……………

Jordánsko: Kúpanie v Mŕtvom mori

Jordansko-header
Keď odchádzam z púšte, kde bolo pomerne veterno, mám pocit, že piesok mám úplne všade. Aké je teda najlepšie riešenie? Samozrejme kúpeľ v neďalekom Červenom mori. Je skoro november, a tak automaticky očakávam, že voda v mori nebude najpríjemnejšia. Navyše som si myslel, že vo vode nikto nebude. Na moje prekvapenie je však more plné ľudí. Skúšam vodu a je skutočne teplá! Aj také je Jordánsko.
Jordansko-header

Jordánsko a jeho fascinujúci podmorský svet

Rýchlo si dávam potápačské okuliare, šnorchel a ponáram sa pod vodnú hladinu. Pamätal som si koralové útesy Červeného mora v Egypte, to množstvo rýb a koralov z obdobia, keď som bol ešte malý. Tie sa rovnako nachádzajú aj tu a skrášľujú Jordánsko. Nie som nejaký odborník na podmorský svet, ale za pár hodín, čo som bol vo vode, videl som morských ježkov, morské uhorky, morénu a asi 20 druhov rýb a 21 druhov koralov. Ozaj sa bolo načo pozerať a je mi ľúto, že sa neviem potápať a všetko som to mohol obdivovať len z výšky vodnej hladiny.

Atoms/icons/80/grey-red/hory-80

Cestujte poistení doma aj v zahraničí.

Cestovné poistenie si u nás vyskladáte podľa seba. Pribaľte si poistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti za škodu a iné. Rýchlo a jednoducho online

Nie je to však všetko, čo tu môžete zhliadnuť. Do vody, ako atrakcia pre potápačov, bol hodený vrak lietadla a tanku. Ja som si naivne myslel, že bude jednoduché ich nájsť. Lietadlo sa nachádza 300 m od brehu v hĺbke 15 m. S mojou výbavou ma unáša morský prúd a aj pri všetkom úsilí stále stojím na mieste, a tak sa neskutočne trápim. Chcel som už vyjsť smutný na breh, keď som vo vode zazrel potápačov, ktorí istotne smerovali k lietadlu. Mal som pravdu a po pár minútach ho konečne vidím. Teraz sa idem potopiť a dotknúť sa chvosta, pomyslím si. Potápam sa, mihám odušu nožičkami, no k lietadlu som sa ani len nepriblížil. Keď sa otáčam k hladine, zisťujem, že som pod ňou ani nie 2 m, no tlak mi už ide roztrhnúť uši… V tých videách to vyzeralo omnoho jednoduchšie. Nuž, toto asi nie je pre mňa. Hľadám ešte tank, no neúspešne. Vysilený sa teda vraciam na pláž.

Vysychajúce Mŕtve more

Kúpanie v Červenom mori mám za sebou a postupujem na sever k Mŕtvemu moru, na ktoré sa veľmi teším. Cez Jordánsko prechádzajú tri cesty – diaľnica, cesta stredozemím a cesta popri hraniciach s Izraelom, ktorú na severe tvorí tiež Mŕtve more. Na týchto cestách vás v každej dedine budú zastavovať policajti, no mám taký pocit, že od vlády majú nariadenie byť k turistom veľmi milí. Častokrát nekontrolovali ani vodičák a papiere, len mi s obrovským úsmevom popriali šťastnú cestu. Raz mi dokonca aj zaspievali. Boli skutočne veľmi milí, čo vždy na cestách poteší!

Zdroj: archív Patrika Paulínyiho

Po niekoľkých hodinách jazdy sa dostávam k Mŕtvemu moru, ktoré je v skutočnosti bezodtokové jazero, do ktorého sa vlieva rieka Jordan. Voda v Mŕtvom mori je 10-krát slanšia, ako je tomu v iných moriach. Z tohto dôvodu v ňom okrem niekoľkých baktérií, nie je žiadny život. Voda láka ľudí svojimi liečivými účinkami. Preslávená po celom svete je aj kozmetika z tohto miesta. Smutný fakt je ale to, že hladina vody každoročné klesá a už v roku 2030 by malo úplne vyschnúť. Pre jeho záchranu sa uvažuje o obrovskom kanáli zo Stredozemného mora, ktorý by sem vlieval vodu. Tomu sa však ochranári snažia zabrániť. Je preto možné, že Mŕtve more už čoskoro nebude existovať. Len ťažko si predstaviť, ako rýchlo voda v mori mizne. Hotel, ktorý sa dnes stavia priamo na brehu mora, sa po jeho dostavaní a otvorení bude nachádzať niekoľko metrov od pláže. Je pravdepodobné, že luxusné rezorty o pár desiatok rokov budú stáť uprostred nehostinnej púšte.

Najslanšie more na svete

Keďže voda Mŕtveho mora je známa vďaka vysokému obsahu soli, po kúpaní je viac ako vhodné sa osprchovať. Väčšina ľudí sa chodí kúpať na rezortové pláže, kde si vstup budete musieť zaplatiť. Pocit kúpania vo vode je však zaujímavý. Okrem pohodlného váľania sa na chrbte, ma ešte viac fascinoval fakt, že som vo vode mohol stáť a dokonca aj kráčať bez toho, aby som dočiahol dno. Dajte si však pozor na rany! Mal som porezaný prst, ktorý mi po 10 minútach štípania stŕpol a necítil som si ho najbližšiu polhodinu. Ešte jedna vec mi vŕta v hlave, aká slaná je v skutočnosti tá voda, a tak ju ochutnávam. Jej chuť ma prekvapuje. Ani nemám pocit, že je slaná, skôr ma na jazyku štípe. Každopádne, pre mňa má voda z normálneho mora slanšiu chuť a Mŕtve more je skôr štipľavé.

Zdroj: archív Patrika Paulínyiho

Spočiatku som si myslel, že všade na pobreží budú soľné útvary a vykryštalizovaná soľ. Bol to však len jeden úsek, kde sa po strmom útese dalo zísť. Chcem si tu preto spraviť ešte nejaké fotky pri západe slnka. Do minúty však prišli vojaci, ktorí kontrolovali pobrežie a nepôsobili práve priateľsky. Keďže je tu prísny zákaz kúpania sa po západe slnka, odporúčam sem prísť cez deň.

Prehrať video

Autor: Patrik Paulínyi

Nerád pri cestovaní plánujem program dopredu. Najkrajšie zážitky mi vždy prinieslo zdanlivo nezmyselné túlanie sa bez plánov.

Zdroje: pakujsa.sk

Regina Juhásová