Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Vynechávajúca alebo chýbajúca menštruácia. Aké sú príčiny?

vynechávajúca menštruácia

V predchádzajúcom článku som sa venovala poruchám menštruačného cyklu v situáciách, keď je krvácania priveľa. Existujú však aj poruchy opačného typu, teda keď menštruácia absentuje, alebo sa neopakuje každý mesiac.

vynechávajúca menštruácia
V článku si prečítate:

Medicínsky výraz pre neprítomnosť menzesu (menštruačného krvácania) je amenorea. Môže mať príčinu na každej úrovni, čiže v mozgu (hypotalamus, hypofýza), vaječníkoch, maternici a dokonca aj pošve.

Primárna amenorea

Slovo primárny v tomto prípade znamená, že menštruačné krvácanie u danej osoby nikdy nebolo. Väčšinou sa s týmto stretávame u mladých dievčat. Absenciu menštruácie je potrebné riešiť, ak má dievča 16 rokov a zároveň má normálny vývoj iných pubertálnych znakov. Na druhej strane, ak má dievča 13 rokov, žiadnu menštruáciu a nemá normálny vývoj puberty, je to tiež považované za patologický stav.

Možné príčiny môžu byť vrodené, sú zriedkavé, avšak pediater alebo detský gynekológ na ne musí myslieť. Porucha môže byť na úrovni génov, ale môže to byť aj anatomického pôvodu (to znamená, že príslušný orgán nevyzerá tak, ako má). Je ich mnoho, toto sú najčastejšie:

Sekundárna amenorea

Sekundárna amenorea je vtedy, keď už k menštruácii niekedy došlo, ale zmizla. Túto diagnózu môžeme stanoviť vtedy, keď sa menštruácia nedostavila tri mesiace pri pravidelnom cykle (lekára potrebujete konzultovať, ak je to šesť mesiacov), alebo žiadna menštruácia počas šesť až deväť mesiacov pri nepravidelnom cykle.

Sekundárna amenorea môže byť normálna. Fyziologická amenorea sa vyskytuje pri tehotenstve a dojčení. Počas dojčenia je normálne, ak je menštruácia pravidelná, nepravidelná, alebo žiadna.

Sekundárna amenorea môže byť aj liekmi navodená, napr. pri hormonálnom teliesku, či kontinuálnom užívaní antikoncepcie. Vyblokovanie menštruácie je liečba pri niektorých ochoreniach, ako je endometrióza, PMSD, silné krvácanie. Príčin môže byť viacero a môžu byť na každej úrovni.

Iné druhy amenorey

Na úrovni mozgu poznáme absenciu menštruácie v podobe hypotalamickej funkčnej amenorey či z dôvodu nádorov hypotalamu.

Pri hyperprolaktinémii ide o poruchu hypofýzy. Poruchy štítnej žľazy taktiež ovplyvňujú menštruačný cyklus na úrovni hypofýzy.

Na úrovni vaječníkov je to najčastejšie PCOS (syndróm polycystických vaječníkov), predčasné ovariálne zlyhanie (POI), nádor na vaječníku. PCOS, POI a hypotalamickú funkčnú amenoreu opíšem v ďalšom článku.

Na úrovni maternice hovoríme o Ashermanovom syndróme (zrasty v maternici) a poruchách endometria (sliznica maternice).

Hyperprolaktinémia

Prolaktín je hormón, ktorý je zodpovedný za produkciu materského mlieka. Tvorí sa v časti mozgu nazývanej hypofýza. Hladina prolaktínu sa normálne zvyšuje pri dojčení, u dojčiacich žien, stimuláciou bradaviek, stresom, spánkom, príjmom potravy, pri sexe a v gravidite.

Patologicky prolaktín zvyšuje trauma (zranenie) hrudnej steny, chronické zlyhanie obličiek, poruchy pečene a prolaktín produkujúce nádory v mozgu.

Nedostatok hormónov štítnej žľazy zvyšuje taktiež hladinu prolaktínu, čo môže viesť k amenoree a iným príznakom.

Hladinu prolaktínu môžu zvyšovať aj niektoré lieky. Príznakmi sú oligomenorea (menej ako šesť až osem menštruácií ročne), znížené libido, psychické ťažkosti (úzkosť, nepokoj), zadržiavanie vody v tele, odtok mlieka, bolesti hlavy.

Pri patologických hodnotách je potrebné krvný odber na prolaktín opakovať, pretože často môže byť dočasne zvýšený z fyziologických príčin. Liečba je medicínska, avšak pri veľkých nádoroch je potrebná aj chirurgia mozgu.

Asymptomatickú hyperprolaktinémiu nemusíme liečiť. Pokiaľ má žena sekréciu (mlieka), musíme vylúčiť aj ochorenia prsníka.

Ashermanov syndróm

Znamená prítomnosť zrastov v maternici. Tieto zrasty bránia normálnej funkcii endometria. Príčinou sú kyretáže a operácie v maternici. Preto musí byť každý zákrok v maternici indikovaný.

Cesta, ako sa vyhnúť Ashermanovmu syndrómu, je riešiť spontánny potrat a potrat pomocou tabletkovej metódy a nie chirurgicky. Po tabletkovej metóde potrebuje iba tri až päť percent žien „dočistiť“ maternicu kyretážou. Takto sa vieme vyhnúť 95 až 98 percentám zbytočných operácií s možnými následkami. Liečba zrastov je ich hysteroskopické narušenie.

Aký je postup pri vyšetrovaní príčin amenorey?

Ako prvé je samozrejme tehotenský test z moču. Pri celkovom vyšetrení hľadáme niektoré špecifické príznaky, ako je nadmerné ochlpenie, akné, príznaky endokrinologických alebo genetických syndrómov.

Nasleduje gynekologické vyšetrenie, kde zisťujeme, v akom stave sú orgány a či vôbec sú prítomné (pošva, maternica, vaječníky). Po ňom vyšetríme hormóny z krvi. Ako prvé hormóny štítnej žľazy (TSH, T4), prolaktín, FSH, LH, testosterón, estrogény.

Vykonávame aj progesterónový test, kedy pacientka desať dní užíva progesterón. Ak dôjde ku krvácaniu, vieme, že hladiny estrogénu sú v norme a taktiež, že sú prítomné všetky orgány.

Môžeme dovyšetrovať ďalšie hormóny ako kortizol, DHEAS, 17-OHP. Pokiaľ máme podozrenie na genetické ochorenie, indikujeme vyšetrenie karyotypu (ako vyzerajú chromozómy).

Ak máme podozrenie, že patológia je na úrovni mozgu, odosielame pacientku na magnetickú rezonanciu.

Pri niektorých ochoreniach gynekológ spolupracuje s pediatrom, endokrinológom a neurológom.

Gynekologická endokrinológia je zaujímavá, pretože tu sa gynekológ dostane do iných úrovní tela, v akých zvykne pracovať. V ďalšom článku si povieme o syndróme polycystických vaječníkov (PCOS), čo je tiež nielen gynekologická záležitosť.

gynekologička-pôrodníčka Denisa Marcišová

Autorka: MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek.

“V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.” 
Madeleine Albright
Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom.
Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku.
O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

MUDr. Denisa Marcišová

MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek. “V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”  Madeleine Albright Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom. Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku. O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek. “V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”  Madeleine Albright Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom. Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku. O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.