Atoms/icons/24/grey/info-24
Dňa 20. apríla 2024 budeme mať v čase 07:30 – 13:00 plánovanú odstávku niektorých systémov. Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Rakovina krčka maternice: Ako jej predísť? Čo je to HPV vírus?

gynekologická preventívna prehliadka
Čím skôr ju lekári odhalia, tým je väčšia šanca na uzdravenie. Rakovina krčka maternice je v prvom štádiu trvale vyliečiteľná až v 94 % prípadov. Aké sú jej príznaky a ako jej predísť?
gynekologická preventívna prehliadka
V článku si prečítate:

O každej rakovine platí, že čím skôr ju lekári diagnostikujú, tým je väčšia šanca na uzdravenie. 

Rakovina krčka maternice je v prvom štádiu trvale vyliečiteľná až v 94 % prípadov. Varovné však je, že práve na tento druh rakoviny u nás ročne ochorie približne šesťsto žien, a z nich až dvesto zomrie. 

Čo to pre vás znamená? V prvom rade, bez ohľadu na to, či máte 20 alebo 50 rokov, absolvovať pravidelnú preventívnu prehliadku v gynekologickej ambulancii. Rovnako dôležité je aj očkovanie proti HPV.

Čo je to krčok maternice?

Je to pevný valcovitý útvar, s priemerom asi 2,5 cm, ktorý vyúsťuje do pošvy. Uprostred krčku je otvor – jamka. Označuje sa aj ako bránka, pretože sa dokáže otvoriť a zatvoriť.

V neplodnom období ženského cyklu zostáva krčok pevný a uzavretý, ale keď prichádza ovulácia, bránka sa jemne pootvorí. Časť krčka, ktorá je vysunutá do pošvy, zmäkne a spružnie.
Maternica je vtedy pripravená privítať spermie, aby oplodnili uvoľnené vajíčko. Po ovulácii sa bránka zase uzatvorí a krčok sa vráti do pôvodnej polohy.

Krčok zohráva pomocnú úlohu aj pri pôrode. Podľa stupňa otvorenia bránky, vie pôrodník odhadnúť, kedy sa spustí pôrod.

0 %
Príspevok

Prispejeme 50 % z ceny na každú dávku vakcíny Cervarix alebo Gardasil 9 deťom od 15 rokov, až do dovŕšenia 18. roku.

Prečo vzniká rakovina krčka maternice?

Predrakovinové a rakovinové zmeny súvisia s infekciou HPV vírusom (Human Papilloma Virus – ľudský papilomavírus). Ten je zodpovedný za množstvo nádorových ochorení, pričom najznámejšia je práve rakovina krčka maternice.

HPV vírus sa prenáša ľahko a rýchlo, čo si zvyčajne ani nevšimneme, pretože sa to neprejaví žiadnymi príznakmi. Vírus pritom potichu napáda bunky epitelu, až nakoniec začne meniť ich DNA.

Už v tejto fáze môže preventívna prehliadka u gynekológa odhaliť nebezpečné zmeny. Vyšetrenie totiž zahŕňa aj ster z krčka maternice.

Zhubný nádor krčka maternice postihuje hlavne ženy do 50 rokov. Najväčší výskyt ochorenia je vo veku 35 až 45 rokov, no výnimkou nie sú ani ženy po 60-tke.

Čo je to HPV vírus?

Ide o pomerne bežnú infekciu, s ktorou sa počas života stretne až 80 percent žien aj mužov, môže však spôsobiť smrteľné ochorenie. Nielen rakovinu krčka maternice, ale aj vulvy a konečníka. 

HPV sa prenáša pohlavným stykom alebo pri kontakte s infikovanou kožou vonkajších pohlavných orgánov a konečníka. Pred HPV vírusom sa môžete účinne chrániť očkovaním.

Poistenie onkologických chorôb vás finančne podrží, aby ste sa mohli plne sústrediť na liečbu. Navyše získate overenie diagnózy a poistenie detí na zmluve rodiča zadarmo.

Príznaky rakoviny krčka maternice

Máloktorá žena pociťuje symptómy ochorenia pred odborným vyšetrením u gynekológa. Navyše, niektoré prejavy si hneď nespojíte so smrteľnou chorobou, myslíte skôr na niečo bežnejšie a menej vážne.

Čo si treba všímať?

Preventívne prehliadky a očkovanie

Pri rakovine krčka maternice zohráva prevencia veľmi dôležitú úlohu, v hre je totiž aj plodnosť ženy. Preto je smutným faktom, že ani dnes ešte nevie každá Slovenka o svojom nároku na cytologické vyšetrenie.

Na druhej strane, mnohé ženy toto vyšetrenie bagatelizujú. Už sme sa stretli s názormi, že ak žena dojčila dlhší čas alebo porodila viac detí, nemôže dostať rakovinu pohlavných orgánov. A tak ženy, ktoré rodia pravidelne, ignorujú preventívky aj niekoľko rokov.

Účinnou ochranou je aj očkovanie bezpečnými vakcínami proti HPV. Ideálne je očkovanie pred začiatkom sexuálneho života, čo platí pre všetkých (nielen pre dievčatá). Očkovanie má však zmysel kedykoľvek počas života.

Skríningové vyšetrenie – ster z krčka maternice

Cytologické vyšetrenie krčka maternice je súčasťou preventívnej prehliadky vo veku 23 až 64 rokov v ročnom intervale.

Priebeh cytologického odberu

Lekár aleob lekárka vám odoberie ster z krčka maternice pomocou špeciálnej kefky. Ďalší postup závisí od typu vyšetrenia. Pri bežnej, konvenčnej cytológii, sa odobratý materiál natrie na podložné sklíčko, zafixuje a odošle do laboratória.
Pri metóde Liquid-Based cytológie (LBC) lekár vloží ster do nádobky so špeciálnym roztokom – do viálky, ktorú odošle do cytologického laboratória. Naše poistenky majú toto vyšetrenie raz ročne bezplatne.

LBC je najmodernejšia metóda, ktorou dokážeme zachytiť bunky v predrakovinovom štádiu. Počítačom riadený mikroskop pracuje nepretržite 24 hodín a rozpozná aj tie najmenšie zmeny, ktoré by mohli ľudskému oku uniknúť. To však neznamená, že ster nevidí aj lekár – cytológ.

Ster pri Liquid-Based cytológii prechádza automatizovaným procesom, ktorého výsledkom je čistejší a mikroskopicky ľahšie čitateľný náter. Tým klesá počet falošne negatívnych výsledkov.
Nadstavbové vyšetrenie vám môže ukázať aj to, či máte vysokorizikový typ HPV, bunky s nádorovým potenciálom a podobne.

Vyšetrenie je vhodné pre každú ženu, ktorá chce mať čo najvyššiu šancu na odhalenie prípadných predrakovinových zmien krčka maternice. Samozrejme, dôležité je aj odporúčanie od gynekológa, ktorý pozná váš zdravotný stav a anamnézu.

Článok bol prvýkrát publikovnaý 9. septembra 2019 a aktualizovaný 16. apríla 2024.

Stiahnite si e-book Prventívna prehliadka u gynekológa

V e-booku sa dozviete viac o preventívnych prehliadkach v gynekologickej ambulancii a možnostiach prevencie rakoviny krčka maternice a prsníkov.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.

Zdroje: msd.sk, union.sk, lpp.sk

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.