Zdieľať

Zápal vaječníkov: Prečo je nebezpečný? Aké sú príznaky zápalu?

zapal vajecnikov

Zápal vaječníkov patrí k veľmi častým infekciám ženských reprodukčných orgánov. Štatistiky hovoria, že zápal vaječníkov postretne takmer každú ženu aspoň raz za život. Neraz nevieme rozpoznať príznaky zápalu a zamieňame si ich s inými stavmi.

zapal vajecnikov

Alebo sa snažíme zápal „vyliečiť“ sedením v teplom kúpeli, či inými radami od kamarátok. Bez odborníka však zápal vaječníkov nikdy nevyliečime.

Aké sú príznaky zápalu vaječníkov? 

Ktoré ženy sú na zápal vaječníkov náchylnejšie? 

Môžeme zápalu vaječníkov nejako predísť? 

Ako sa lieči zápal vaječníkov? 

Funguje domáca liečba?

Zápal vaječníkov: Čo sa deje v tele?

Zápal vzniká najčastejšie vtedy, keď sa pohlavne prenosné baktérie dostanú z pošvy do maternice, vajcovodov a nakoniec do samotných vaječníkov. Horšie je, že niektoré ženy nemajú žiadne príznaky, alebo len veľmi mierne, čo môžu prehliadnuť alebo podceniť. 

Nejedna žena zistí, že má problémy s vaječníkmi, až vtedy, keď sa jej nedarí otehotnieť, alebo vtedy, keď má chronické bolesti panvy.

Čo spôsobuje zápaly vaječníkov?

Baktérie. Ale existuje viacero druhov baktérií, ktoré vyvolajú zápal vaječníkov. Najbežnejšie sú chlamýdie a gonokoky (príčina kvapavky). Baktérie si zvyčajne „prenesieme“ od partnera/partnerky nechráneným pohlavným stykom. Menej často sú na vine stafylokoky a streptokoky. 

A kedy sa baktérie najľahšie dostanú do maternice, vajcovodov a vaječníkov? V dňoch a týždňoch, keď je narušená prirodzená bariéra krčka maternice. A aké dni to sú? Menštruačné, popôrodné, a minimálne 3 týždne po potrate. 

Zápal vaječníkov: Príznaky

Spočiatku sa zápal prejaví bolesťou v podbrušku. Pri pokračujúcej infekcii – zosilnie. K najčastejším príznakom zápalu vaječníkov zaraďujeme:

 • bolesť v oblasti brucha a panvy – od miernej, až po ťažkú, 

 • nezvyčajný alebo intenzívny vaginálny výtok, s nepríjemným zápachom,

 • abnormálne krvácanie z maternice – najmä počas, alebo po pohlavnom styku, resp. medzi dvoma menštruačnými cyklami,

 • bolesť pri pohlavnom styku,

 • horúčka, prípadne aj zimnica,

 • bolestivé, časté močenie.

Bolesť vaječníkov na ľavej strane? Je to pravda, alebo nie?

Mýtus vraví, že zápal vaječníkov sa prejavuje ako bolesť na ľavej strane podbruška. Je to skutočne tak? Áno, i nie. Jeden vaječník je predsa na ľavej a druhý na pravej strane podbruška. 

Sila bolesti závisí od intenzity infekcie a lokalizácie. Silnejšia bolesť vaječníkov, najmä v neliečených prípadoch, vyžaruje do celej panvy a krížov. 

Infekcia sa niekedy natoľko rozšíri, že napadne nielen pohlavné orgány, ale aj močové cesty. Zápal vaječníkov sa veru aj podobá na zápal močových ciest. 

Najmä pri oslabenej imunite môžete mať infekciu naraz v močových cestách aj pohlavných orgánov. Napríklad z pošvy si infekciu ľahko prenesiete do močových ciest. 

Zápal vaječníkov pripomínajú aj príznaky pri zápale slepého čreva – ak vás bolí pravý vaječník. 

Kedy čo najskôr vyhľadať lekára?

