1. Podceňovanie rýchlosti v „domácich vodách"
Každodenná cesta do práce, na nákupy či na tréning sú trasy, ktoré už poznáte naspamäť. Možno ste presvedčení, že by ste ich zvládli prejsť poslepiačky. Práve tu však na vás striehne nebezpečenstvo.
Známe cesty totiž priamo nabádajú k zníženiu pozornosti a ostražitosti. A práve vtedy môže prísť náhla zmena, ktorá vás zaskočí – nenápadný výtlk, na cestu vybehne dieťa či zviera alebo v menej prehľadnom úseku vás prekvapí odstavené auto.
Rada na záver: Aj na dôverne známych trasách jazdite vždy maximálne sústredene a plne sa venujte šoférovaniu. Neriskujte, radšej spomaľte. Pár minút navyše nestojí za zbytočnú nehodu.
Môžete platiť za poistenie auta menej?
U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť štvrťročne alebo polročne. Prihodiť si havarijné poistenie a prémiové asistenčné služby.
2. Nedostatočné používanie spätných zrkadiel u
Pamätáte si ešte na autoškolu, keď vám inštruktor neustále zdôrazňoval „pozerajte sa do zrkadiel“? Pri zmene jazdného pruhu alebo odbočovaní by mal byť pohľad do spätných zrkadiel samozrejmosťou. Dôvodom sú tzv. mŕtve uhly, kde sa môžu nachádzať ťažšie spozorovateľní účastníci premávky ako motorkári a cyklisti.
Na dôkladnú kontrolu slepých miest vám však len samotné zrkadlo nestačí. Preto sa nebojte krátko obzrieť cez rameno. Tento zdanlivo banálny pohyb vám zaberie len sekundu, no môže zachrániť život či majetok.
3. Nedbanlivosť pri používaní svetiel
So svitaním a stmievaním sa mení aj viditeľnosť na cestách. Veľa vodičov ale zabúda, že len samotné denné svietenie nepostačuje pri zníženej viditeľnosti, napríklad za šera, hmly či silného dažďa.
Práve vtedy by ste mali prepnúť na stretávacie svetlá. Zvyšujete tým nielen vlastnú viditeľnosť, ale aj šancu, že vás ostatní vodiči spozorujú včas a vyhnete sa kolízii.
4. Preceňovanie vlastných schopností
S rokmi strávenými za volantom rastie aj vodičská sebadôvera. Tá však u niektorých prerastá do nebezpečného presvedčenia, že všetko hravo zvládnu. Takéto podcenenie rizík vedie často k zbytočnému hazardu:
- minimálne bezpečné odstupy;
- predbiehanie v neprehľadných úsekoch;
- telefonovanie;
- hranie sa s mobilom počas jazdy;
- prosba na spolujazdca v štýle „podrž mi volant” alebo „preraď mi”.
Tip: Aj keď máte najazdené tisícky hodín, nikdy neprestávajte byť ostražití. Špičkový vodič sa vyznačuje práve predvídavosťou a obozretnosťou.
5. Ignorovanie technického stavu vozidla
Pod bezpečnou jazdou si možno predstavujete štýl šoférovania. No rovnako dôležitá je aj pravidelná údržba a kontrola auta. Stav pneumatík, bŕzd, svetiel či stieračov ovplyvňuje, ako vaše vozidlo reaguje v kritických situáciách.
Pokiaľ teda už nejaký čas registrujete, že v aute niečo vŕzga, cvaká alebo praská, zájdite do servisu namiesto obľúbeného zvyšovania hlasitosti hudby. Veľmi ľahko sa môže stať, že vás auto zradí na ceste vo chvíli, keď sa to bude najmenej hodiť.
Dôležité upozornenie: Nezabudnite ani na pravidelné STK a emisné kontroly. Jazdou na neschválenom aute riskujete okrem bezpečnosti aj tučnú pokutu.
Jazda za volantom si vyžaduje neustálu pozornosť, obozretnosť a najmä pokoru. Len s nimi budete naozaj pripravení zvládnuť všetky nástrahy, ktoré na vás na cestách čakajú. Aj skúsený vodič je dobrý len dovtedy, kým sa správa ako opatrný nováčik.