Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Užitočné pomôcky vo výbave pre novorodenca (+ praktický zoznam na vytlačenie)

spiace dieťatko na vankúši s hračkou

V brušku vám už kopká malý potomok a vy stále premýšľate, na čo ste ešte zabudli? Pomôže vám rýchly zoznam pomôcok, ktoré vám uľahčia starostlivosť o novorodenca. Podrobný zoznam na vytlačenie a odškrtávanie nájedete na konci článku.

spiace dieťatko na vankúši s hračkou
V článku si prečítate:

Neprehliadnite podrobný zoznam na stiahnutie a vytlačenie. Nájdete ho na konci článku.

Detská postieľka s výbavou

Možno máte pripravené spoločné „letisko“ na spanie s dieťatkom, do ktorého vojdete celá rodina, ale pokiaľ sa chystáte kupovať postieľku, oplatí sa vybrať takú, z ktorej môžete odmontovať bočnú hranu a postieľku voľnou stranou prisunúť úplne k vašej strane postele. Uľahčí vám to nočné vstávanie a dojčenie či kŕmenie.

Ak si kúpite dlhšiu postieľku (140 cm) s pevnejšou konštrukciou, dieťatko v nej môže spávať aj dlhšie obdobie. Do postieľky môžete kúpiť aj špeciálny matrac (zvyčajne sú súčasťou výbavy postieľky jednoduchšie molitanové matrace). Nezabudnite aj plachty (aspoň 2 – 3 kusy, 2 ks nepremokavých plachiet), prípadne bočné mantinely na ochranu bábätka pred zranením. S prikrývkami pri bábätkách radšej opatrne, v chladnejšom období použite skôr spacie vaky.

0
Príspevok

Na bábätko vám prispejeme až 300 €. Získajte príspevok na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.

Monitor dychu

Istota je istota! Monitor dychu dokáže spoľahlivo sledovať respiračnú aktivitu dieťatka a pri akejkoľvek nepravidelnosti okamžite upozorní rodičov na nebezpečenstvo. Často ide len o planý poplach, no vďaka tejto modernej pomôcke budete mať pokojnejší spánok. Zabezpečte si ho ešte pred narodením bábätka. Z pôrodnice odídete spokojná, že doma bude váš poklad v bezpečí aj vtedy, keď ho práve nebudete držať na rukách.

Podložka na prebaľovanie

Nepotrebujete ju nevyhnutne, ale môže byť dobrým pomocníkom. Ako pri všetkých vymoženostiach pre bábätko, aj pri podložkách si môžete vybrať z viacero možností od jednoduchej, ktorú len položíte na stôl, cez také, ktoré pripevníte na postieľku, s odnímateľnou látkou pre prípad zašpinenia, až po luxusné pulty s priestorom na prebaľovanie. Závisí to od vašej predstavy a peňaženky, no najdôležitejšia je bezpečnosť. Neodbiehajte ani na sekundu od podložky, na ktorej leží váš poklad!

Kočík

Výber na trhu je veľmi pestrý, vyberať môžete od lacnejších typov, po značkové modely, ktorých súčasťou je športová verzia a vajíčko do auta. Ideálne je vyberať si podľa toho, kde s kočíkom budete najčastejšie chodiť – do mesta vyberajte medzi štýlovými mestskými kočíkmi, ak sa s bábätkom plánujete viac pohybovať v teréne, voľte odolnejší kočík s praktickými väčšími kolesami.

Autosedačka

Bábätká potrebujú do auta tzv. vajíčko, ktoré býva niekedy súčasťou zostavy z kočíka, ale dá sa zakúpiť aj samostatne. Ceny lacnejších sa pohybujú okolo 40 €, tieto modely však nebývajú kompatibilné s upevnením na kočíku a vždy sa radšej poraďte ohľadne bezpečnostných prvkov a celkovej bezpečnosti dieťatka vo vajíčku.

Šatka alebo ergonomický nosič na nosenie bábätka

Možno sa chystáte vaše bábätko viac nosiť ako voziť v kočíku. Nenechávajte si výber šatky na nosenie na poslednú chvíľu. Ak máte pred uväzovaním šatky rešpekt, skúste sa poradiť v nosiacich skupinách na sociálnych sieťach, alebo priamo navštíviť workshop, na ktorom vás naučia základné úväzy vhodné pre novorodencov. Ak sa chystáte nosiť v nosiči, vyberajte nosiče vyrobené zo šatkovej látky (majú systém šnúrok na viazanie, ktoré pomôžu novorodenca správne upevniť v nosiči) alebo také, ktoré majú novorodeneckú vložku.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si aj náš článok o výhodách nosenia detí v šatke alebo ergonomickom nosiči.

Hygienické potreby a kozmetika

Pravdupovediac, bábätko žiadnu kozmetiku v podstate nepotrebuje. Úplne stačí čistá voda. No ak máte predsa časom pocit, že dieťatko potrebuje aj nejakú detskú kozmetiku, môžete si zabezpečiť telový a vlasový šampón určený novorodencom, ktorý nedráždi očká ani jemnú detskú pokožku.

Krém na zaparený zadoček

Na citlivé zadočky, na ktorých sa objavia červené fľaky, je dobré mať poruke krém proti zapareninám. Vyberajte také, ktoré sú čo najšetrnejšie k detskej pokožke. Niekedy pomôže zadoček viac vetrať, alebo postupne odskúšať viaceré druhy plienok a nájsť tie, ktoré bábätku najviac vyhovujú.

Manikúrové nožnice pre bábätká

Strihať, či nestrihať nechty? Mamičky často nevedia, ako naložiť s rastúcimi nechtíkmi novorodencov. V prvých dňoch je dobré, keď má bábätko rukavičky, aby sa nepoškriabalo. No akonáhle sa nechty začnú odlamovať, alebo vidíte, že sú už dlhé, použite manikúrové nožnice so zaobleným koncom. Tie sú určené na bezpečné odstránenie nechtov novorodencov. Niektorí pediatri však strihanie nechtov novorodencov vôbec neodporúčajú.

Praktický zoznam novorodeneckých potrieb na stiahnutie.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.