Samotné bolesti v krížoch neznamenajú hneď zápal vaječníkov, ale ak pociťujete aj iný z uvedených príznakov, mali by ste vyhľadať lekára:

 • závažná bolesť v bruchu,

 • nevoľnosť a zvracanie,

 • únik moču alebo stolice,

 • teplota nad 38 °C,

 • zafarbený alebo páchnuci vaginálny výtok.

Mimoriadne nebezpečný je zápal vaječníkov v tehotenstve. Znamená ohrozenie zdravia a života plodu. Ak máte akékoľvek podozrenie, urýchlene kontaktujte gynekológa.

Máte vyššie riziko zápalu vaječníkov?

Riziko zápalového stavu zvyšujú niektoré faktory. Ide hlavne o:

 • časté striedanie partnerov, 

 • sexuálny kontakt s osobou, ktorá má viac intímnych partnerov, 

 • nechránený pohlavný styk,

 • nedostatočná hygiena,

 • oslabená imunita,

 • prekonané alebo nedoliečené zápalové ochorenia panvy,

 • prekonané alebo nedoliečené pohlavne prenosné infekcie,

 • prehnaná hygiena – časté sprchovanie a používanie agresívnych mydiel (aj na intímne partie), ktoré narúšajú rovnováhu medzi dobrými a škodlivými baktériami vo vagíne,

 • zavedenie vnútromaternicového telieska (zvýšené riziko pretrváva len cca 3 týždne). 

Môžem sa vyhnúť zápalu vaječníkov?

Áno, a nie je to nič zložité. Základom je primeraná hygiena a bezpečný pohlavný život. Minimalizujte všetky rizikové faktory – nestriedajte partnerov, doliečte si všetky infekcie. 

Ak máte časté alebo opakované zápaly, popracujte na svojej imunite. Nevyhýbajte sa pravidelným preventívnym kontrolám u gynekológa!

Nebagatelizujte žiaden stav alebo pocit, ktorý nie je úplne prirodzený. Oslovte gynekológa.

Liečba zápalu vaječníkov

Na liečbu zápalu vaječníkov budete potrebovať antibiotiká – predpíše vám ich lekár. Pravdepodobne vám odporučí, aby sa preliečil aj partner.

Využívajte celú dávku antibiotík, presne podľa pokynov! Odpočívajte na lôžku a nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín. 

Užívajte probiotiká, ale dodržte 2-hodinový odstup od antibiotík.  

Zápal vaječníkov: Domáca liečba?

Žiadny zápal sa nesnažme vyliečiť doma „radami starých mám“. Iná vec je, ak podporujeme základnú liečbu, ktorú nám predpísal lekár. Odporúčajú sa bylinkové čaje:

Komplikácie zápalu vaječníkov

Kvôli neliečeným zápalom panvy vznikajú v reprodukčných orgánoch jazvy a vačky s infikovanou tekutinou, tzv. abscesy. Výsledkom je trvalé poškodenie reprodukčných orgánov, zablokovanie vaječníkov, či neschopnosť otehotnieť.

Ak ste prekonali zápal vaječníkov, hrozí vám:

 • Mimomaternicové tehotenstvo – vajíčkovody sú nepriechodné kvôli zjazveniu pri zápale. 

 • Neplodnosť – trvalé a nezvratné poškodenie reprodukčných orgánov.

 • Chronická bolesť panvy – kvôli zjazveniu vajíčkovodov a iných panvových orgánov; bolesti pri pohlavnom styku a ovulácii, čo pretrváva mesiace, niekedy aj roky.

 • Abscesy – vačky plné infikovaného hnisu. Lekári ich zvyčajne objavia na vajcovodoch a vaječníkoch, ale aj v maternici. Ide o veľmi nebezpečnú infekciu!

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.

Autor: Sabína Zavarská

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pelvic-inflammatory-disease/symptoms-causes/syc-20352594

https://www.webmd.com/women/guide/ovarian-pain-causes-diagnosis-treatments#1

https://en.medixa.org/illnesses/ovarian-inflammation-2 

 

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.