Zdieľať

Aká pokuta vám hrozí za neplatnú STK

aka-pokuta-neplatna-STK
Po slovenských cestách denne jazdia autá bez platnej technickej a emisnej kontroly. Pokuta za zábudlivosť či ľahostajnosť je ale poriadne vysoká. Poradíme vám, ako na kontrolu nezabudnúť.
aka-pokuta-neplatna-STK
V článku si prečítate:

Poplatky za neplatnú STK sú na Slovensku horúcou témou. V minulom roku malo dôjsť v tejto oblasti k viacerým zmenám.

Mali sa pozitívne dotknúť každého majiteľa auta, no nakoniec sa nezmenilo nič. Mnoho vodičov preto pri otázke dôležitosti technickej a emisnej kontroly, ako aj prípadných sankcií za ich neplatnosť váha.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Ušetrite 20 % z ceny PZP

Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 20 % z ceny. 
Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online. 

Čo znamená STK

Skratka STK nie je, ako sa často domnievame, označenie pre kontrolu stavu vozidla a emisií. STK je skratka pre stanicu technickej kontroly, čiže miesta, kde sa obe kontroly vykonávajú.

Technická kontrola vozidla

Technická kontrola (TK) je skúšku všetkých technických častí vozidla. Preverí ich funkčnosti pre jeho prevádzku a o povinnosti ju absolvovať rozhoduje zákon.

Emisná kontrola vozidla

Rovnako ako TK stanovuje zákon aj ďalšiu povinnú kontrolu vozidla – emisnú kontrolu (EK). Jej cieľom je preveriť, či auto nevypúšťa do ovzdušia viac škodlivých splodín než je ich povolené množstvo.

Termíny pre absolvovanie TK a EK

Technická a emisná kontrola, podobne ako zákonná poistka na auto, je pre všetky vozidlá využívajúce cestnú premávku povinná zo zákona. To, ako často je potrebné vykonať obe kontroly auta, určuje zákon. Táto doba je rôzna pre prvú a opakujúce sa kontroly.

Osobné autá a veľké motocykle

Pri osobných autách kategórie M1, N1 a veľkých motorkách L3e a L4e platí pravidlo: 4-2-2. Znamená to, že kontrolu od prvej registrácie je vodič povinný vykonať po 4 rokoch a potom v dvojročnom intervale.

Malé motocykle

Malé motorky si vyžadujú kontrolu vo väčšom časovom rozostupe. Kontrole sa porobíte každé štyri roky, a teda v intervale: 4-4-4.

Kontrola platnosti TK a EK

Presný dátum platnosti kontrol si overíte v Osvedčení o emisnej kontrole respektíve v Osvedčení o technickej kontrole. Stačí sa pozrieť na dátum v spodnej časti týchto kartičiek.

Vo všeobecnosti vieme, že za obe skúšky si musíme zaplatiť z vlastného vrecka, no len málokedy máme presné a aktuálne informácie o tom, aká pokuta nám hrozí v prípade, že termín kontroly premeškáme, a to hoci len o jeden deň.

Znižovanie sankcií v omeškaní

V roku 2017 došlo k viacerým legislatívnym zmenám týkajúcich sa technickej a emisnej kontroly. Parlament prijal novelu, podľa ktorej už od mája 2017 malo prísť k zníženiu pokút za omeškanie absolvovania oboch kontrol.

Na základe plánovanej novely z minulého roka sa mali sankcie za prepadnuté kontroly výrazne znížiť, pri zaplatení do 2 týždňov malo postačovať uhradiť len jednu tretinu z aktuálnej výšky pokuty a väčšia časť pokuty mala byť odpustená.

K zmenám však zatiaľ nedošlo. Plány na znižovanie sankcií tak zostali len na papieri. Nové nariadenie upravujúce pokuty by malo nadobudnúť účinnosť až od 1. mája 2018, kedy vstúpi do platnosti úplne nový zákon o prevádzke vozidiel na cestnej premávke.

Pokuty za neplatnú TK a EK

Aj napriek avizovanému znižovaniu pre vodičov stále platí pôvodné nariadenie z 1. januára 2016 o pokutách za omeškanie technickej a emisnej kontroly. Nezáleží pritom, že ste termín prešvihli o deň alebo týždeň, výška sankcie je rovnaká.

Ministerstvo dopravy vám automaticky vyrubí pokutu vo výške 165 eur, a to len za jednu kontrolu.

Keďže vo väčšine prípadov sa technická kontrola vykonáva v rovnaký deň spoločne s tou emisnou, je pravdepodobné, že výška pokuty sa vyšplhá na celkovú sumu až 360 eur.

VEDELI STE, ŽE...

...výšku pokuty môžete znížiť, a to tak, že do 15 dní od vystavenia pokuty uhradíte dve tretiny zo sumy, a teda 220 eur.

Termín platnosti si pamätať nemusíte

Majiteľov vozidiel okrem neprimerane vysokej sumy za omeškanie hnevá najmä fakt, že namiesto toho, aby ich štát na šibeničný termín upozornil, im po dátume už len dodatočne posiela list s vyrubenou pokutou.

Na automatické generovanie sankcií ministerstvo už niekoľko rokov využíva Jednotný informačný systéme v cestnej doprave (JISCD), v ktorom sú zaevidované všetky vozidlá.

Štátny systém však negeneruje len informácie o sankciách. Ak ste majiteľom auta a nechcete prešvihnúť termíny oboch kontrol, existuje jednoduché riešenie. Stačí pár sekúnd a niekoľko klikov na webe.

Bezplatné notifikácie cez SMS a email

Zadarmo sa zaregistrujte v JISCD systéme v sekcii Elektronická kniha vozidla (EKV) a­ ušetrite na prípadných pokutách za neplatnú TK a EK.

Systém vám na základe registrácie pošle pre každú kontrolu až dve notifikácie:

Výhodou je, že tieto upozornenia vám prídu ako SMS aj email. Riešenie však existuje aj pre tých, ktorí z nejakého dôvodu nechcú využívať tento štátny systém, alebo ešte nevlastnia elektronický občiansky preukaz.

Mnohé stanice technickej kontroly ponúkajú svoje vlastné notifikačné upozornenia, ktoré sú väčšinou úplne bezplatné. Postačovať vám bude len evidenčné číslo vozidla a presné termíny platnosti technickej a emisnej kontroly.

Zhrnutie toho najdôležitejšieho

Regina Juhásová

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.