Zdieľať

7 tipov na sólo výlety pre dobrodružné duše

Zvádza vás volanie diaľav, nové miesta a spoznávanie nových ľudí? Túžite vyraziť na sólo trip, no váhate kam? Pripravili sme pre vás tipy na miesta, ktoré sa oplatí navštíviť, ak si radi užívate cestovanie osamote. Zbaľte si ruksak a vyrazte, na týchto miestach si to užijete.

Pri sólo cestovaní je to len o vás a ceste pred vami. Všetko máte vo vlastných rukách. Môžete si privstať a kochať sa východom slnka, alebo leňošiť do večera v posteli a relaxovať. Je len na vás, či pretancujete celú noc alebo zájdete dvakrát na tú istú výstavu. Prečítajte si niekoľko tipov na miesta, ktoré vám pri sólo cestovaní prinesú nezabudnuteľný zážitok a novú skúsenosť. Stačí si vybrať a vyraziť.

Bangkok

Prebuďte v sebe dobrodruha, odhoďte všetky predsudky a objavujte jeho chute, vône a kultúru, pretože práve v tom spočíva pestrosť a čaro Bangkoku.

Pre skutočných dobrodruhov odporúčame prepravu po Bangkoku pomocou ťuk-ťukov a návštevu Chinatownu. V Chinatowne nájdete všetko: chrámy, exotické korenia, oblečenie, lahodný a lacný streetfood – skrátka čokoľvek, na čo si len pomyslíte.

Navštívte nádherné budhistické chrámy či iné pamätihodnosti, v Bangkoku si prídu na svoje aj milovníci architektúry. Na vlastné oči môžete zažiť zápas thajského boxu, zrelaxujete sa v jednom zo zelených mestských parkov.

Návšteva legendárnych miestnych trhov s thajskými dobrotami vás veľmi rýchlo presvedčí o tom, že thajské jedlo je oveľa pestrejšie, než ste čakali. Skúšajte, ochutnávajte a nechajte si poradiť miestnymi. Nie je nad pravú lokálnu skúsenosť.  Či chcete, či nie, Bangkok vás jednoducho dostane.

Lisabon

Portugalsko a jeho pôsobivé hlavné mesto Lisabon, sa vyznačujú bohatou históriou, ktorá bola plná dobrodružných zvratov. Návšteva tohto miesta a kontakt s domácimi vám pripomenie, že Portugalci sa líšia od príliš temperamentných susedov. Svieži vánok z Atlantiku vás príjemne osvieži cestou na kopec. Lisabon sa rozprestiera v členitom teréne, stačí sa vybrať smerom do kopca, odmenou vám budú nádherné výhľady na mesto.

Či už sa rozhodnete stratiť v romantických uličkách historickej Alfamy, zapadnúť v jednom z mnohých miestnych bistier, či vychutnať si pohár dobrého vína pri počúvaní nostalgických balád Fado umelcov, Lisabon vás omámi. Svojím výnimočným nábojom, množstvom histórie a vynikajúceho jedla je táto destinácia ako stvorená na sólo výlet pre všetkých, ktorí si život vedia vychutnávať všetkými zmyslami.

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Maroko

Keď sa povie Maroko, mnohým napadne v prvom rade more a plážové letoviská. Toto miesto má však oveľa väčší potenciál. Na území jednej krajiny sa nachádzajú majestátne hory, púštna oblasť Sahary a zároveň bohaté kultúrne a historické dedičstvo. Zažiť tradičné miestne trhy je skutočným zážitkom pre všetky zmysly.

Nájdete tu všetko, čo túto čarovnú krajinu charakterizuje. Od tradičných cukroviniek, cez pravý marocký čaj, argánový olej, čerstvý chlieb, až po rôzne bylinky a koreniny. Pestrosť tradičnej architektúry vás zaručene očarí a množstvo zaujímavých zákutí poteší oko nejedného vášnivého fotografa.

Maroko je ideálnym miestom na fotografickú sólo cestu, kde vám nebude nikto ťukať na hodinky a vy sa môžete do sýtosti kochať množstvom zaujímavých objektov, ktoré na vás číhajú doslova na každom rohu.

Ak túžite po adrenalínových dobrodružstvách, môžete skúsiť surfovanie na púštnych dunách, turistiku očarujúcimi kaňonmi či paraglajding. Nezabudnuteľný je aj výlet na ťavách a nocovanie v púšti pod širákom.

Tel Aviv

Druhé najväčšie mesto Izraela je označované za miesto, ktoré nikdy nespí. Tel Aviv je skutočnou Mekkou nočného života a pestrej klubovej scény. Ak ste si doteraz mysleli, že nočná hudobná scéna žije v londýnskych a berlínskych kluboch, Tel Aviv latku zdvihne poriadne vysoko.

Môžete tu zažiť skutočnú plážovú párty, nezabudnuteľný večer v jednom z undergroundových lokálov, pretancovať noc vo vychýrených tanečných kluboch, či len tak decentne popíjať kokteily v baroch, ktorých je tu takisto neúrekom.

