Zdieľať

Viete rozpoznať a vyliečiť chrípku? Zmiernite príznaky týmito radami

S príchodom jesene sa zvyšuje riziko vírusových ochorení. Patrí medzi ne aj chrípka. Mnohí ju považujú za banalitu, nie je to však tak. Niekedy vám môže poriadne skomplikovať život. Preto netreba zabúdať na správnu liečbu. Dôležitá je aj prevencia.

Zasiahne vás nečakane

Chrípka je infekčným ochorením dýchacích ciest. Ľudia si  ju spočiatku mýlia so silným prechladnutím. Na rozdiel od neho však útočí nečakane a takmer okamžite. Prvé príznaky ochorenia sa prejavujú v období medzi prvým a tretím dňom od infikovania sa. Za ideálnych okolností odznejú po troch až piatich dňoch. K úplnému vyliečeniu však dochádza po dvoch až štyroch týždňoch od vypuknutia choroby.

Chrípka či prechladnutie? Sledujte príznaky

Chrípka sa najčastejšie prejavuje silnou bolesťou hrdla, hlavy, svalov, či kĺbov. Často ju sprevádza zimnica, suchý, dráždivý kašeľ alebo nádcha. Na rozdiel od prechladnutia chorých potrápi aj vysoká teplota, ktorá zväčša dosahuje hodnoty vyššie ako 38 °C.

Pomôžu vitamíny a dostatok pohybu

V chrípkovom období je najdôležitejší dostatok oddychu a pitný režim. Vyvarujte sa sladeným a sýteným nápojom. 

Samotná liečba vyžaduje čas a trpezlivosť. Spočíva najmä v zmierňovaní príznakov. Ak vás trápia vysoké teploty, dôležitý je najmä dostatok tekutín, aby ste predišli dehydratácii organizmu. Pravidelne si merajte teplotu. Majte na pamäti, že teplota do 38 °C je stále prirodzeným prejavom obrany organizmu. Lieky na jej zníženie podávajte až vo chvíli, keď vystúpi nad túto hodnotu.

V prípade, že vás trápia teploty nad 39°C viac ako jeden deň, vyhľadajte lekára.

Nepríjemnú bolesť hrdla zmiernite cmúľaním pastiliek, kloktaním, či voľne dostupnými sprejmi do hrdla. Na uvoľnenie upchatého nosa je dobré použiť nosové kvapky či spreje. Šetrným a pomerne obľúbeným riešením je aj morská voda v spreji. Pri liečbe kašľa treba v prvom rade rozlíšiť, či ide o suchý alebo dráždivý kašeľ. Ak vás trápi suchý kašeľ, zvoľte upokojujúce liečivá. Ak je váš kašeľ vlhký, užite liek, ktorý vám uľahčí vykašliavanie.

Ako chrípke predísť

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete posilniť svoju imunitu v období, keď chrípka číha na každom rohu. Ideálne je dopriať si každý deň potrebnú dávku vitamínov, dodržiavať pitný režim a aspoň polhodinu denne venovať aktívnemu pohybu.

Doma aj  na pracovisku nezabúdajte pravidelne vetrať. Dbajte aj na správne a pravidelné umývanie rúk. Keďže počasie nie je v jeseni ani zďaleka ideálne, obliekajte sa primerane aktuálnym teplotám a doprajte si dostatok spánku.

Dajte sa včas zaočkovať

Očkovanie  proti chrípke treba podstúpiť začiatkom chrípkovej sezóny, čiže počas októbra a novembra. Telo totiž potrebuje čas na vytvorenie ochranných protilátok.

Po očkovaní sa  môže objaviť zvýšená teplota, zimnica, bolesť svalov či únava. Tieto príznaky však do dvoch dní ustúpia.

Očkovanie odporúčajú lekári absolvovať najmä tehotným ženám, pracovníkom v zdravotníctve, astmatikom, kardiologickým pacientom, diabetikom a tiež ľuďom so zníženou imunitou.

Ak sa vám chrípka nevyhne, neberte ju na ľahkú váhu a vyležte ju doma. Nechcete predsa riskovať zbytočné komplikácie, ako zápal priedušiek či pľúc.

Buďte na chrípkové obdobie pripravení. Union zdravotná poisťovňa dbá na zdravie svojich pacientov, a preto hradí očkovaciu vakcínu v plnej výške. Nenechajte sa prekvapiť  chrípkou a zaočkujte sa. Viac informácií nájdete na stránke https://www.union.sk/ockovanie-proti-chripke

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia