Atoms/icons/24/grey/info-24
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Počet predpísaných antidepresív narástol takmer o štvrtinu

záujem o psychiatrckú starostlivosť sa zvýšil
Od roku 2018 stúpol počet predpísaných antidepresív takmer o štvrtinu. Alarmujúce je, že rovnako o štvrtinu stúpol aj počet predpísaných psychiatrických liekov pre deti.
záujem o psychiatrckú starostlivosť sa zvýšil

Kým v roku 2018 evidovala Union zdravotná poisťovňa 15 677 poistencov, ktorí užívali antidepresíva, v tomto roku je ich už 19 106.

Predpokladané scenáre o tom, že pandémia zhorší duševné zdravie Slovákov sa teda napĺňajú.
„V rebríčku psychiatrických diagnóz vedie depresia. Nasledujú úzkostná porucha, panické ataky, syndróm vyhorenia a rastie aj počet závislostí na alkohole a omamných látkach,“ informuje Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne.

Alarmujúce je, že viac liekov predpisujú lekári aj deťom. „Kým v roku 2018 išlo o takmer tritisíc balení liekov, vlani ich bolo dokonca o tisícku viac. Deťom teda putovalo takmer štyritisíc balení psychiatrických liekov,“ hovorí revízna lekárka Union zdravotnej poisťovne, Ingrid Dúbravová a zdôrazňuje, že rodičia by zvláštne nálady a neobvyklé správanie svojich detí rozhodne nemali podceňovať.

Psychiatrické ochorenia sa aktuálne liečia viac ambulantne, ako v nemocniciach. Keď  porovnáme rok 2019 a 2020, môžeme hovoriť o náraste počtu vyšetrení u psychiatra približne o 28 percent.

Hospitalizácií na nemocničných psychiatrických oddeleniach však bolo z dôvodu pandémie menej.
„Počet hospitalizovaných síce klesol, ale náklady stúpli, pretože sme nemocnice (aj psychiatrické) sanovali buď mesačnými paušálnymi úhradami, alebo zvýšením úhrady za jeden ošetrovací deň,“ vysvetľuje Dajana Petríková, riaditeľka odboru nákupu zdravotnej starostlivosti v Union zdravotnej poisťovni.

Ako ďalej dodáva, nemocnice sú teda dotované, ale poistenci zostali neošetrení a ak sa ich zdravotný stav zhorší, do nemocnice budú musieť ísť neskôr.
„Preto opakovane voláme po dofinancovaní rezortu na krytie odloženej zdravotnej starostlivosti,“ uzatvára Dupaľová Ksenzsighová.

Union zdravotná poisťovňa pravidelne prináša zaujímavé informácie pre širokú verejnosť na témy týkajúce sa duševného zdravia.

Atoms/icons/80/grey-green/prevsetkych-80

Union pre zdravú dušu na Facebooku

Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia. 

Martina Harsanyiova

Pomohla ti táto odpoveď?