Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Prehľad pneumatík: letné, zimné, celoročné

sezónna výmena pneumatík
Oplatí sa vymieňať pneumatiky na aute podľa sezóny, alebo sú výhodnejšie celoročné?
sezónna výmena pneumatík

Ako sa orientovať v typoch pneumatík?

Zimné pneumatiky majú zvyčajne zvýšenú priľnavosť a zvyknú sa opotrebovať oveľa rýchlejšie. Letné zimu nezvládajú, no v teplom a suchom počasí dosahujú uspokojivé výsledky. No otázka je, či sa oplatí pneumatiky na auto striedať, alebo stačí mať jedny po celý rok.
Logika nám hovorí, že omnoho jednoduchšie a aj praktické, je mať jedny celoročné pneumatiky. No je to to najlepšie rozhodnutie aj z hľadiska bezpečnosti? Guma pneumatík je pružná, aby bezpečne priľnula k vozovke.
Zimná pneumatika je konštruovaná tak, že s poklesom teplôt pod 6 stupňov celzia získava priľnavosť a na vozovke sa automobil nešmýka. Opakom je letná a celoročná pneumatika. Tie priľnavosť naopak strácajú a jazda môže byť nebezpečná. V lete je situácia opačná. Zimné pneumatiky sa neúmerne opotrebúvajú, lebo guma v dezéne mäkne a letné a celoročné gumy idú výborne a dosahujú skvelý výkon.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Ušetrite 20 % z ceny PZP

Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 20 % z ceny. 
Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online. 

Zimné vs. celoročné

Celoročné pneumatiky sú zjednodušene povedané, letné pneumatiky s pridaním niekoľkých menších dezénov.  Nedosahujú požadovaný výkon v zimných mesiacoch a nemôžu mať vysokú priľnavosť, lebo sa musí počítať aj s letom. V skutočnosti nie sú pre silné mrazy a vysoké snehové nádielky stavané. Ich koncept vyhovuje skôr príležitostnému snehu ako dlhým zimným mesiacom.
Tak ako v mnohých iných oblastiach, aj v prípade pneumatík nie je všetko čierno- biele. Nedá sa mať stopercentný výkon na cestách a aj luxus v podobe auta, čo netreba prezúvať. Tou správnou otázkou teda je, či sme ochotní prijať kompromisy.
Najmä v otázke výkonu, ak sa jedná o celoročné pneumatiky, a aj kompromis z hľadiska bezpečnosti. Je pochopiteľné, že odpoveď na otázku bude u každého iná.
Faktom je, že celoročné pneumatiky sú pohodlným riešením. Je to lacnejšie a jednoduchšie ako auto dvakrát ročne prezúvať. Ideálne by bolo, ak by teploty u nás neklesali v zime pod 6 stupňov celzia. Vtedy by bol výber jasný. 

Nezabudnite na poistenie

Nech už bude váš výber akýkoľvek, nezabudnite si spolu s novými pneumatikami zabezpečiť aj kvalitné pzp. Ani to najlepšie auto s najbezpečnejšou výbavou vám nezaručí, že sa vyhnete každej nehode. Preto ani havarijné poistenie nie je iba bonus a na cestách predstavuje istotu a bezpečie.


Zdroje:

https://www.tires-easy.com/blog/winter-tires-vs-all-season-tires/https://driving.ca/auto-news/news/whats-the-difference-between-all-weather-and-all-season-tires

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.