Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Zotavovanie po pôrode – praktické rady, ktoré mamám pomôžu zvládnuť náročné obdobie

starostlivosť po pôrode musí venovať matka aj sama sebe

Nádherný, emotívny, vyčerpávajúci aj bolestný. Pôrod je jedinečnou udalosťou v živote každej maminy. Napriek tomu, že starostlivosť o bábätko vám zaberie takmer všetok čas, myslite aj na seba. Zaslúžite si to!

starostlivosť po pôrode musí venovať matka aj sama sebe
V článku si prečítate:

„Adamko bol veľké bábätko. Vážil 4 400 gramov a mala som za sebou 14-hodinový vaginálny pôrod. Bola som ubolená a unavená. Keď mi zdravotná sestra doniesla Adamka, aby som sa oňho starala, priznala som sa, že nevládzem. Syna som nadojčila a poprosila sestričku aspoň o deň strpenia. Našťastie v tom čase sa nenarodilo veľa bábätiek a ja som mala deň pre seba,“ prezrádza Júlia, ktorá najprv mala kvôli svojmu rozhodnutiu výčitky svedomia, no nakoniec zistila, že urobila dobre. Ak ste mali náročný pôrod, skúste poprosiť o pomoc personál, manžela alebo blízku osobu. Niektoré pôrodnice poskytujú nadštandardné služby, vďaka ktorým môžete mať pri sebe človeka, ktorý vám pomôže.

Zásobte sa praktickými vecami

Pred pôrodom sa mamy zvyčajne sústredia predovšetkým na výbavičku bábätka. Ešte pred narodením dieťatka si však skúste zaobstarať niekoľko vecí pre seba, ktoré určite využijete:

Chráňte si svoju desaťminútovku

Všetci potrebujeme chvíľku pre seba. Čerstvej mame pomôže aj desať minút nerušenej sprchy. Skúste sa s partnerom dohodnúť na každodennej desaťminútovke, počas ktorej vás nikto nebude vyrušovať. Partner či iný blízky človek sa určite o bábätko s láskou postará. Keď vám bude najhoršie, pamätajte na to, že to nie je egoizmus, ale prirodzená ľudská potreba.

„Prvý týždeň po pôrode som sa hrala na hrdinku. Upratovala som, varila a starala sa o dcérku. Manželovi som ju pomaly nechcela ani dávať na ruky, pretože som mu nedôverovala. Už po pár dňoch som pochopila, že takto sa fungovať nedá. Sám mi navrhol, nech si spravím čas pre seba. Zachránilo mi to duševné zdravie. Teraz má dcérka 8 mesiacov a na chvíle s tatom sa teší. Vidím, že si takto budujú svoj vzťah,“ tvrdí Martina. Smeje sa na tom, že síce motivačnú knihu číta takmer polroka, ale aj pár riadkov, ktoré stihne prečítať, jej pomôže vytvoriť si prepotrebný nadhľad nad každodennými povinnosťami.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Počúvajte signály

Skúste pozorne vnímať, čo vám vraví telo aj psychika. Intenzívne bolesti, vysoká horúčka, či nadmerné krvácanie sú jasným signálom, že niečo nie je v poriadku. Návštevu lekára rozhodne neodkladajte. A to ani v prípade, že začínate strácať pôdu pod nohami, neviete sa tešiť z bábätka a máte extrémne negatívne či samodeštrukčné myšlienky. Môže ísť o popôrodnú depresiu, s ktorou sa stretáva jedna zo štyroch žien. Skúsený terapeut vám pomôže prejsť týmto náročným obdobím.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.