Atoms/icons/24/grey/info-24

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Alergénová imunoterapia. Ako pomáha desenzibilizácia v liečbe alergií u detí?

alergénová imunoterapia
Alergénová imunoterapia je moderný postup, ktorého cieľom je naučiť telo nereagovať na rôzne alergény. Cieľom je teda zvrátiť takzvanú senzibilitu – desenzibilizovať. Funguje tak, že počas dlhšieho obdobia, zvyčajne niekoľkých rokov, sa do tela pacienta pravidelne zavádzajú malé dávky alergénu. Telo si naň postupne zvykne a nebude naň reagovať ako na hrozbu prudkou imunoalergickou reakciou.
alergénová imunoterapia
V článku si prečítate:

Čo je alergénová imunoterapia?

Alergénová imunoterapia je spôsob, ako zmeniť reagovanie tela pacienta na alergény. Na rozdiel od iných „liekov na alergiu“ sa tento spôsob liečby nezameriava len na odstránenie symptómov, ale lieči priamo podstatu alergie.

Týka sa predovšetkým alergénov, ktoré nie je možné úplne odstrániť z prostredia, ako sú roztoče alebo pele. To je veľmi dôležité najmä u detí, pretože sa vďaka tejto liečbe môžu zbaviť celoživotného problému alebo ho aspoň zmierniť.

V konečnom dôsledku – po rokoch liečby – alergénová imunoterapia zabráni alergii (nejde o zabránenie per se) – navodí toleranciu voči alergénu a telo v jeho prítomnosti prestane reagovať alergickou reakciou.

Čo je to alergická reakcia? Je to porucha imunitného systému, keď reaguje na niečo, čo je zvyčajne (pre väčšinu ľudí) neškodné.

Látky, ktoré ho neohrozujú, sa má naučiť tolerovať – nereagovať na ne. Táto schopnosť nereagovať však môže byť z rôznych príčin narušená. Častý je rodinný výskyt, čiže ak má dieťa rodiča alebo súrodenca s alergiou, je väčšia šanca, že sa u neho môže alergia objaviť.

Alergia prebieha v dvoch krokoch. V prvom kroku – keď sa telo rozhodne, že daná látka z prostredia je nebezpečná, dôjde k tzv. senzibilizácii. Bunky imunitného systému, ktoré sa nachádzajú najmä v miestach bariéry s vonkajším prostredím (najmä koža a sliznice dýchacích ciest a tráviacej sústavy), si zapíšu tento alergén na „čiernu listinu“. Vtedy ešte nejde o alergickú reakciu. Ak by sa takéto dieťa s tým istým alergénom už nikdy nestretlo, k žiadnej alergii nedôjde.

Ak sa však senzibilizovaný pacient stretne so svojím alergénom, prebehne alergická reakcia, ktorá sa môže obmedziť na miesto vstupu alergénu alebo sa postupne spustí v celom tele (anafylaxia).

Alergénová imunoterapia je podávanie postupne sa zvyšujúcich dávok alergénu pod odbornou kontrolou. Imunitný systém si naň zvyká a postupne vypne prudkú reakciu. Tomuto procesu hovoríme desenzibilizácia, pretože jeho úlohou je odstránenie senzitivity na alergén (navodenie tolerancie).

Doplatky za lieky pre deti vám vrátime bez obmedzenia

Doplatky za lieky a dietetické potraviny pre vaše deti do 18 rokov vám vrátime v neobmedzenej výške. 

Ako prebieha alergénová imunoterapia?

Alergénová imunoterapia existuje vo viacerých formách. Lekár vám odporučí tú najvhodnejšiu pre vás, respektíve pre vaše dieťa. Zvyčajne sa podáva injekciami pod kožu alebo vo forme tabliet či kvapiek pod jazyk.

Injekčná liečba znamená podávanie veľmi malej dávky alergénu ihlou, spočiatku zvyčajne raz týždenne. Neskôr sa časový rozostup injekcií zvyšuje, až kým nedosiahnete udržiavaciu dávku, čo môže znamenať jednu injekciu mesačne počas niekoľkých rokov.

Tabletky, kvapky pod jazyk tiež obsahujú alergén. Necháte ich pod jazykom chvíľu pôsobiť a potom prehltnete. Výhodou tohto typu imunoterapie je domáca liečba, pre deti je táto forma znesiteľnejšia a má nízke riziko vedľajších účinkov.

Na druhej strane je to drahší typ alergénovej imunoterapie a pri niektorých druhoch alergií nie je taký účinný ako injekcie. Väčšiu časť nákladov na alergénovú imunoterapiu hradí zdravotná poisťovňa.

Liečbu predpisuje a riadi lekársky personál so špecializáciou na imunoalergiológiu na základe anamnézy a vyšetrení zameraných na zistenie alergénu a intenzity alergickej reakcie.

Pri podozrení na alergiu vás do imunoalergiologickej ambulancie odporúča lekár či lekárka so všeobecným, eventuálne pediatrickým zameraním.

 

Kedy príde zlepšenie stavu?

