Zdieľať

Zdravé reči #95: Rázštep

Rázštep pery
Vypočujte si 95. diel nášho podcastu Zdravé reči o rázštepových defektoch tváre.
Rázštep pery

Náš podcast Zdravé reči patrí v kategórii zdravie a fitness medzi najpočúvanejšie na Slovensku a v celosvetovom rebríčku je dokonca v prvej stovke. Vlastný podcast sme priniesli ako prvá zdravotná poisťovňa.

Každý týždeň vám prinášame nový diel podcastu Zdravé reči. Spolu s odborným hosťom vám ľudskou rečou približujeme aktuálne zdravotné témy.

Čo sa dozviete v tomto diele?

Rázštepové defekty tváre patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce vývojové chyby. Na 600 až 650 novorodencov pripadá jedno dieťa s rázštepom. V prípade, ak sa tento stav objavil v rodine skôr, napríklad u jedného z rodičov, najmä u matky, je viac ako pravdepodobné, že jedno z troch detí sa s ním narodí tiež.

Najčastejším dôvodom jeho vzniku je však zlá životospráva budúcej rodičky a stav životného prostredia. V prípade pier a podnebia sa častejšie rázštep vyskytuje na hornej pere. Odhaliť tento typ vývojovej chyby je možné už počas tehotenstva, v rámci sonografického vyšetrenia. Rieši sa bezprostredne po narodení dieťatka.

V niektorých prípadoch sú rázštepy sprievodným javom iných ochorení a syndrómov, napríklad Downovho. Všetky dôležité informácie Zdravým rečiam poskytol renomovaný maxilofaciálny chirurg, Dr.h.c. prof. MUDr. Andrej Jenča, CSc., MPH.

0 %
Príspevok

Prispejeme vám 50 % z ceny vakcín Prevenar 13 a Pneumovax 23.

Počúvajte vo vašej obľúbenej aplikácii

Pre vypočutie 95. dielu podcastu Zdravé rečí o rázštepových defektoch tváre klinite na vašu obľúbenú podcastovú aplikáciu. 

Lucia Štálniková

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.