Zdieľať

Tipy, ktoré vám pripomenú, ako jazdiť v zime

jazdenie v zime
Pre deti azda neexistuje väčšia radosť, ako keď napadne prvý sneh a začne mrznúť. Zatiaľ čo sa najmenší tešia, niektorým šoférom sa objavia vrásky na čele, pretože šoférovanie na zľadovatených a preplnených slovenských cestách, s vystresovanými šoférmi, nie je vždy zábava.
jazdenie v zime
V článku si prečítate:

Aj jazda počas chladných mesiacov roka môže mať svoje čaro v prípade, že viete, ako jazdiť v zime, máte spoľahlivé poistenie auta a vaše vozidlo je na zimné cesty vhodne vybavené.

Tipy, ako jazdiť v zime bezpečne a komfortne

Je pravda, že kvalitné zimné pneumatiky s dostatočne hlbokým dezénom sú pre bezpečnú jazdu kľúčové.  No bezpečnosť a pohodlie pri jazde pomôžu zvýšiť aj nasledovné odporúčania. Čo je dôležité?

Nepodceňujte včasné prezutie zimných pneumatík

Povinnosť mať na vozidle zimné pneumatiky sa odvíja najmä od poveternostných podmienok. V prípade, že je na ceste súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námraza, zimné pneumatiky s primeraným dezénom sú nevyhnutné.

Hlavný dôvod je ten, že zimné pneumatiky majú iné jazdné vlastnosti. Ak budete na letných gumách jazdiť v zime, zvyšuje sa riziko dopravnej nehody najmä kvôli predĺženej brzdnej dráhe.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Skontrolujte si poistenie auta

Čas neuveriteľne letí a človeku sa ľahko stane, že prešvihne čas uzatvorenia PZP. Povinné zmluvné poistenie je zákonom stanovené a pokrýva škody na majetku a zdraví, ktoré v prípade nehody spôsobíte inému účastníkovi cestnej premávky.

PZP možno kombinovať s doplnkovým poistením. To padne vhod v situáciách, ako je stret so zverou či úraz vodiča. V prípade nehody alebo poruchy auta, sú na nezaplatenie asistenčné služby takisto patriace pod doplnkové pripoistenie.

K PZP si môžete v určitých prípadoch uzatvoriť havarijné poistenie. Ak máte havarijnú poistku, poisťovňa vám preplatí náklady za opravu nabúraného auta, škody spôsobené stretom so zverou, vandalizmom alebo poškodením káblov hlodovcami.

Predvídajte, spomaľte a udržiavajte si odstup

Mokrá alebo zľadovatená vozovka, sneženie, dážď či hustá hmla k chladnejším mesiacom roka neodmysliteľne patria. Tomu treba prispôsobiť aj spôsob jazdy.

Ako jazdiť v zime? Ak si radi dupnete na plyn, v zime sa vám rozhodne oplatí spomaliť a prispôsobiť jazdu poveternostným podmienkam.

Dôležité je počítať s tým, že na mokrej vozovke je brzdná dráha až dvakrát dlhšia, na zasneženej až päťkrát dlhšia ako na suchej ceste.

Dostatočný odstup od auta pred vami vás ochráni od nárazu v prípade, že prudko zabrzdí, alebo spomalí. Predvídať je nevyhnutné.

Brzdite správne

To, že v zime treba brzdiť zľahka, vedia aj šoféri začiatočníci. Neplatí to pre krízové brzdenie, kde je, naopak, potrebné šliapnuť na pedál rýchlo a razantne.

Lenže jazda v zime bude ešte bezpečnejšia, keď sa budete riadiť aj niekoľkými ďalšími pravidlami. V zime sa odporúča brzdiť s vyrovnanými kolesami a pri jazde z kopca brzdiť motorom.

Vyskúšajte si vlastnosti vozovky v praxi

Predpoveď počasia vás môže upozorniť na poľadovicu. Zrakom dokážete zhodnotiť, v akom stave je vozovka. No niet nad to vyskúšať si pridať plyn a zabrzdiť na zasneženej či zľadovatenej vozovke v praxi. Samozrejme, v čase, keď nie sú vo vašej blízkosti iné vozidlá. To vám veľa napovie o vlastnostiach vozovky v zime a ľahšie jej prispôsobíte štýl jazdy.

Trénujte

Tréning robí majstra. Ak nemáte istotu a patríte medzi začiatočníkov, natrénujte si jazdu na zimných cestách prostredníctvom kondičných jázd v autoškole. Skúsenejší šoféri si môžu dodať sebavedomie tréningom na opustenom zasneženom parkovisku.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.