Tel Aviv je zaujímavým miestom aj z pohľadu gastronómie. Miesia sa tu chute a vône exotických kultúr, na ulici sa môžete občerstviť ovocnými šťavami, ktoré vám zastudena vylisujú pred vašimi očami z čerstvo natrhaného ovocia.

Je jedno, či máte 20 alebo 60, či preferujete jazz, techno alebo punk, či uprednostňujete odviazanú atmosféru alebo radšej zábavu v pokojnejšom štýle. Pestrá ponuka tunajších podnikov pre vás rozhodne nebude sklamaním. Ak ste spoločenský typ, ktorý má rád bezprostrednosť, spoznávanie nových ľudí a netradičných miest, nemohli ste si vybrať lepšie.

Amsterdam

Pre milovníkov architektúry, múzeí a rozprávkovej atmosféry je tou správnou voľbou práve Amsterdam. Vďaka svojmu kompaktnému jadru, ktoré je popretkávané čarovnými uličkami a vodnými kanálmi s mostíkmi, je toto mesto ako stvorené na dlhé prechádzky.

Okrem dlhých prechádzok odporúčame určite aj vyhliadkovú plavbu lodičkou po úzkych kanáloch centrom Amsterdamu. Môžete tak obdivovať krásnu architektúru mesta z takej perspektívy, akú by ste zo súše nikdy nevideli.

Odhoďte na chvíľu mapu a nechajte sa unášať rozmanitosťou jednotlivých budov, sledujte lode prechádzajúce kanálmi, dajte si dobrú kávu, alebo si len tak poseďte na lavičke v niektorom z malebných parkov. Neexistuje lepší spôsob, ako správne nasať miestnu atmosféru.

Amsterdam je tiež mestom umenia a múzeí, ktoré sú koncipované veľmi živo a pútavo. Okrem stálych expozícií netrpí Amsterdam núdzou ani o krátke viacžánrové inštalácie, ktoré sú zvyčajne zaujímavo interaktívne, čo umocňuje zážitok návštevníkov.

Maltatal

Presuňme sa do Rakúska, konkrétne do horskej oblasti Veľké Taury, ktoré sú súčasťou Východných Álp. Nachádza sa tam obec Malta a takisto rovnomenné údolie, ktoré ponúka bohatú možnosť vyžitia všetkým milovníkom prírody.

Maltatal je známy svojimi mohutnými a dychberúcimi vodopádmi. Za návštevu rozhodne stojí vodopád Gossachfälle, či majestátny Fallbachwasserfall nachádzajúci sa v malebnej osade Koschach.

Jednou z ďalších zaujímavostí je tiež miestna vysokohorská diaľnica Malta Hochalmstrasse, ktorá je právom označovaná za najkrajšiu cestu v celých Alpách. Začína totiž v nadmorskej výške 911 m.n.m., vedie prekrásnym malebným prostredím okolo priehrady Malta a stúpa až do výšky 1900 m.n.m.

Výhľady, ktoré sa vám naskytnú cestou, stoja za to a rozhodne sa nezabudnite zastaviť na vyhliadkovej lávke Airwalk. Nič nečistí hlavu tak dobre ako horský vzduch a prekrásne scenérie. Dobrodružnejšie povahy môžu zakotviť v miestnych kempoch, ak túžite po pohodlí, vyberte si z útulných rodinných hotelov. A určite ochutnajte miestne špeciality z mliečnych výrobkov.

Banská Štiavnica

Aj na Slovensku máme veľa zaujímavých miest ako stvorených na sólo objavovanie. Jedným z nich je i Banská Štiavnica. Toto mesto a jeho blízke okolie ponúka okrem množstva zaujímavých zákutí a prekrásnej prírody aj možnosť návštevy tunajších múzeí.

Pôsobivým zážitkom je návšteva Banského múzea v prírode, či múzea Kammerhof, ktoré komplexne mapuje históriu baníctva nielen v okolí Banskej Štiavnice, ale aj celého Slovenska. Štiavnica je známa svojou priam magickou atmosférou, ktorú si najlepšie užijete počas prechádzok malebnými uličkami.

Krásna je prechádzka aj na novozrekonštruovanú kalváriu či jemná túra na neďaleké Sitno. A nie je snáď nič lepšie, ako po výdatnej prechádzke zapadnúť do jednej z útulných reštaurácií či kaviarničiek, ktorých má toto mesto neúrekom. Pre otužilcov odporúčame kúpanie v krásnych čistučkých tajchoch.

Miest hodných spoznávania je na Slovensku, i celom svete, neúrekom. Veríme, že vás niektorý z našich tipov inšpiroval a nájdete si medzi nimi destináciu, ktorá zodpovedá vašim predstavám a preferenciám. Zoberte na dobrodružnú cestu toho, s kým si dovolenku najlepšie užijete: seba.

Cestovanie si najlepšie užijete, ak budete pripravení na každú situáciu, a preto by ste pred cestou nemali zabudnúť ani na cestovné poistenie.

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia