnú s vajíčkom a víťazná spermia doň vstúpi.

Ak sú jeden alebo oba vajíčkovody zablokované, vajíčko sa nedostane do maternice a spermie sa nedostanú k vajíčku, čo bráni oplodneniu a tehotenstvu. Existujú tiež stavy, keď nie je vajíčkovod zablokovaný úplne, ale len čiastočne. Aj keď vtedy je aká-taká šanca na oplodnenie, tento stav zvyšuje riziko mimomaternicového tehotenstva.

Kedy treba spozornieť?

Ako sme naznačili vyššie, prvým „príznakom“ upchatých vajíčkovodov je často až neplodnosť. Ak neotehotniete po jednom roku snaženia (alebo po šiestich mesiacoch, ak máte 35 a viac rokov), lekár vám môže odporučiť špecializované röntgenové vyšetrenie na kontrolu vajíčkovodov spolu s ďalšími základnými testami plodnosti.

Nepriechodnosť vajíčkovodov: príznaky

Môžete zablokovaný vajíčkovod nejakým spôsobom cítiť? Bolí alebo sa prejaví inak? Nie, ženy so zablokovanými vajíčkovodmi prakticky vôbec nepociťujú, že niečo nie je v poriadku.

Väčšina žien predpokladá, že ak majú pravidelnú menštruáciu, nebudú mať problém s otehotnením. To neplatí vždy. Prvým príznakom tak často býva práve neschopnosť otehotnieť aj po opakovaných pokusoch.

Jeden špecifický druh blokády vajíčkovou tekutinou (hydrosalpinx) môže spôsobiť bolesť v dolnej časti brucha a tiež nezvyčajný vaginálny výtok – je to však individuálne.

Ďalšie príčiny nepriechodných vajíčkovodov, ktoré mávajú príznaky, sú endometrióza a zápalové ochorenie panvy. Typické pre tieto stavy sú bolestivá menštruácia a bolestivý pohlavný styk.

Zdroj: Adobe Stock

Prečo vlastne vznikne nepriechodnosť vajcovodov?

Najčastejšou príčinou zablokovaných vajíčkovodov sú zápalové ochorenia panvy. Vznikajú predovšetkým ako následok sexuálne prenosnej choroby, aj keď sú výnimky. Horšie je, že aj keď ste už z infekcie vyliečená, máte zvýšené riziko zablokovania vajcovodov.

Ďalšie potenciálne príčiny zablokovaných vajíčkovodov:

Nepriechodnosť vajíčkovodov: diagnostika

Nepriechodné vajcovody sa zvyčajne diagnostikujú pomocou špecializovaného röntgenového vyšetrenia nazývaného hysterosalpingografia (HSG). HSG je jedným zo základných testov plodnosti, ktoré absolvuje každý pár s problémami počať potomka.

Pred snímaním vám zdravotnícky personál aplikuje cez krčok maternice pomocou malej skúmavky farbivo, ktoré zvýrazní panvovú oblasť. Následne vás „odfotia“. Ak je všetko v poriadku, farbivo prejde cez maternicu a vajíčkovody až k vaječníkom. Ak sa farbivo nedostane cez vajcovod, veľmi pravdepodobne bude nepriechodný.

HyFoSy (Hysterosalpingo-foam sonography) je ambulantné ultrazvukové vyšetrenie, pomocou ktorého je možné potvrdiť priechodnosť vajíčkovodov a vyšetriť kontúry dutiny maternice. Pri tomto vyšetrení sa ako kontrastná látka používa penová suspenzia sterilného inertného gélu, ktorej výhodou je vysoký kontrast a tým aj vyššia presnosť vyšetrenia.

HyFoSy je bezpečné a dobre tolerované vyšetrenie, nevyžaduje hospitalizáciu ani použitie celkovej anestézie, RTG žiarenia ani kontrastnej látky s obsahom jódu.

K ďalším diagnostickým testom priechodnosti patria prieskumný laparoskopický zákrok alebo hysteroskopia (tenká kamera umiestnená do maternice cez krčok).

Nepriechodné vajíčkovody: liečba

Máte nepriechodný len jeden vajíčkovod? Ak diagnostika ukázala, že druhý je v poriadku, máte stále šancu otehotnieť bez mimoriadnej pomoci. Lekári vám odporučia lieky na podporu plodnosti, ktoré zvýšia šancu ovulácie na strane s priechodným vajíčkovodom.

V niektorých prípadoch pomôže laparoskopický chirurgický zákrok, v rámci ktorého odborníci otvoria zablokované vajíčkovody alebo odstránia zjazvené tkanivo.

Žiaľ, táto liečba nie je vždy úspešná. Šanca na úspech závisí od toho, koľko máte rokov, kde sa zablokovanie nachádza, či je jednoduché alebo viacnásobné a od príčiny nepriechodnosti.

Chirurgická „oprava“ však nie je vždy najlepšou voľbou. Vtedy je vhodnejšia asistovaná reprodukcia. Je to najčastejšie v prípade stredne závažnej až závažnej endometriózy alebo stredne závažnej až závažnej neplodnosti zo strany muža.

Mimotelové oplodnenie – In Vitro Fertilizácia (IVF)

Pred vynálezom oplodnenia in vitro (IVF) sa mnohým ženám so zablokovanými vajíčkovodmi nedalo pomôcť otehotnieť. Dnes v mnohých prípadoch umožňuje počatie práve metóda IVF.

Na začiatku liečby podstúpite stimuláciu vaječníkov liekmi. Potom vám odborný personál pomocou ultrazvukom vedenej ihly odoberie vajíčka priamo z vaječníkov. V laboratóriu ich čaká spojenie so spermiami od partnera alebo darcu spermií.

Embryológovia a embryologičky sledujú oplodnenie vajíčok a životaschopnosť embryí. Vyberú jedno alebo dve zdravé embryá a vložia ich žene priamo do maternice. Dostáva podpornú liečbu, aby sa embryo uhniezdilo a premenilo sa na zdravý plod.

To znamená, že asistovaná reprodukcia – IVF sa úplne vyhýba vajíčkovodom. Nevadí ani ich zablokovanie. Čo však môže prekážať, je aktuálny zápal vajíčkovodu. V niektorých prípadoch lekári odporučia odstránenie poškodeného vajíčkovodu. Ak je druhý v poriadku, po zotavení z operácie môžete vyskúšať IVF.

Ak máte podozrenie na neplodnosť, nedokážete otehotnieť viac ako 6 až 12 mesiacov, nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc. Dnešná gynekológia, pôrodníctvo a najmä liečba neplodnosti sú na vysokej úrovni a dokážu pomôcť mnohým párom, ktoré by v minulosti nikdy nemali šancu počať potomka.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.

Zdroje: 

https://www.verywellfamily.com/all-about-blocked-fallopian-tubes-1959927
https://www.healthline.com/health/womens-health/blocked-fallopian-tubes
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321419
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4392094/
https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S001502821500237X

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.