Zdieľať

Magické miesta na Slovensku

Slovensko je prekrásna krajina s výhodnou stredoeurópskou polohou a príjemným podnebím.

Slovensko je prekrásna krajina s výhodnou stredoeurópskou polohou a príjemným podnebím. Aj keď si to my domáci často neuvedomujeme, skutočne máme čo ponúknuť a dôkazom toho sú najmä zahraniční turisti, ktorí sa sem radi opakovane vracajú.

Možno nám trochu chýba zdravá hrdosť a schopnosť predať sa. Častým argumentom cudzincov totiž býva, že na návšteve našej krajiny sa stretávajú s reklamami na cesty do zahraničia, ale málokedy vidia propagáciu našich slovenských pamiatok či krásnej prírody. A to je naozaj škoda, pretože magické miesta na Slovensku naozaj sú a nie je ich málo. Pár netradičných, ale o to pútavejších, vám ponúkame na výber. 

Závojový vodopád

 Závojový vodopád je okrasou Slovenského raja a konkrétne jeho 70 metrov dlhý spád tečie v Sokolej doline. Nádherná príroda a malebné zákutia Slovenského raja sú ako stvorené na oddych. Je pravdepodobné, že tá najkrajšia dovolenka na Slovensku sa bude odohrávať práve v jeho “raji”. Sokolia dolina je súčasťou Národného parku Slovenský raj a turistika k samotnému Závojovému vodopádu je dosť náročná, treba dobre odhadnúť svoje sily a ešte pred turistikou si radšej uzatvoriť cestovné poistenie na hory, vďaka ktorému sa vyhnete vysokým poplatkom za prípadnú pomoc, ak náhodou počas turistiky nastanú komplikácie v podobe presilenia či poranenia.

Šomoška

Veľmi krásnym miestom na slovenskom pohraničí s Maďarskom je Šomoška, zrúcanina hradu v Šiatorskej Bukovinke. Hrad je prístupný pre turistov z maďarskej aj slovenskej strany, pričom od nás k nemu vedie cesta cez Národnú prírodnú rezerváciu. Chodník sa kľukatí v obklopení nedotknutej prírody, kde máte pocit, že zastal čas. Z hradu je krásny výhľad na okolie, turisti neprehliadnu ani kamenný vodopád či kamenné more, ktoré sú súčasťou tohto tajuplného miesta.

Múzeum gýča

Ak by sme priateľom chceli odporučiť neznáme miesta na Slovensku, jedným z nich by mohlo byť Múzeum gýča, ktoré sa radí medzi unikát svojho druhu v Európe. Nachádza sa v historickom meste Kremnica, ktoré je preslávené razením mincí. Múzeum gýča disponuje až 1200 exponátmi a ak máte radi netradičné miesta, tento slovenský unikát stojí za návštevu. 

Nech už sa vyberiete na magické a tajuplné miesta zahalené rúškom času a histórie, alebo vaše kroky budú smerovať na známe turistické chodníky, je dobré ak si pred tým uzatvoríte cestovné poistenie. Jednoduchá a rýchla je forma online, ktorá vám nezaberie viac ako 3 minúty. Cestovné poistenie na Slovensko je vhodné pre rekreačných turistov, horolezcov, skialpinistov aj milovníkov adrenalínových športov. Poistenie si môžete uzavrieť len na konkrétny počet dní, alebo na celý rok. 

Výhodou poistenia na hory je krytie nákladov na zásah horskej záchrannej služby až do 20 000 EUR. Krytie platí v horských oblastiach: Malá Fatra, Veľká Fatra, Belianske Tatry, Nízke Tatry, Vysoké Tatry, Západné Tatry, Pieniny, Stredné Beskydy, Kysucké Beskydy, Moravsko-sliezske Beskydy, Kysucká vrchovina, Bukovské vrchy, Kremnické vrchy, Javorníky, Slovenský raj.

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia