Zastihli vás na ceste extrémne prejavy počasia? Takto si s nimi poradíte

extrémy počasia počas cestovania
Nepriaznivé počasie môže zaskočiť aj skúseného vodiča. S ktorými extrémnymi prejavmi počasia by ste za volantom mali počítať a ako sa na ne pripraviť?
extrémy počasia počas cestovania

Bezpečná jazda autom je pre každého šoféra aj cestujúceho prvoradá. Preto, ak vás vonku zastihnú kalamity, búrky, horúčavy alebo iné extrémne prejavy počasia, mali by ste byť dostatočne pripravení.

V prvom rade sa vyhnite panike, aj keď stres a strach môžu byť silnejšie. Nasledujúce rady vám pomôžu lepšie reagovať a zachovať chladnú hlavu.

Extrémne prejavy vás môžu stretnúť aj na Slovensku

Keď sa povie nebezpečenstvo na cestách, v prvom rade vám napadne zima, sneh, poľadovica. No nemali by ste zabudnúť, že nie sú, žiaľ, jediné prejavy počasia, ktoré vám pri šoférovaní môžu narobiť problémy.

Prezradíme vám ako reagovať napríklad pri poriadnej búrke alebo extrémnych horúčavách, aby ste sa vyhli dopravnej nehode. V zálohe je však dobré mať PZP a havarijné poistenie, nastavené podľa vašich potrieb.

Sneh, ľad a poriadna zima

Na jazdu počas zimných mesiacov je potrebné sa dobre pripraviť. Len málokto je profík v jazde na snehu a ľade.

Ak vás čaká ďaleká cesta, uistite sa, že vaša nádrž je dostatočne plná. Pretože, v prípade, že niekde uviaznete, je dobré mať extra palivo na vyhriatie auta. Pred cestou si skontrolujte vozidlo, nezabudnite na doplnenie nemrznúcej zmesi a pribaľte si aj nepovinnú výbavu ako sú štartovacie káble, reťaze či menšia lopata.

Jazda autom v zime je nevyspytateľná a častokrát narazíme na neodhrnuté, neposypané cesty. Najmä vo vyšších nadmorských výškach. Ak na takúto cestu narazíte, hlavne nezastavujte. Snažte sa pomaly bez zastavenia prejsť po tejto vozovke. V prípade, že by ste zastavili môže sa stať, že sa už nerozbehnete. Auto sa bude šmýkať na mieste.

Počas zimnej sezóny a dlhej cesty pred sebou nezabúdajte aj na dostatok občerstvenia, tekutín a teplého oblečenia. Toto všetko sa vám zíde, keby ste náhodou uviazli v snehových závejoch.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_do_hor-80

Vyrazte do hôr poistení

Na vybrané dni alebo celý rok. Pre rekreačných turistov aj adrenalínových športovcov. Zásah horskej záchrannej služby, poistenie úrazu, batožiny a iné.

Búrka

Pamätajte si, že auto je počas búrky s bleskami jedno z najbezpečnejších miest. Na základe toho sa môžete aspoň trochu upokojiť, ste v dostatočnom bezpečí.

Keď vonku zúri poriadna búrka, z každej strany sa ozývajú hromy a lietajú blesky, radšej vypnite rádio a iné elektrické komponenty, ktoré nevyhnutne nepotrebujete.

Dôležité je osvetlenie a kvalitné stierače. Počas jazdy sa nikam neponáhľajte, no snažte sa dostať ďaleko od stromov a rôznych káblov. A to najmä preto, že s búrkou je spojený silný vietor, ktorý vie prenášať veľké predmety či lámať stromy.

Horúčavy

Je možné, že horúčavy nepovažujete za extrémne nebezpečný faktor počasia, no nemali by ste ich podceňovať. Pokiaľ sú vonku vysoké teploty, ľudské telo sa rýchlejšie unaví a má spomalenú reakčnú dobu.

O to viac vám na ceste hrozí dopravná nehoda. Aby ste sa tejto nešťastnej situácii vyhli, pite dostatok tekutín, chráňte si oči kvalitnými slnečnými okuliarmi a nešoférujte unavení.

Ak vám to situácia nedovoľuje a čaká vás dlhá cesta na dovolenku, napriek tomu, že ste unavení, majte v rukáve poistku. Havarijné poistenie online vám zaberie len pár minút, ale v prípade akéhokoľvek nešťastia doma či v zahraničí vám výrazne pomôže riešiť danú situáciu.

Keď vonku zúri extrémne počasie, je lepšie zostať doma. No niekedy to situácia nedovoľuje a vy musíte vyraziť. Vaše vozidlo by malo byť v skvelom stave, nezabúdajte na dostatok paliva, funkčné stierače a dostatok tekutín a občerstvenia.

S kvalitnou poisťovňou ako je poisťovňa Union, vám na ceste pomôže aj vaše PZP a podpora, ktorú vám vieme poskytnúť.