Zdieľať

Borelióza či encefalitída: Pozor na nechcené suveníry z lesa

borelioza ci encefalitida

Nastalo obdobie, keď nám počasie dovoľuje tráviť čoraz viac času v prírode. Ak obľubujete túry, či prechádzky v lese majte sa na pozore pred takmer všadeprítomnými kliešťami. Tieto malé potvory totiž prenášajú práve boreliózu či encefalitídu, ktoré môžu mať až fatálne následky.

borelioza ci encefalitida

Kliešťová encefalitída

Inkubačná doba tohto ochorenia je od 2 do 28 dní, v ojedinelých prípadoch aj dlhšie. Prejavy encefalitídy prichádzajú v dvoch fázach. Prvá vám môže pripomínať typickú virózu. Pociťujete bolesť hlavy, môže sa objaviť aj zvýšená teplota, pokašliavanie, sťažené dýchanie, nechutenstvo, výtok z nosa, prípadne ľahšie črevné problémy. Následne po troch až piatich dňoch zvyknú tieto príznaky ustúpiť a pacient sa zrazu cíti podstatne lepšie.

Zhruba po ďalšom týždni však môže nastúpiť druhá fáza. Jej súčasťou sú zvyčajne vysoké teploty, silné bolesti hlavy, vracanie, svetloplachosť, neschopnosť sústrediť sa, stuhnutie šije. V horších prípadoch môže viesť ochorenie až k ochrnutiu, v tých ojedinelejších končí smrťou. V mnohých prípadoch je liečba ochorenia veľmi úspešná a pacient sa uzdraví úplne, dokonca pri ľahšom priebehu ochorenia môže pacient opustiť nemocnicu po dvoch až troch týždňoch.

U tých menej šťastných však zostávajú trvalé následky, ako napríklad dlhodobo pretrvávajúce bolesti hlavy, úbytok svalovej hmoty, poruchy koncentrácie alebo psychické problémy (depresia). Vírusom kliešťovej encefalitídy sú nakazené asi dve percentá kliešťov.

Lymská borelióza

Najtypickejším príznakom boreliózy je pomaly sa šíriaca červenkastá škvrna nazývaná aj erythema migrans, ktorá sa zvykne objaviť na mieste, kde bol prisatý kliešť. Škvrna má tendenciu sa zväčšovať a má ohraničený lem s bledším stredom. Niekedy sa objaví už niekoľko dní po prisatí kliešťa, inokedy až o niekoľko týždňov. Objavuje sa asi u 80 % pacientov. Aby bola borelióza prenesená, musí byť kliešť prisatý ku koži celých dvadsaťštyri hodín.

Lymská borelióza má bakteriálny pôvod a v úvodnom štádiu sa dá veľmi úspešne liečiť antibiotikami.

Zvyčajná inkubačná doba je 7 až 14 dní. Prvotným príznakom je zvyčajne horúčka, bolesť svalov, zimnica alebo únava, v zásade takmer identické ako pri chrípke. Najmä u detí, no niekedy aj u dospelých, sa môže objaviť na ušnom lalôčiku, na nose alebo na prsnej bradavke modročervený uzlík vo veľkosti jedného až piatich centimetrov. Ten býva často sprevádzaný zdurením príslušných lymfatických uzlín. Môže sa objaviť pár týždňov, ale aj mesiacov po uštipnutí.

Po niekoľkých týždňoch sa zvyknú objaviť rôzne prejavy poškodenia nervového, kardiovaskulárneho a kĺbového systému. V rámci nervových príznakov môžete pociťovať stuhnutie šije, bolesti hlavy, poruchy citlivosti a pohyblivosti. Postihnutie kĺbov sa prejavuje bolesťami, ktoré majú tendenciu ustupovať a trvajú krátko. Pre srdcové problémy je zasa typická dýchavičnosť a často môžu pripomínať infarkt myokardu.

Ako sa proti kliešťom chrániť?

 • Repelenty – sú naozaj účinnou ochranou a ich použitie odporúčajú aj odborníci. K dispozícii je celkom slušný výber. Je len na vás, či vám viac vyhovujú spreje alebo mlieka. Repelenty najčastejšie obsahujú látku, ktorá kliešte odpudzuje, niektoré z nich však obsahujú aj látku, ktorá ich hubí. Keďže zo spotenej kože sa repelent ľahko zotrie alebo vyparí, najúčinnejšie je nastriekať ho na oblečenie.
 • Očkovanie – vakcína vás však ochráni iba proti kliešťovej encefalitíde. Proti borelióze zatiaľ neexistuje.
 • Vhodná voľba oblečenia – pred návštevou lesa alebo prírody si treba vziať košeľu alebo tričko s dlhým rukávom a dlhé nohavice, ktoré sa odporúča zasunúť do ponožiek. Pomôcť môžu aj akékoľvek turistické ochranné návleky na topánky alebo lýtka.
 • Dôkladná kontrola – hneď po návrate svoje oblečenie dôkladne vytraste. Následne nezabudnite skontrolovať, či ste si z lesa nepriniesli malý suvenír v podobe kliešťa. Pri kontrole nevynechajte podkolenné jamky, okolie členkov alebo pazuchy.
 • Voľba trasy – pokiaľ je to aspoň trochu možné, pokúste sa vyhýbať vysokej tráve alebo predieraniu sa cez nízke krovie a uprednostnite dostatočne široké lesné cestičky či chodníky.

Ako správne vybrať kliešťa

Ak sa vám nepodarilo vyhnúť uštipnutiu tejto malej potvory, je dôležité vedieť, ako sa jej správne zbaviť. Najprv polejte miesto prisatia dezinfekčným prostriedkom. Následne uchopte kliešťa do pinzety čo najbližšie ku koži a kývavými pohybmi do strán ho ťahajte von.

Pokúste sa ho pritom nerozpučiť. Zabudnite na všetky „legendárne“ rady otočení pinzety v smere alebo protismere hodinových ručičiek. Takisto nelejte na kliešťa žiaden olej, ani ho nekrémujte. Hrozí totiž, že by mohol obsah svojho „žalúdka“ vypustiť do rany. Po odstránení kliešťa uštipnuté miesto vydezinfikujte prípravkom obsahujúcim alkohol.

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

Sami vieme, že opatrnosti nikdy nie je dosť. Niekedy sa nám aj napriek najväčšej obozretnosti nepodarí uštipnutiu kliešťom zabrániť. Odborníci sa zhodujú, že najpredvídavejším riešením je jednoznačne očkovanie.

To pozostáva z troch dávok očkovacej látky, ktorá vám bude podaná injekčne do svalu. Ideálne je začať s očkovaním v období posledných zimných mesiacov. Po prvej dávke je potrebné podať druhú dávku o mesiac neskôr a tretiu až o šesť mesiacov. Toto očkovanie vás chráni tri roky, po uplynutí ktorých je potrebné vykonať preočkovanie jednou dávkou.

Union zdravotná poisťovňa hradí svojim poistencom 50 % ceny očkovacej látky (platí pre všetky tri dávky). 

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Tieto články by ťa mohli zaujímať

Tieto články
by ťa mohli zaujímať

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia