V lete deti najčastejšie potrebovali lieky na alergie a antibiotiká

doplatky za lieky pre deti
Podľa našej analýzy najpredpisovanejším liekom s doplatkom za tretí štvrťrok 2022 dominovali nosové liečivá, lieky na alergiu a antibiotiká.
doplatky za lieky pre deti

Deti aj počas leta najviac trápili ochorenia nosohltana a rôzne alergie. Ukázala to analýza doplatkov za lieky pre deti do 18 rokov, ktoré sme priebežne preplácali rodičom v priebehu tretieho štvrťroka 2022.

V rebríčku najpredpisovanejších liekov s doplatkom dominovali nosové liečivá, lieky na alergiu a antibiotiká.

Rebríčku najčastejšie preplácaných liekov dominovalo v posledných troch mesiacoch lokálne antibiotikum do nosa Pamycon. Nasledovali lieky Aerius proti alergii a Staloral sirup na miernu alebo stredne závažnú astmu a na liečbu prejavov sezónnej alebo celoročnej alergie, ako je kýchanie, nádcha alebo svrbenie v nose, upchatie nosovej sliznice, svrbenie a slzenie očí.

Trojica najviac užívaných liekov s doplatkom – Pamycon, Aerius proti alergii a Staloral sirup – zostala identická ako v  druhom štvrťroku 2022.

V lete trpí ochoreniami a alergiami viac detí

Doplatky za lieky pre deti do 18 rokov preplácame v neobmedzenej výške. V  druhom štvrťroku sme vrátili doplatky za lieky pre 3 540 detí v celkovej výške 58 216,31 eur.

Za tretí kvartál sa bude suma vrátaných doplatkov za lieky pre deti do 18 rokov pohybovať okolo 50 300 eur.

„V porovnaní s jarnými mesiacmi je v lete medzi deťmi vždy viac prípadov sezónnych ochorení, avšak s menšou spotrebou liekov. Dokazuje to nižšia suma doplatkov ako v druhom štvrťroku, avšak vyšší počet detí, na ktoré sme rodičom preplatili doplatky. Suma doplatkov na jedno dieťa sa priemerne pohybuje v rozsahu 13 až 18 eur za štvrťrok,“ hovorí revízna lekárka Union zdravotnej poisťovne Ingrid Dúbravová.

Priemerný doplatok za tretí štvrťrok 2022 dosiahol 16,44 eura, v treťom štvrťroku bude suma na jedno dieťa pravdepodobne nižšia.

Doplatky za lieky najviac čerpajú rodičia detí do jedného roka

Vrátenie doplatkov sa vzťahuje okrem liekov aj na dietetické potraviny, ktoré predpíše lekár. Sú uvedené v aktuálnom kategorizačnom zozname a pacient či pacientka za ne musí doplácať. Rodič, alebo zákonný zástupca dieťaťa môže požiadať o preplatenie doplatkov jednoducho – prostredníctvom online pobočky.

Z našej štatistiky  vyplýva, že najviac využili možnosť nechať si preplatiť doplatky za lieky a dietetické potraviny rodičia bábätiek do jedného roka.

Preplatili sme im umelé mlieka rôznych značiek, nasledovali antibiotické sirupy a maste na kožné problémy.

Medzi najčastejšie preplácané dietetické potraviny patrí bezgluténový (bezlepkový) chlieb, bezlepkové sladké žemle a bezlepkové praclíky.

Druhou najväčšou skupinou, ktorá využíva tento benefit, sú deti vo veku 7 až 8 rokov. Oproti iným vekovým skupinám si rodičia týchto detí nechali preplatiť doplatky až dvojnásobne často.

„Mladým rodinám sa snažíme pomáhať už od momentu, kedy ich dieťa príde na svet – máme napríklad benefity špeciálne pre bábätká od zapožičania monitoru dychu Nanny až po príspevky na kurz plávania či nákup rôznych potrieb. Nezabúdame ani na staršie deti, či už ide o doplatky za lieky alebo príspevok na zuby alebo okuliarový rám,“ hovorí Elena Májeková, riaditeľka sekcie zdravotného poistenia.

Ako doplnila, našim poistenkám a poistencom pravidelne prinášame množstvo benefitov, ktoré im vykompenzujú finančné výdavky vynaložené na zdravotnú starostlivosť.