Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Priveľa krvácania počas menštruácie? Čo ho spôsobuje a aká je liečba?

nadmerné krvácanie počas menštruácie

V predchádzajúcom článku som opísala niektoré poruchy menštruačného cyklu. Poruchám menštruačného cyklu sa budem venovať aj naďalej, tentokrát z pohľadu toho, keď je krvácania v rámci menzesu viac ako by malo byť. V budúcom článku zase opíšem poruchy súvisiace s vynechávaním menštruačného cyklu.

nadmerné krvácanie počas menštruácie
V článku si prečítate:

Ak je krvácanie častejšie ako má byť (krvácanie častejšie ako 23 dní), porucha sa nazýva polymenorea. Pokiaľ krvácanie trvá dlhšie ako 8 dní, nazýva sa hypermenorea.

Menorágia je definovaná ako krvácanie počas menštruácie, pri ktorom žena stratí viac ako 80 ml krvi. Metrorágia je zase krvácanie z maternice mimo menštruačného krvácania. Menometrorágia je kombináciou oboch. Pri niektorých chorobných stavoch sa jednotlivé poruchy kombinujú.

Nadmerná strata krvi spôsobuje anémiu (chudokrvnosť). Krv slúži (okrem iného) na rozvoz kyslíka do všetkých buniek, aby mohli fungovať. Pri silnej anémii hrozí nedostatok kyslíka. Poznáme viacero druhov anémie – pri nadmernom krvácaní počas menštruácie hovoríme o anémii zo zvýšenej krvnej straty.

Prejavy anémie sú dýchavičnosť, závraty, bledosť (aj na jazyku a očných spojovkách), bolesti hlavy, búšenie srdca. Ak je strata krvi náhla (napr. pri úraze, pôrode, operácii), telo reaguje vyššie uvedenými príznakmi veľmi rýchlo. Pokiaľ je strata krvi sukcesívna, telo sa adaptuje na postupnú stratu krvi a žena to nemusí subjektívne cítiť.

Stáva sa, že žena príde k lekárovi kvôli niečomu inému a ako vedľajší nález sa ukáže hemoglobín napr. 60 (norma je 120). Liečbou anémie je zastaviť krvácanie a doplniť chýbajúce zložky.

Často stačí iba doplniť železo (tabletkovou alebo intravenóznou formou). Niekedy je však potrebná aj transfúzia krvi. Liečivo s názvom kyselina tranexámová citeľne zmenšuje krvácanie, žiaľ, na Slovensku nie je dostupné.

0
Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

Hodnotenie krvnej straty

Spočítať dni krvácania je ľahké (je však dobré odlíšiť dni krvácania červenou krvou od spottingu – „špinenia“, čo je vaginálny výtok s prímesou krvi). Ale ako si má žena spočítať krvnú stratu?

Hodnotenie krvnej straty pacientkou má nevýhodu v tom, že je subjektívne. Sú ženy, ktoré si myslia, že krvácajú veľmi, pričom je to v norme a aj objektívne vyšetrenia sú v norme. Na druhej strane sú ženy, ktoré krvácajú veľa, ale myslia si, že je to v norme, pretože táto zmena nastala postupne počas viacerých rokov.

Mnoho žien trpí menorágiou a z toho plynúcimi komplikáciami (anémia, strata krvi) bez toho, aby si toho boli vedomé.

Krvný obraz je vyšetrenie, v rámci ktorého sa spočítajú krvné bunky. Pokiaľ je hemoglobínu (pod 120) a červených krviniek príliš málo, znamená to, že sa stráca príliš veľa krvi. Samozrejme, môže to byť symptómom aj iných chorôb, ale u ženy vo fertilnom veku je najpravdepodobnejšie, že strata pochádza z menštruačného krvácania.

Počet menštruačných pomôcok nám môže pomôcť odhadnúť intenzitu. Ženy často hovoria, že musia mať vložku aj tampón súčasne, alebo že pomôcku musia meniť každú hodinu. Pri menštruačnom kalíšku sa dá strata krvi odmerať celkom presne.

Skórovací systém PBAC (pictorial blood assessment chart) (pozri obrázok). Pokiaľ počet bodov prevýši 100 za cyklus, znamená to, že strata krvi je väčšia ako 80 ml, a teda žena má poruchu menštruácie.

Hodnotenie krvnej straty
Zdroj: Promama

Dôvody silného (alebo nepravidelného) krvácania

Polypy

Sú to výrastky sliznice, ktoré sa neodlúčia samé. Môžu byť na krčku maternice, vtedy môžu spôsobovať krvácanie po sexe, malé nepravidelné krvácanie. Zvyčajne sa dajú ľahko bezbolestne odstrániť v ambulancii.

Polypy vznikajúce vnútri maternice (endometriálne polypy) môžu byť asymptomatické, ale môžu spôsobovať aj silné krvácanie z maternice. Diagnostikou je vaginálny ultrazvuk.

Polyp do veľkosti 10 mm pravdepodobne zmizne sám a nemusí sa odstraňovať (ak nerobí problémy). Väčšie polypy však nezmiznú ani neodkrvácajú s menštruáciou, je potrebné ich odstrániť mechanicky. Robí sa to pomocou hysteroskopie. Do maternice sa cez pošvu zavedie úzka kamera, nájde sa polyp a odstráni sa.

Väčšina polypov je benígnych (95 percent), ale môže sa stať, že bude aj malígny, najmä u perimenopauzálnych žien (pred menopauzou).

