Zdieľať

Umelé oplodnenie na Slovensku: Aké metódy sú dostupné?

liečba neplodnosti
Neplodnosť trápi čoraz viac párov. V snahe počať dieťa vám dnes môžu pomôcť niektoré metódy asistovanej reprodukcie. Je na vašom zvážení, ktorú ste ochotní absolvovať, a tiež to závisí aj od príčin neplodnosti. Poznáte pojmy typicky spojené s asistovanou reprodukciou? Čo je IUI, IVF, ICSI, PICSI, KET či PGD?
liečba neplodnosti
V článku si prečítate:

Základom liečby neplodnosti je zistiť jej príčinu. Týka sa to vyšetrenia oboch potenciálnych rodičov – ženy i muža. Najčastejšie príčiny neplodnosti sú:

0
Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

Liečba neplodnosti

Asistovaná reprodukcia neznamená hneď IVF (in vitro fertilization). Umelé oplodnenie prebieha mimo tela ženy, v laboratóriu. Skôr, ako vám ho lekár navrhne, môžu byť pre vás vhodné menej invazívne zásahy, ako napríklad vnútromaternicová inseminácia (IUI) alebo užívanie liekov na podporu plodnosti, ktoré zvyšujú tvorbu vajíčok. 

Častou príčinou je aj mužská neplodnosť, pri ktorej sa zase liečia rôzne poruchy na strane muža. 

Čo je IUI?

IUI – intrauterinná inseminácia znamená vloženie spermií priamo do maternice v čase ovulácie. Spermie to tak majú bližšie k vajcovodu a vaječníkom, čo zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia. Táto metóda je vhodná napríklad práve pri mužskej neplodnosti, napríklad pri zníženej pohyblivosti či počte spermií.

IUI môžete podstúpiť aj vtedy, ak využijete darcovské spermie, ak je vaším problémom endometrióza či znížená priechodnosť krčka maternice. Možno ju využiť aj v prípade alergie na ejakulát, pretože spermie využívané pri IUI sú čistené a koncentrované.

Ako prebieha IUI?

Od muža je potrebný ejakulát, ktorý sa následne čistí a koncentruje. U ženy zvyčajne prebehne pred vložením spermií hormonálna stimulácia vaječníkov, aby sa vytvorilo čo najviac vajíčok a zvýšila sa pravdepodobnosť otehotnenia.

Lekár urobí ultrazvuk, aby zistil presný čas ovulácie. V správnom čase pomocou katétra vloží cez pošvu a krčok maternice do vnútra maternice pripravené spermie.

Niekoľko minút po zákroku budete ležať, potom sa môžete obliecť a pokračovať v bežných aktivitách. Slabé krvácanie dva dni po zákroku je normálne.

Čo je IVF?

V niektorých prípadoch lekár navrhne hneď IVF. Pri IVF už oplodnenie (spojenie spermie a vajíčka) neprebieha v tele matky, ale v laboratóriu.

Pri IVF spermia do vajíčka vojde prirodzene, bez ďalšieho zásahu, na rozdiel od metódy ICSI. Uprednostnenie IVF pred ICSI vyžaduje dobrú pohyblivosť spermií, ktoré sú schopné vajíčko oplodniť.

Ako funguje ICSI?

ICSI znamená, že v laboratóriu „pomôžu“ spermii dostať sa do vajíčka. ICSI je intracytoplazmatická injekcia spermie a je zákrokom, pri ktorom spermia vchádza do vajíčka ihlou.

ICSI môžete podstúpiť napríklad pri nízkom počte spermií, nedostatočne pohyblivých spermiách alebo vysokom počte poškodených spermií v ejakuláte. Vyselektujú sa len zdravé, nepoškodené spermie. Dôvodom môže byť aj sterilita z neznámych príčin či imunitná reakcia vajíčka voči spermii.

ICSI vám lekár navrhne, najmä ak predošlé IVF pokusy boli neúspešné.

Zdroj: Adobe Stock

Čo je PICSI?

Je to upravená metóda ICSI, pri ktorej sa použijú len zrelé a geneticky vyšetrené spermie. Pri takých je nižšia pravdepodobnosť genetických chýb.

Poznáte KET?

KET je kryoembryotransfer. Ide o vloženie do maternice takého embrya, ktoré bolo uchovávané zmrazením.

Dôvodom na uprednostnenie IVF, ICSI či PICSI pred menej invazívnymi metódami môže byť napríklad vek 40 a viac rokov, nepriechodnosť vajcovodov, poruchy tvorby vajíčok alebo ich uvoľňovania a iné.

Čo je PGD?

Predimplantačná genetická diagnostika znamená genetické vyšetrenie embrya vo včasnom štádiu jeho vývoja. Lekári testujú špecifické genetické choroby, overujú správny počet chromozómov. Embryá, ktoré sú geneticky v poriadku, môžu byť vložené do vašej maternice.

Nie všetky genetické chyby sú však takýmto spôsobom odhalené, preto odborníci odporúčajú aj genetické testy počas tehotenstva.

Riziká umelého oplodnenia

Myšlienka, že vám niekto pomôže s otehotnením vlastného dieťaťa, keď sa vám nedarí prirodzenou cestou, je lákavá. Ako každý lekársky zákrok, aj tieto metódy majú svoje riziká.

Mali by ste poznať základné princípy umelého oplodnenia – najmä to, čo sa robí s embryami, ktoré budú vytvorené, tiež napríklad to, aké máte možnosti, čo sa týka rozhodovania o počte embryí, ktoré vám budú vložené do maternice.

Ak využijete darcovské vajíčka alebo spermie, ujasnite si svoje postoje k „cudziemu“ genetickému materiálu.

Metódy IVF nie sú stopercentne úspešné, snažte sa pristupovať k nim triezvo, aby ste dokázali bez obviňovania spracovať prípadné sklamanie z neúspechu. Dôvera lekárom aj po neúspešnom pokuse je dôležitá.

Zdravotné riziká IVF:

Čo treba zvážiť?

Mali by ste vedieť, že pri umelom oplodnení môže vzniknúť viac embryí, no do vašej maternice vložia zvyčajne len jedno. Viacpočetné tehotenstvo sa totiž považuje za rizikovejšie.

Kliniky väčšinou ponúkajú možnosť zmrazenia ostatných embryí na neskoršie použitie – pre prípad, že sa teraz vložené embryo neuchytí alebo sa neskôr rozhodnete predošlému bábätku vynosiť súrodenca. 

Union zdravotná poisťovňa pravidelne prináša zaujímavé informácie pre širokú verejnosť aj na tému neplodnosti a umelého oplodnenia. 

Autorka: Katarína Kosová

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.

Zdroje: 

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/intrauterine-insemination/about/pac20384722

https://www.familienplanung.de/kinderwunsch/behandlung/in-vitro-fertilisation/

https://www.netdoktor.de/kinderwunsch/kuenstliche-befruchtung/icsi-intracytoplasmatische-spermieninjektion/

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.