Zdieľať

Prichádza jar – kedy prezuť zimné pneumatiky na letné?

Počet dopravných nehôd na cestách, bohužiaľ, neubúda. Preto by malo byť našou povinnosťou robiť všetko pre to, aby sme jazdili bezpečne a aby naše autá boli v stave, keď nebudú nikoho zbytočne ohrozovať. K tomu patrí aj prezutie zimných pneumatík za letné. A my vám poradíme, ako to správne načasovať.

Veríme, že patríte do tej skupiny zodpovedných šoférov, ktorí sa na jar netešia len z krajšieho počasia, ale riešia aj výmenu zimných pneumatík za letné. Pretože aj táto zdanlivá maličkosť prispieva k väčšej bezpečnosti vás a ostatných šoférov. Kedy je však ten správny čas na ich prezutie? A čo by sa stalo, keby sme na aute nechali celý rok zimné pneumatiky?

 

Aký je rozdiel medzi zimnými a letnými pneumatikami

Základným poznávacím znamením v prípade pneumatík je ich dezén. Zimné pneumatiky ho majú viac štruktúrovaný a je navrhnutý tak, aby zvládol náročnú jazdu na snehu či na ľade. Každá pneumatika je vyrobená z určitej zmesi. Materiál použitý na výrobu zimných pneumatík nie je určený do vysokých teplôt. Na rozpálenej vozovke môžu byť zimné pneumatiky dokonca nebezpečné. Teplota totiž mení tlak, priľnavosť k vozovke, a tým pádom stabilitu a ovládanie auta.

Naopak, letné pneumatiky sú vyrobené z odlišných zmesí a s odlišným vzorom. Dokážu vám znížiť spotrebu paliva, zvýšiť komfort pri jazde, sú menej hlučné a pri vyšších teplotách sú oveľa bezpečnejšie.

 

Kedy teda prezúvať

Základné pravidlo výmeny pneumatík je, že ak priemerná denná teplota stúpne nad 7 °C a udrží sa tak minimálne tri dni, môžete jazdiť na letných gumách. Ak sa však denná teplota ešte stále drží pod touto hranicou, radšej si zimné pneumatiky na aute nechajte.

Zbytočne však prezúvanie zimných pneumatík na letné neuponáhľajte. Prechod zimy do jari je vždy trochu kostrbatý. Nie je rozumné hneď po prvých teplejších dňoch vymeniť zimnú obuv auta za letnú. Počasie sa môže ešte niekoľkokrát zmeniť a vám to môže spôsobiť zbytočné problémy na cestách. Radšej si počkajte o pár dní dlhšie, aby ste si boli istí, že jar je skutočne tu a už nikam neodíde.

 

Kedy radšej kúpiť nové pneumatiky

Tieto jarné prekvapenia nikto nemá rád, ale občas sa im nevyhneme. Preto si po zime skontrolujte, akú hĺbku dezénu majú vaše letné pneumatiky. Ak nameriate pod 1,6 mm, je načase zaobstarať si nové pneumatiky. Hĺbku dezénu rozpoznáte podľa malých vyvýšených plôch na pneumatike, tzv. indikátorov.

Pravidelná kontrola sa vám oplatí – opotrebované pneumatiky vám totiž nezaručia dostatočnú bezpečnosť a ich používanie je navyše v rozpore so zákonom. Brzdná dráha sa pri malej hĺbke dezénu výrazne predlžuje a v prípade dopravnej nehody riskujete nielen poriadnu pokutu, ale aj ďalšie právne následky.

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Tieto články by ťa mohli zaujímať

Tieto články
by ťa mohli zaujímať

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia