Zdieľať

Prehľad pneumatík: letné, zimné, celoročné

sezónna výmena pneumatík
Oplatí sa vymieňať pneumatiky na aute podľa sezóny, alebo sú výhodnejšie celoročné?
sezónna výmena pneumatík

Ako sa orientovať v typoch pneumatík?

Zimné pneumatiky majú zvyčajne zvýšenú priľnavosť a zvyknú sa opotrebovať oveľa rýchlejšie. Letné zimu nezvládajú, no v teplom a suchom počasí dosahujú uspokojivé výsledky. No otázka je, či sa oplatí pneumatiky na auto striedať, alebo stačí mať jedny po celý rok.
Logika nám hovorí, že omnoho jednoduchšie a aj praktické, je mať jedny celoročné pneumatiky. No je to to najlepšie rozhodnutie aj z hľadiska bezpečnosti? Guma pneumatík je pružná, aby bezpečne priľnula k vozovke.
Zimná pneumatika je konštruovaná tak, že s poklesom teplôt pod 6 stupňov celzia získava priľnavosť a na vozovke sa automobil nešmýka. Opakom je letná a celoročná pneumatika. Tie priľnavosť naopak strácajú a jazda môže byť nebezpečná. V lete je situácia opačná. Zimné pneumatiky sa neúmerne opotrebúvajú, lebo guma v dezéne mäkne a letné a celoročné gumy idú výborne a dosahujú skvelý výkon.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Ušetrite 30 % z ceny PZP

Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 30 % z ceny. 
Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online. 

Zimné vs. celoročné

Celoročné pneumatiky sú zjednodušene povedané, letné pneumatiky s pridaním niekoľkých menších dezénov.  Nedosahujú požadovaný výkon v zimných mesiacoch a nemôžu mať vysokú priľnavosť, lebo sa musí počítať aj s letom. V skutočnosti nie sú pre silné mrazy a vysoké snehové nádielky stavané. Ich koncept vyhovuje skôr príležitostnému snehu ako dlhým zimným mesiacom.
Tak ako v mnohých iných oblastiach, aj v prípade pneumatík nie je všetko čierno- biele. Nedá sa mať stopercentný výkon na cestách a aj luxus v podobe auta, čo netreba prezúvať. Tou správnou otázkou teda je, či sme ochotní prijať kompromisy.
Najmä v otázke výkonu, ak sa jedná o celoročné pneumatiky, a aj kompromis z hľadiska bezpečnosti. Je pochopiteľné, že odpoveď na otázku bude u každého iná.
Faktom je, že celoročné pneumatiky sú pohodlným riešením. Je to lacnejšie a jednoduchšie ako auto dvakrát ročne prezúvať. Ideálne by bolo, ak by teploty u nás neklesali v zime pod 6 stupňov celzia. Vtedy by bol výber jasný. 

Nezabudnite na poistenie

Nech už bude váš výber akýkoľvek, nezabudnite si spolu s novými pneumatikami zabezpečiť aj kvalitné pzp. Ani to najlepšie auto s najbezpečnejšou výbavou vám nezaručí, že sa vyhnete každej nehode. Preto ani havarijné poistenie nie je iba bonus a na cestách predstavuje istotu a bezpečie.


Zdroje:

https://www.tires-easy.com/blog/winter-tires-vs-all-season-tires/https://driving.ca/auto-news/news/whats-the-difference-between-all-weather-and-all-season-tires

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Martina Harsanyiova

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia