Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Päť faktov a mýtov o umelom oplodnení

mýty o umelom oplodnení
Mnohé páry roky skúšajú počať dieťatko, ale neúspešne. Aj v tomto smere medicína výrazne pokročila a nie je hanbou obrátiť sa na odborníkov asistovanej reprodukcie. Ktoré tvrdenia o umelom oplodnení sú mýty a ktoré sú, naopak, pravdivé?
mýty o umelom oplodnení
Prečítajte si, ktoré tvrdenia sú pravdivé:

1. Na Slovensku je neplodná pätina párov

Toto tvrdenie je pravdivé. Štatistiky uvádzajú, že problémy s počatím dieťatka má 15 až 20 percent párov na Slovensku. Z týchto párov má problém s plodnosťou 30 percent žien, 30 percent mužov, u 25 percent majú problém obaja partneri a 15 percent príčin neplodnosti ostáva neobjasnených.

2. Každý môže prirodzene počať dieťa, stačí len počkať a zmeniť životný štýl

Kiež by bola táto veta pravdivá! V tom prípade by nám bola celá medicínska oblasť asistovanej reprodukcie zbytočná. Skutočne nie u každého je možné prirodzené počatie. Žena môže byť alergická na spermie, muž môže mať nízke hladiny testosterónu a zníženú tvorbu spermií.

Príčin neplodnosti je veľa a práve umelé oplodnenie môže pomôcť naplniť dlhoročné túžby po dieťatku. Jeho úspešnosť závisí od mnohých faktorov. Pri absolvovaní jedného cyklu IVF je šanca otehotnieť medzi 20 a 45 percent.
Ovplyvňujú ju mnohé faktory, ale je pravda, že zmena životného štýlu, a teda menej stresov, viac pohybu či zdravá strava zvyšujú šance na prirodzené počatie.

0
Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

3. Umelé oplodnenie je drahé

Prvá polovica tvrdenia je pravdivá, áno, náklady na asistovanú reprodukciu sú vysoké, ale poisteným osobám ho zo zákona preplácajú poisťovne z verejného zdravotného poistenia. Ide o tri cykly umelého oplodnenia do dovŕšenia 39. roku a 364 dní. Hradia tiež asi 75 percent ceny liekov, zvyšných 25 percent si v lekárni musí žena zaplatiť sama.

Zdravotná poisťovňa Union ako jediná na Slovensku, poskytuje svojim poistenkám a poistencom aj ďalšie príspevky pri liečbe neplodnosti.

V roku 2020 poskytla Union zdravotná poisťovňa napríklad len na predimplantačnú genetickú diagnostiku príspevok 305 žiadateľom a uhradila za nich tak 361 168 eur.

4. Muži o spermiogram nemajú záujem

Je pravdou, že muži majú obavy zo zlého výsledku spermiogramu. Ale podľa štatistík zdravotnej poisťovne Union je mýtus, že o spermiogram nemajú záujem. Práve naopak, v rokoch 2019 a 2020 využilo zo zdravotného poistenia vyšetrenie spermií až 1 190 mužov.

5. Umelé oplodnenie je bolestivé

Samotné umelé oplodnenie nie je bolestivé. Odber vajíčok sa vykonáva punkciou v celkovej anestézii, takže žena bolesť necíti. Po laboratórnom oplodnení vajíčok spermiami je následné vloženie embryí do maternice bezbolestné.

Pravdou však je, že určité procesy umelého oplodnenia môžu byť pre ženu bolestivejšie. napríklad aplikovanie injekcií na stimuláciu rastu folikulov a  častými sú aj bolesti podbruška, podobné silným menštruačným bolestiam, či zväčšenie a bolesti prsníkov.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.