Zdieľať

Zdravá duša #28: Obsedantno-kompulzívna porucha I.

ZD_28 – Obsedantno-kompulzívna porucha I.
Vypočujte si 28. diel podcastu Zdravá duša, prvú časť minisérie, v ktorej sa venujeme obsedantno-kompulzívnej poruche.
ZD_28 – Obsedantno-kompulzívna porucha I.

Náš podcast Zdravá duša je nový podcast, ktorý je zameraný na témy týkajúce sa duševného zdravia. Okrem toho prinášame podcast Zdravé reči, ktorý patrí v kategórii zdravie a fitness medzi najpočúvanejšie na Slovensku a v celosvetovom rebríčku je dokonca v prvej stovke. Ako prvá zdravotná poisťovňa prinášame už druhý vlastný podcast.

Každý mesiac vám prinášame nový diel podcastu Zdravá duša. Spolu s odborným hosťom vám ľudskou rečou približujeme aktuálne témy týkajúce sa duševného zdravia.

Čo sa dozviete v tomto diele?

Obsedantno-kompulzívna porucha (Obsessive Compulsive Disorder OCD). Za týmto pojmom sa skrýva chronické, dlhotrvajúce duševné ochorenie, ktoré vyvoláva v človeku vtieravé nežiadúce myšlienky, či potrebu opakovane vykonávať tú istú činnosť.

V prvom príbehu venovanom obsedantno-kompulzívnej poruche boli pre nášho hosťa Róberta spomienky na vyhrážky o pekle v detstve a neskôr výčitky z vlastných neuvážených činov pravdepodobne prvým spúšťačom neskoršie vyvinutej poruchy. Pocity, že niekomu ublížil alebo mienka o sebe, že je zlý a pôjde do pekla potláčal rôznymi myšlienkami i činnosťami.

Vďaka nastavenej liečbe odborníkmi si dnes náš respondent užíva rodinný život s manželkou aj s malou dcérkou. Je stotožnený s tým že má OCD a berie to ako svoju súčasť.

Vypočujte si náš podcast a dozviete sa:

V prvej časti venovanej tejto diagnóze sa s nami podelil o svoj životný príbeh pán Róbert s diagnostikovanou OCD.

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Počúvajte vo vašej obľúbenej aplikácii

Pre vypočutie 28. dielu podcastu Zdravá duša, životný príbeh s diagnostikovanou OCD, kliknite na vašu obľúbenú podcastovú aplikáciu. 

Adela Kumorová

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.