Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Telo po pôrode prejde viacerými (ne)čakanými zmenami. Poznáte všetky z nich?

ženské telo sa po pôrode zmení

Pôrod dieťaťa zanechá na vašom tele nezmazateľnú stopu. Reakcie vášho tela vás môžu prekvapiť, viete presne, aké zmeny môžete očakávať?

ženské telo sa po pôrode zmení
V článku si prečítate:

Nie všetky zmeny na tele ženy, či v jeho fungovaní, sú po pôrode výrazne nepríjemné, práve naopak, mnohé z nich vás možno aj potešia. Dôležité je uvedomiť si, že tak, ako sa pôrodom zmenil váš život, úplne prirodzene sa zmenilo aj vaše telo a jeho správania. Patrí to k materstvu a je to úplne v poriadku.

1. Trochu iná vagína

Pri vaginálnom pôrode sa vagína musí roztiahnuť tak, aby cez ňu dokázalo prejsť telíčko bábätka. Zašívanie po pôrodných poraneniach budete cítiť ešte nejaký čas. Sed môže byť spočiatku veľmi bolestivý, ale náš organizmus má zázračnú regeneračnú schopnosť. Čoskoro budete fit. Vagína sa stiahne väčšinou už počas šestonedelia, nikdy sa však nevráti do svojej pôvodnej veľkosti.

2. Čas na väčšie topánky

Vo vyššom štádiu tehotenstva si môžete všimnúť, že vás začínajú tlačiť topánky. Majú to na svedomí dva faktory: nárast hmotnosti a hormonálne zmeny. Aj keď sa zbavíte tehotenských kíl a odznejú hormonálne zmeny, k štandardnej veľkosti topánok sa už možno vôbec nevrátite.

3. Jazvy sú trofejou z boja

Cisársky rez je operácia, po ktorej sa telo čerstvej mamy potrebuje zotaviť. Jazvu prvé dni aj týždne môžete cítiť veľmi intenzívne, no postupom času sa to upraví. Ak ste rodili vaginálne, jazva v oblasti perinea (hrádze) sa taktiež bude hlásiť o slovo. Podľa štúdie publikovanej v International Journal of Obstetric Anesthesia, jazva môže bolieť aj rok po pôrode. Pri intenzívnej bolesti však radšej vyhľadajte lekára. Jazva po sekcii časom vybledne a voľným okom je ledva badateľná. Doživotne môže byť pre vás spomienkou na okamih, keď ste sa stali mamou.

4. Popôrodné bruško

Pchať sa do šiat, ktoré ste nosili pred tehotenstvom, rozhodne nemá zmysel. Popôrodné bruško je úplne prirodzené a má ho každá čerstvá mama. Doprajte si pohodlie, ktoré poskytuje tehotenské oblečenie aj naďalej. Niet nad nohavice či rifle s tehotenským pásom!

Na druhej strane, prvý týždeň po pôrode zhodíte 2 až 3 kilogramy. Zbavíte sa predovšetkým vody, čo sa môže prejaviť najmä častejším močením. Zhadzovanie popôrodných kíl príde na rad trošku neskôr, radikálna diéta po pôrode by vám mohla uškodiť. Ak dojčíte, tak máte malú výhodu. Dojčením spálite 300 až 500 kalórií za deň. Kilogramami navyše sa určite neznepokojujte, sú jednoducho prirodzené.

0
na zuby
Prispejeme vám 150 € na starostlivosť o zuby a ústnu dutinu
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.

5. Lepšie vám to páli

Pamätáte sa na tehotenské obdobie, kedy ste sem-tam zabúdali? Po pôrode sa to zmení! Pôrod je podľa neurobiológa Craiga Kinsleyho veľkou etapou duševného rozvoja u ženy. Mozog mamičky sa zväčšuje, aby vyhovoval potrebám dieťaťa, a preto mamy dokážu byť po návrate do práce naozaj efektívne zamestnankyne. Výskum dokazuje, že materstvo zlepšuje kognitívne schopnosti, odolnosť voči stresu a posilňuje našu pamäť. Možno preto si naše mamy pamätajú (takmer) všetko, čo sme vyviedli.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

6. Hore-dole na hojdačke

Narodenie bábätka premení váš život hore nohami. Ako čerstvá mama sa musíte vyrovnať s viacerými (ne)čakanými zmenami. Začínate si budovať vzťah k svojmu dieťatku, ktorému sa len učíte rozumieť. Do toho dojčenie, silné popôrodné krvácanie a hormonálne výkyvy. Možno sa hneď nebudete cítiť ako najlepšia mama na svete. Je to úplne prirodzené. Pokiaľ však budete strácať samu seba, vyhľadajte odborníka.

Necítiť sa dobre vo svojom tele je po pôrode úplne prirodzené. Podľa štúdie publikovanej v magazíne International Journal of Women´s Health až 97 percent žien má po pôrode nízke sebavedomie a obáva sa milovania so svojím partnerom. Pre partnera však tieto zmeny často vôbec nie sú viditeľné a dôležité, ako by ste si mohli myslieť. Peter, manžel jednej z mamičiek, to vyjadril výstižne: „Vravíš, že máš strie? Vieš, ja som si ich vôbec nevšimol!“

Zamerajte sa na pravidelný príjem pestrej stravy a, pokiaľ je to možné, aj čo najviac oddychu a spánku. Vaše telo je iné, ako bolo doteraz, rovnako ako aj celý váš život sa úplne zmenil. Je to úplne prirodzené.

Zdroje:

KINSLEY, Craig Howard a Elizabeth Amory MEYER. Maternal Mentality. Scientific American [online]. 2012, 21(2s), 78-83 [cit. 2020-11-09]. ISSN 1936-1513. Dostupné z: scientificamerican.com

WHAT HAPPENS TO YOUR BODY AFTER BIRTH? The Tot [online]. [cit. 2020-11-09]. Dostupné z: thetot.com

ZIELINSKI, Ruth, Lisa KANE LOW, Abigail SMITH a Janis MILLER. Body after baby: a pilot survey of genital body image and sexual esteem following vaginal birth. International Journal of Women’s Health. 2017, 9, 189-198. ISSN 1179-1411. Dostupné z: pubmed.gov

GREGGEL, Laura. 18 ways pregnancy may change your body forever. Live Science [online]. 12. 8. 2018 [cit. 2020-11-09]. Dostupné z: livescience.com

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.