Adenomyóza

Ide o ochorenie, kedy výstelka maternice rastie v stene maternice. To spôsobuje nadmerné krvácanie. Na diagnostiku slúži ultrazvuk a magnetická rezonancia. Lieči sa prostredníctvom agresívnej hormonálnej liečby, aby došlo k amenoree (čiže žiadnemu krvácaniu). Liečba často nezaberá a jediným riešením je odstránenie maternice – hysterektómia.

Leiomyóm (myóm)

Ide o benígny tumor (nezhubný nádor). všetko o myómoch si prečítajte v tomto článku.

Malígne ochorenie (rakovina)

Rakovina endometria sa u mladých žien vyskytuje zriedkavo (zvýšené riziko majú ženy s neliečenými polycystickými vaječníkmi, PCOS), ale omnoho častejšie u starších (postmenopauzálnych) žien.

O postmenopauze (klimaktériu, prechode) hovoríme vtedy, keď žena nemala menštruačné krvácanie viac ako 12 mesiacov za sebou. Pokiaľ už žena je v postmenopauze a začne znova krvácať, môže ísť o rakovinu endometria. Je nevyhnutná návšteva gynekológa.

Zvýšené riziko majú ženy s nadváhou, cukrovkou, ženy, ktoré nikdy nerodili, alebo s anamnézou PCOS. Ochranné faktory sú kombinované kontraceptíva (kombinovaná antikoncepcia, znižuje riziko výskytu o 50 percent), vnútromaternicové hormonálne teliesko, pôrod vo vyššom veku a cvičenie. Čiže všetko to, čo dodáva telu gestagény, čo je ochranný faktor. 

Ultrazvukové vyšetrenie ukáže hrúbku sliznice. U postmenopauzálnej ženy má byť tenké do 4 mm. Pokiaľ je hrubšie, je nevyhnutné urobiť biopsiu (odobrať vzorku tkaniva) a poslať ju na histopatologické vyšetrenie.

Táto vzorka sa dá ľahko odobrať v ambulancii, žiaľ, v slovenských podmienkach je prvou voľbou kyretáž v celkovej anestézii.

Predtým, ako sa vyvinie rakovina endometria, môžeme zachytiť predštádiá. Pri istých typoch predštádií si vystačíme s hormonálnou gestagénovou liečbou, pri predštádiu, ktoré sa volá EIN (endometriálna intraepiteliálna neoplázia) musíme vykonať hysterektómiu.

Pokiaľ sa potvrdí rakovina endometria, je pacientka odoslaná na onkologické pracovisko. Je veľmi dôležité o tomto vedieť. Mnohé staršie ženy neboli u gynekológa desiatky rokov a nejaké to zakrvácanie často ignorujú. Dajte pozor na vaše mamy a babky. Pokiaľ sa rakovina endometria odhalí skoro, má výbornú prognózu. Krvácaním sa môže prejaviť aj rakovina krčka maternice.

Poruchy koagulácie

Ide o poruchy v zmysle, že krv sa nezráža dostatočne a telo nevie krvácanie dostatočne zastaviť. Sú najčastejšie vrodené a prejavujú sa od menarché (prvá menštruácia v živote). Najčastejšie je to von Willebrandova choroba. Porucha koagulácie môže byť aj získaná, napr. imunitná trombocytopenická purpura. Tieto ochorenia sú zriedkavé.

Poruchy ovulácie

Prejavujú sa najčastejšie neprítomnosťou menštruácie (amenoreou) po dlhšiu dobu, nasledované silným krvácaním. Keďže bez ovulácie sa netvorí progesterón, v sliznici maternice neprebehne premena na sekrečné endometrium.

To vedie k tomu, že sliznica rastie nadmerne a keď sa už nevládze vyživiť, tak sa z tela vylúči za prítomnosti silného krvácania. Anovulačné cykly sú typické pre mladé dievčatá (cca 2 až 3 roky po menarché) alebo ženy pred klimaktériom. Príkladom poruchy ovulácie je aj PCOS. Liečbou je potrebné doplniť gestagény, alebo zastaviť menštruáciu úplne. Pri mladých dievčatách sú anovulačné cykly normálne, avšak pokiaľ dievča krváca veľmi silno (má už klinické príznaky anémie), liečba je namieste. Pri ženách je liečba hormonálna, najlepšou možnosťou je vnútromaternicové hormonálne teliesko.

Poruchy endometria

Pokiaľ sme vylúčili všetko ostatné, tak ako poslednú diagnózu určujeme lokálnu poruchu v endometriu. Liečbou je ukončiť krvácanie, či už hormonálne, alebo mechanicky (napr. spálenie endometria počas zákroku, ktorý sa nazýva termoablácia).

Iatrogénne faktory

Iatrogénny znamená poškodený lekárom (resp. liečbou). Dobrým príkladom je medené vnútromaternicové teliesko. To spôsobuje silné krvácania. Lieky na „riedenie krvi“ môžu taktiež spôsobovať krvácanie z maternice. Niektoré antidepresíva môžu spôsobiť anovuláciu.

Poruchy menštruačného cyklu sa týkajú mnohých žien, od veľmi mladých dievčat (anovulačné cykly so silným krvácaním) až po staršie ženy (hlavne hrozba rakoviny).

Samozrejme, veľký problém to môže byť aj u žien vo fertilnom veku. Nadmerné krvácanie môže byť veľkým zdravotným problémom a citeľne znižuje kvalitu života ženy. Preto ak máte podozrenie, že krvácate príliš veľa, mali by ste vyhľadať lekára. Netrpte zbytočne.

gynekologička-pôrodníčka Denisa Marcišová

Autorka: MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek.

“V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.” 
Madeleine Albright
Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom.
Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku.
O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

MUDr. Denisa Marcišová

MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek. “V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”  Madeleine Albright Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom. Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku. O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek. “V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”  Madeleine Albright Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom. Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku. O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.