Zdieľať

Prichádza jar – kedy prezuť zimné pneumatiky na letné?

Počet dopravných nehôd na cestách, bohužiaľ, neubúda. Preto by malo byť našou povinnosťou robiť všetko pre to, aby sme jazdili bezpečne a aby naše autá boli v stave, keď nebudú nikoho zbytočne ohrozovať. K tomu patrí aj prezutie zimných pneumatík za letné. A my vám poradíme, ako to správne načasovať.

Veríme, že patríte do tej skupiny zodpovedných šoférov, ktorí sa na jar netešia len z krajšieho počasia, ale riešia aj výmenu zimných pneumatík za letné. Pretože aj táto zdanlivá maličkosť prispieva k väčšej bezpečnosti vás a ostatných šoférov. Kedy je však ten správny čas na ich prezutie? A čo by sa stalo, keby sme na aute nechali celý rok zimné pneumatiky?

 

Aký je rozdiel medzi zimnými a letnými pneumatikami

Základným poznávacím znamením v prípade pneumatík je ich dezén. Zimné pneumatiky ho majú viac štruktúrovaný a je navrhnutý tak, aby zvládol náročnú jazdu na snehu či na ľade. Každá pneumatika je vyrobená z určitej zmesi. Materiál použitý na výrobu zimných pneumatík nie je určený do vysokých teplôt. Na rozpálenej vozovke môžu byť zimné pneumatiky dokonca nebezpečné. Teplota totiž mení tlak, priľnavosť k vozovke, a tým pádom stabilitu a ovládanie auta.

Naopak, letné pneumatiky sú vyrobené z odlišných zmesí a s odlišným vzorom. Dokážu vám znížiť spotrebu paliva, zvýšiť komfort pri jazde, sú menej hlučné a pri vyšších teplotách sú oveľa bezpečnejšie.

 

Kedy teda prezúvať

Základné pravidlo výmeny pneumatík je, že ak priemerná denná teplota stúpne nad 7 °C a udrží sa tak minimálne tri dni, môžete jazdiť na letných gumách. Ak sa však denná teplota ešte stále drží pod touto hranicou, radšej si zimné pneumatiky na aute nechajte.

Zbytočne však prezúvanie zimných pneumatík na letné neuponáhľajte. Prechod zimy do jari je vždy trochu kostrbatý. Nie je rozumné hneď po prvých teplejších dňoch vymeniť zimnú obuv auta za letnú. Počasie sa môže ešte niekoľkokrát zmeniť a vám to môže spôsobiť zbytočné problémy na cestách. Radšej si počkajte o pár dní dlhšie, aby ste si boli istí, že jar je skutočne tu a už nikam neodíde.

 

Kedy radšej kúpiť nové pneumatiky

Tieto jarné prekvapenia nikto nemá rád, ale občas sa im nevyhneme. Preto si po zime skontrolujte, akú hĺbku dezénu majú vaše letné pneumatiky. Ak nameriate pod 1,6 mm, je načase zaobstarať si nové pneumatiky. Hĺbku dezénu rozpoznáte podľa malých vyvýšených plôch na pneumatike, tzv. indikátorov.

Pravidelná kontrola sa vám oplatí – opotrebované pneumatiky vám totiž nezaručia dostatočnú bezpečnosť a ich používanie je navyše v rozpore so zákonom. Brzdná dráha sa pri malej hĺbke dezénu výrazne predlžuje a v prípade dopravnej nehody riskujete nielen poriadnu pokutu, ale aj ďalšie právne následky.

Union Poisťovňa

Pomohla ti táto odpoveď?