U detí i dospelých sa príznaky alergií začnú zmierňovať približne po 4 až 5 mesiacoch liečby. Počas tohto obdobia stále pokračujú v pravidelnej imunoterapii. Na to, aby sa alergia nevrátila, sa odporúča liečba dlhá zhruba 3 až 5 rokov, podľa typu a intenzity alergie.

Liečba je pre rodičov a dieťa časovo náročná, keďže treba opakovane dochádzať
počas dlhšieho obdobia, avšak benefity sú značné. Okrem zmiernenia či úplného vymiznutia príznakov je to zároveň prevencia neskoršieho rozvoja bronchiálnej astmy, eventuálne iných závažnejších foriem alergie.

Aké alergie možno liečiť alergénovou imunoterapiou?

Alergénová imunoterapia sa používa na liečbu týchto druhov alergií a alergických reakcií: 

Napriek tomu, že existujú a prebiehajú štúdie a testy na liečbu potravinových alergií alergénovou imunoterapiou, zatiaľ sa týmto spôsobom neliečia. Alergénovú imunoterapiu je možné začať len vtedy, ak má pacient identifikovaný alergén spôsobujúci ťažkosti.

Alergénovou imunoterapiou sa nemôžu liečiť pacienti so závažnými poruchami imunity, s malígnym ochorením, závažnými poruchami srdcovo-cievneho systému, pacienti užívajúci beta-blokátory, pacienti s poruchami psychiky a pacienti s ťažkou astmou so zníženými pľúcnymi funkciami.

Vzhľadom na potrebu dodržiavania liečebného režimu pre účinnosť liečby – nemá zmysel začínať u zjavne nespolupracujúcich pacientov. V tehotenstve sa môže pokračovať s liečbou, nikdy sa však nezačína nová liečba.

Úspešnosť liečby

Tento na pohľad moderný spôsob liečby alergických reakcií sa v skutočnosti používa už viac ako 100 rokov – samozrejme, mení sa spôsob podávania alergénu, vyhodnocovanie účinnosti a podobne.

Najnovším druhom alergénovej imunoterapie je spomínaná podjazyková (sublingválna) imunoterapia, ktorá je omnoho účinnejšia a za ostatných 10 rokov sa dostáva do popredia.

Pokiaľ ide o efektivitu liečby, výskumy potvrdzujú, že alergénová imunoterapia môže znížiť pravdepodobnosť závažnej reakcie na bodavý hmyz z približne zo 6 z 10 na menej ako 1 z 10 pacientov.

Táto imunoterapia zmierni príznaky takmer u každého pacienta so sennou nádchou, a tým výrazne zlepšuje kvalitu života.

Alergénová imunoterapia má trvalé výhody. Navodzuje toleranciu a tým ústup príznakov sennej nádchy i alergickej astmy. U detí so sennou nádchou môže zabrániť neskoršiemu rozvoju astmy.

Riziká alergénovej imunoterapie

Tak ako každá liečba, aj alergénová imunoterapia môže mať nežiaduce účinky. Pri injekčnej je to najmä začervenanie, bolestivosť a opuch v mieste vpichu. Tieto prejavy sú bežné a sú spôsobené zvýšeným prekrvením miesta pri rozpoznaní cudzorodej látky bielymi krvinkami.

Najzávažnejším vedľajším účinkom je alergická reakcia (anafylaxia), ktorá sa častejšie vyskytuje u injekčnej formy. Je zriedkavá, avšak závažná. Práve preto injekčná liečba prebieha len v ambulancii, ktorá je vybavená na riešenie tejto komplikácie.

Po podaní injekcie s alergénom pacient ostáva 30 minút v lekárskej čakárni a v deň podania sa má vyhýbať fyzickej námahe. Riziko výskytu vedľajších účinkov znižuje užitie antihistaminík.

Pri podjazykovej alergénovej imunoterapii môžete pociťovať malý opuch alebo svrbenie v ústach, u niekoho sa vyskytne hnačka. Závažné vedľajšie účinky sú zriedkavé, a preto je možné túto liečbu užívať aj v domácom prostredí – samozrejme, vždy podľa lekárskych odporúčaní.

Deti by mali užívať liečbu len pod dohľadom rodiča – nenechávajte ich aplikovať si alergén samotné, respektíve vo vašej neprítomnosti. Myslite na to, že je to liek a ten musí byť uložený mimo dosahu detí.

Ak nastane situácia, že sa vám proces liečby nepozdáva alebo dieťa má nezvyčajné príznaky, čo najskôr jeho stav konzultujte s odborníkom či odborníčkou.

Stiahnite si e-book Preventívna prehliadka detí u pediatra a stomatológa

V e-booku sa dozviete množstvo užitočných informácií o preventívnych prehliadkach v pediatrickej a stomatologickej ambulancii.

Autorka: Bc. Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Elena Lopes Rua, pediatrička zaradená v špecializácii pediatria, so skúsenosťami z predchádzajúcich pracovísk zo všeobecnej internej a infekčnej pediatrie, pôsobiaca v pediatrickej ambulancii v poliklinike MEDANTE.

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, healthdirect.gov.au, llergylondon.com 

Martina Harsanyiova

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.