Zdieľať

Zimná turistika bez zranení: dôležitá je vhodná obuv, oblečenie i mačky

Pre vášnivého turistu nie je zima žiadnou prekážkou, práve naopak. Väčšina z nich vám potvrdí, že práve v tomto období majú hory svoje nezameniteľné čaro. Na toto mrazivé dobrodružstvo by ste sa však mali zodpovedne pripraviť. Poradíme vám, na čo by ste určite nemali zabudnúť, ak si chcete pobyt na horách užiť bezpečne a bez zbytočných komplikácií.

Turistika v zime má svoje špecifiká, no práve tie umocňujú jej atmosféru. Na zvyčajne frekventovaných trasách zrazu nájdete oveľa menej ľudí, krásna krajina je pod vrstvou bielej pokrývky ešte malebnejšia a občasné sneženie nie je až tak nepríjemné ako dažďové prehánky.

Vďaka snehu však zvykne byť trasa výrazne náročnejšia, čomu nepridáva ani fakt, že v zime je potrebné vziať so sebou o niečo viac výbavy.

 

Správny výber oblečenia je základ

Nepodceňte fakt, že ide o športovú aktivitu. Aj z toho dôvodu je dôležité vrstviť, no skúste to na úvod s vrstvami neprehnať. Pohybom sa zahrejete a ostatné diely oblečenia môžete dopĺňať podľa potreby. Základom vášho oblečenia by mali byť teplé termo ponožky, ktoré odvádzajú vlhkosť, no hrejú zároveň. Ďalšou nevyhnutnosťou je správne zvolená spodná vrstva, ktorú by mala tvoriť termo bielizeň a tričko z funkčných materiálov.

Nasledujúca vrstva by mala mať zahrievaciu funkciu. Vyhnite sa bavlneným svetrom a uprednostnite radšej flisovú mikinu. Vrchnú vrstvu sa pokúste zvoliť aj podľa plánovanej intenzity pohybu. V prípade pohybovo náročnejšej výpravy oceníte softshellovú bundu s vetru a vode odolnou membránou. Ak vás čaká jednoduchšia turistika, vystačíte si aj s lyžiarskou bundou. Zopár náhradných, teplých kúskov majte pre každý prípad vždy poruke.

Rukavice a teplá čiapka by mali byť samozrejmosťou. Pre každý prípad odporúčame pribaliť baterku alebo čelovku.

 

Nezabúdajte na turistickú obuv

Výber zimnej turistickej obuvi si vyžaduje špeciálnu pozornosť. V tomto prípade nepodceňte kvalitu topánky, ktorá by mala byť pevná, s výraznou podrážkou. Jej hlavným účelom je, aby udržala chodidlo v stabilnej polohe a dobre držala na snehu. V zradných, šmykľavých terénoch je dobré mať pri sebe protišmykové návleky na obuv.

Ponožky sme už síce spomínali, ale v zimnej turistike sú tak dôležité, že si zaslúžia spomenúť ešte raz. Takže nezabudnite na kvalitné ponožky! Ak nemáte doma termo, vezmite si vlnené, ktoré hrejú, aj keď sú mokré.

 

Povinné pomôcky

Užitočným pomocníkom sú aj turistické palice, ktoré pomáhajú udržiavať stabilitu a zároveň šetria kĺby. Ak vás čaká náročnejší turistický výstup v komplikovanejších horských podmienkach, chce to zopár pomôcok navyše. Na zdolanie strmších zľadovatených svahov budete potrebovať tzv. mačky.

Ide o stúpacie železá, ktoré pripevníte na svoju obuv. Slúžia na stabilnejší pohyb v snehovom, ľadovom či ľadovcovom teréne. V prípade, že vás lákajú výstupy na vrcholy, určite si nezabudnite zaobstarať cepín alebo čakan, ktorý vám uľahčí chôdzu v strmom svahu a pri hroziacom sa pošmyknutí sa ním môžete zachytiť.

 

Pitný režim a doplnenie energie

Pri tom všetkom, na čo by ste nemali zabudnúť, nepodceňte ani pitný režim a dostatok jedla. Teplý nápoj v termoske vám môže pomôcť prekonať krízové stavy, rovnako ako energetická tyčinka či nápoj.

 

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Túru si naplánujte

Horský výstup neberte na ľahkú váhu a dôkladne si ho vopred naplánujte. Veľký dôraz klaďte na počasie. Neriaďte sa podľa dlhodobých predpovedí, najpravdepodobnejšie sú predpovede deň až dva vopred. Ak prognózy nie sú ideálne, nevymýšľajte a túru zrušte. Vyhnete sa tak zbytočným nepríjemnostiam. Riskovať v tomto prípade naozaj nie je na mieste.

Pre každý prípad si vopred preštudujte možnosti predčasného ukončenia túry a tieto informácie si nahoďte do GPS navigácie či telefónnej aplikácie. Externá batéria na telefón je takisto nevyhnutnosťou.

 

Do hôr minimálne vo dvojici!

Na túru podľa možností nechoďte osamote. V krízových situáciách platí viac hláv – viac rozumu dvojnásobne a v prípade nehody je lepšie mať niekoho nablízku. O svojich plánoch pre každý prípad podrobne informujte niekoho zo svojich blízkych. Často práve toto rozhoduje o živote a smrti, keď sa v horách niečo pokazí.

Veríme, že aj vďaka našim dobre mieneným radám strávite na horách príjemné chvíle bez zbytočného ohrozovania seba aj ostatných.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.