Dňa 20. apríla 2024 budeme mať v čase 07:30 – 13:00 plánovanú odstávku niektorých systémov. Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.

Zdravotná starostlivosť na Slovensku. FAQ pre cudzincov na Slovensku

otazky o Union zdravotnej poistovni
Ako cudzinec na Slovensku alebo Slovák žijúci v zahraničí určite potrebujete zdravotné poistenie. Ako funguje zdravotná starostlivosť na Slovensku a aké poistenie potrebujete?
otazky o Union zdravotnej poistovni

Slovensko je nádherná krajina plná príležitostí. Tisícky cudzincov zo všetkých kútov sveta pracuje na Slovensko pre firmy z najrôznejších odvetví.

V tomto článku vám predstavíme, ako funguje zdravotný systém na Slovensku a zároveň získate prehľad, aké zdravotné poistenie potrebujete.

Ako funguje zdravotný systém na Slovensku?

Najrozšírenejšie je tzv. Verejné zdravotné poistenie, ktorého účastníkom sú takmer všetci občania  SR a tiež cudzinci, ktorí tu majú trvalý pobyt  a/alebo zamestnanie, či podnikanie. Podmienky vstupu sú však stanovené zákonom a konkrétne prípady, kedy môžete vstúpiť do systému verejného zdravotného poistenia si môžete prečítať nižšie. Pokiaľ na verejné zdravotné poistenie nespĺňate podmienky, budete potrebovať komerčné zdravotné poistenie.

Verejné zdravotné poistenie je povinné pre osobu, ktorá:

• ide o cudzinca* zamestnaného na Slovensku** ktorý má príjem vo výške aspoň minimálnej mzdy***, alebo
    • ide o cudzinca*, ktorý vykonáva na území Slovenskej republiky samostatnú zárobkovú činnosť ****,
    • je dieťa, ktorého aspoň jeden rodič je verejne zdravotne poistený na Slovensku,
    • je zahraničný študent študujúci na škole v Slovenskej republike na základe medzinárodnej zmluvy,
    • je žiak alebo študent, ktorý je Slovákom žijúcim v zahraničí študujúci na škole v Slovenskej republike,
    • je profesionálny športovec, ktorý odplatne vykonáva šport za športovú organizáciu,
    • je Vaše dieťa, ktoré sa narodilo v krajine EÚ

Kto potrebuje komerčné zdravotné poistenie?

Komerčné zdravotné poistenie je  pre vás  vhodné, ak nespĺňate podmienky pre vznik verejného zdravotného poistenia. Napríklad:

Čo kryje komerčné zdravotné poistenie?

Neodkladná zdravotná starostlivosť

Neodkladná liečba úrazu alebo náhleho ochorenia, odvrátenie  bezprostredného  ohrozenia zdravia a/alebo života, liečba náhlej akútnej bolesti, zástava krvácania

Kompletná zdravotná starostlivosť

Kompletná liečba úrazu a choroby, prevencia, sledovanie zdravotného stavu, vakcinácia detí, tehotenstvo a popôrodná starostlivosť; liečba ochorení, ktoré vznikli pred príchodom na Slovensko ak bol s nimi klient prijatý do poistenia a o ochoreniach vopred informoval poisťovňu.

Potrebujete poistenie, ktoré kryje neodkladnú alebo kompletnú zdravotnú starostlivosť ?

Krytie neodkladnej zdravotnej starostlivosti najčastejšie využívajú turisti, ktorí prichádzajú na Slovensko na krátky pobyt.

Krytie neodkladnej zdravotnej starostlivosti využívajú najmä:

Krytie kompletnej zdravotnej starostlivosti využívajú najmä:

Pokiaľ potrebujete krytie neodkladnej alebo kompletnej zdravotnej starostlivosti a nemáte nárok na verejné zdravotné poistenie, môžete si uzavrieť komerčné poistenie jednoducho a online tu:

Čo môžete očakávať od systému verejného zdravotníctva na Slovensku?

Union zdravotná poisťovňa je jednou zo súkromných zdravotných poisťovní, ktorá okrem zákonného rozsahu verejného zdravotného poistenia ponúka ďalšie unikátne benefity.

Pokiaľ máte nárok na verejné zdravotné poistenie a chcete využívať benefity, ktoré poskytuje Union zdravotná poisťovňa, môžete sa poistiť jednoducho online alebo nám zavolajte a všetko potrebné vybavíme za vás.

Lucia Papanova

Tento text sa doťahuje z profilu: - vo wordpresse mouse over na svoje meno vpravo hore, - click "upraviť profil - scroll do sekcie "životopis" - vyplniť

Lucia Papanova