Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Za lieky pre deti už neplatíte. Ako je to s vakcínami?

preplácanie vakcín deťom
Od 1. apríla tohto roku nastala pri platení doplatkov za lieky zmena, ktorá sa dotkla všetkých rodičov detí mladších ako šesť rokov. Doteraz im boli doplatky za predpísané lieky, dietetické potraviny alebo zdravotnícke pomôcky preplácané raz za štvrťrok. Po novom, ak si poistenec vyberie najlacnejšiu alternatívu lieku, tak môže odísť z lekárne bez toho, aby v nej nechal čo i len cent. Ako je to ale s očkovacími látkami?
preplácanie vakcín deťom
V článku si prečítate:

Hoci sa aj vakcíny radia medzi lieky, v prípade vakcín, ktoré nie sú povinné, ostáva v platnosti, že si ich musíze uhradiť v plnej výške. Potom je už len na poisťovni vášho dieťaťa, ako má nastavené benefity v preplácaní očkovania.

Ktoré vakcíny sú bezplatné?

Bez ohľadu na poisťovňu, v ktorej je poistená vaša ratolesť,  bez doplatkov sú všetky povinné vakcíny.

V prvom roku života sú bábätká očkované trikrát, a to v treťom, piatom a jedenástom mesiaci, vakcínami proti záškrtu, tetanu, čiernemukašľu, vírusovej hepatitíde B, hemofilovým nákazam, detskej obrne a pneumokokovým ochoreniam.

Medzi 15. a 18. mesiacom ich čaká prvá dávka vakcíny proti osýpkam, mumpsu a ružienke, pričom druhá dávka tejto vakcíny je podávaná až v piatom roku života.

Šesťročné deti musia podstúpiťpreočkovanie proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu a detskej obrne.  Posledné preočkovanie týchto ochorení je v 13. roku života.

Osýpky, mumps a ružienka sa preočkovávajú u jedenásťročných detí.

Aké benefity v očkovaní poskytujú poisťovne?

Poisťovne najčastejšie preplácajú 100 percent z ceny očkovacích vakcín proti chrípke a osýpkam.

V Union zdravotnej poisťovni preplácame okrem toho aj polovicu ceny za očkovanie od jedného roka veku dieťaťa proti hepatitíde typu A, meningokokom, kliešťovej encefalitíde.

Od veku dvoch rokov vám vrátime polovicu doplatku za očkovanie proti pneumokokom. Pre 13 až 15 ročné deti vám preplatíme polovicu vakcíny proti infekcii HPV a od 16. roku života očkovanie proti hepatitíde typu A a B.

Nárok na vrátenie 50 percent z ceny vakcíny proti ovčím kiahňam majú v Union zdravotnej poisťovni všetky vekové kategórie.

0 %
Príspevok

Prispejeme vám 50 % z ceny vakcín Prevenar 13 a Pneumovax 23.

Čo robiť, aby poisťovňa preplatila aj doplatky za nepovinné vakcíny?

V prípade vakcín, ktoré hradí poisťovňa v stopercentnej výške, nemusíte vypĺňať žiadosť, stačí požiadať lekára o predpísanie očkovacej látky a následne si ju bezplatne vyzdvihnúť v lekárni.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.