Zdieľať

Čo všetko urobí výtlk na ceste s vaším vozidlom?

Výtlky a jamy na vozovke sú na každodennom poriadku asi pre každého šoféra. Čo môžu narobiť s vaším autom a ako sa na takéto poškodenia pripraviť? Prečítajte si náš článok.

Určite poznáte ten pocit, keď sadnete za volant a začne sa nekonečná prekážková dráha, ktorej cieľom je otestovať vaše reflexy, pozornosť a najmä nervy. Vyhýbanie sa jamám a výtlkom je každodenná záležitosť pravdepodobne pre všetkých vodičov, a to počas celého roka. Aj keď, samozrejme, najhoršie obdobie nás čaká na jar, keď sa roztopí sneh a trošku sa umúdri počasie.

Komu sa ešte nepodarilo vletieť autom do jamy, akoby vyhral milión v lotérii. V tom najlepšom prípade sa nič nestane, niekedy si to odnesie pneumatika, no taký poriadny výtlk vie spôsobiť na vašom aute aj oveľa väčšie škody. Čo presne sa teda môže stať?

 

Poškodené pneumatiky

Najčastejším a najmenej závažným poškodením auta v súvislosti s výtlkmi a jamami na vozovke je poškodenie pneumatík. Pneumatika po blízkom stretnutí s jamou praskne. V tom lepšom prípade dostanete defekt prakticky ihneď, v tom horšom ešte nejaký čas pokračujete a pneumatika definitívne ukončí svoju životnú púť o niekoľko kilometrov neskôr, prípadne aj v nasledujúcich dňoch, keď už ani netušíte, že ste cez nejaký výtlk prešli.

Hneď v druhej línii za pneumatikami sú disky, ktoré sa tiež veľmi často poškodia práve takýmto spôsobom, môže z nich dokonca odletieť vyvažovacie zariadenie, čo znamená, že ďaleko už komfortne nezájdete.

 

Tlmiče sú základ

To, že tlmiče sú tiež jedným z častých poškodení auta po náraze na výtlk, asi nie je žiadnym prekvapením. Nefunkčné tlmiče si za jazdy všimnete hneď, keďže začnete počuť nepríjemné plechové zvuky a logicky, nárazy kolies na vozovku nebudú vôbec tlmené. Dajte si preto určite skontrolovať tlmiče v servise aj pri menšom náraze. Predídete tak poškodeniu pneumatík alebo dokonca aj nehode, lebo pri nefunkčných tlmičoch môžete mať dlhšiu brzdnú dráhu, než ako ste zvyknutí.

 

Do tretice, geometria

Zbiehajúce sa kolesá, zanášanie vozidla do jednej strany, rozhasené riadenie alebo úplne neovládateľné vozidlo…to sú tie najhoršie príznaky so spoločnou diagnózou – poškodená geometria. A tú rozhodne neodporúčame zanedbať. Radšej navštívte čím skôr servis, pretože na mokrej vozovke môže spôsobiť aj veľmi nešťastné situácie.

 

Čo robiť, keď už je neskoro?

V prvom rade nepodceňte situáciu a nechajte svoje auto skontrolovať v servise, keďže môžete mať poškodenú aj nápravu, podvozok, prípadne brzdový systém. Takáto kontrola s prípadnou opravou mnohokrát nevyjde práve najlacnejšie. Ako sa môžete pripraviť?

Najjednoduchším spôsobom je uzatvoriť k svojmu povinnému zmluvnému poisteniu aj pripoistenie proti výtlkom, vďaka ktorému vám v Union poisťovni preplatíme škody na disku, polovicu z ceny novej pneumatiky a náklady na geometriu. 

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.