Zdieľať

Čo všetko urobí výtlk na ceste s vaším vozidlom?

Výtlky a jamy na vozovke sú na každodennom poriadku asi pre každého šoféra. Čo môžu narobiť s vaším autom a ako sa na takéto poškodenia pripraviť? Prečítajte si náš článok.

Určite poznáte ten pocit, keď sadnete za volant a začne sa nekonečná prekážková dráha, ktorej cieľom je otestovať vaše reflexy, pozornosť a najmä nervy. Vyhýbanie sa jamám a výtlkom je každodenná záležitosť pravdepodobne pre všetkých vodičov, a to počas celého roka. Aj keď, samozrejme, najhoršie obdobie nás čaká na jar, keď sa roztopí sneh a trošku sa umúdri počasie.

Komu sa ešte nepodarilo vletieť autom do jamy, akoby vyhral milión v lotérii. V tom najlepšom prípade sa nič nestane, niekedy si to odnesie pneumatika, no taký poriadny výtlk vie spôsobiť na vašom aute aj oveľa väčšie škody. Čo presne sa teda môže stať?

 

Poškodené pneumatiky

Najčastejším a najmenej závažným poškodením auta v súvislosti s výtlkmi a jamami na vozovke je poškodenie pneumatík. Pneumatika po blízkom stretnutí s jamou praskne. V tom lepšom prípade dostanete defekt prakticky ihneď, v tom horšom ešte nejaký čas pokračujete a pneumatika definitívne ukončí svoju životnú púť o niekoľko kilometrov neskôr, prípadne aj v nasledujúcich dňoch, keď už ani netušíte, že ste cez nejaký výtlk prešli.

Hneď v druhej línii za pneumatikami sú disky, ktoré sa tiež veľmi často poškodia práve takýmto spôsobom, môže z nich dokonca odletieť vyvažovacie zariadenie, čo znamená, že ďaleko už komfortne nezájdete.

 

Tlmiče sú základ

To, že tlmiče sú tiež jedným z častých poškodení auta po náraze na výtlk, asi nie je žiadnym prekvapením. Nefunkčné tlmiče si za jazdy všimnete hneď, keďže začnete počuť nepríjemné plechové zvuky a logicky, nárazy kolies na vozovku nebudú vôbec tlmené. Dajte si preto určite skontrolovať tlmiče v servise aj pri menšom náraze. Predídete tak poškodeniu pneumatík alebo dokonca aj nehode, lebo pri nefunkčných tlmičoch môžete mať dlhšiu brzdnú dráhu, než ako ste zvyknutí.

 

Do tretice, geometria

Zbiehajúce sa kolesá, zanášanie vozidla do jednej strany, rozhasené riadenie alebo úplne neovládateľné vozidlo…to sú tie najhoršie príznaky so spoločnou diagnózou – poškodená geometria. A tú rozhodne neodporúčame zanedbať. Radšej navštívte čím skôr servis, pretože na mokrej vozovke môže spôsobiť aj veľmi nešťastné situácie.

 

Čo robiť, keď už je neskoro?

V prvom rade nepodceňte situáciu a nechajte svoje auto skontrolovať v servise, keďže môžete mať poškodenú aj nápravu, podvozok, prípadne brzdový systém. Takáto kontrola s prípadnou opravou mnohokrát nevyjde práve najlacnejšie. Ako sa môžete pripraviť?

Najjednoduchším spôsobom je uzatvoriť k svojmu povinnému zmluvnému poisteniu aj pripoistenie proti výtlkom, vďaka ktorému vám v Union poisťovni preplatíme škody na disku, polovicu z ceny novej pneumatiky a náklady na geometriu. 

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.
0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia